Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczne nieprawidłowości w zoo w Poznaniu. Ogród zdegradowany! Możemy go stracić?

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Azyl dla Ocalonych Zwierząt w poznańskim zoo został zrealizowany z pieniędzy Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Zamieszkały w nim Kizia i Leoś, ocalone lwiątka, które trafiły pod opiekę poznańskiego ogrodu zoologicznego.
Azyl dla Ocalonych Zwierząt w poznańskim zoo został zrealizowany z pieniędzy Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Zamieszkały w nim Kizia i Leoś, ocalone lwiątka, które trafiły pod opiekę poznańskiego ogrodu zoologicznego. Łukasz Gdak
Poznański ogród zoologiczny stracił status członka stałego Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). Ma dwa lata na usunięcie nieprawidłowości. Jeśli tego nie zrobi, zostanie poza tą organizacją. A to oznacza, że EAZA zwróci się o oddanie zwierząt przekazanych poznańskiemu zoo. - Nasz ogród nie dostanie nowych zwierząt, będzie mógł je jedynie kupić, czy pozostanie mu zabieranie zwierząt przemytnikom. Będzie zwierzyńcem, a nie ogrodem zoologicznym – mówi Michał Grześ, radny PiS.

Stowarzyszenie EAZA przeprowadziło kontrolę w poznańskim zoo. Jej efektem było zdegradowanie ogrodu zoologicznego w Poznaniu do roli członka tymczasowego z powodu szeregu nieprawidłowości. Jakie zarzuty zawiera raport pokontrolny? Brak między innymi planu rozwoju, programów ochrony gatunków zagrożonych, bałagan w dokumentacji.

Czytaj też: Poznań: Zoo po kontroli. Dyrektor Ewa Zgrabczyńska: Stwierdzono pewne niedomagania

- Nasz ogród zamiast ratować gatunki zagrożone, przygarnia wszystkie, jak schronisko. Jedna trzecia ssaków, to zwierzęta zabrane właścicielom – twierdzi radny Grześ.

Jak zapewnia dyrekcja ogrodu zoologicznego, podopiecznym niczego nie brakuje. Jedzenia mają pod dostatkiem, magazyny ogrodu są wypełnione długoterminową żywnością. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Zoo Poznań: Co się dzieje w zoo, gdy nie zagląda tam publicz...

- Kontrolerzy zwrócili uwagę na złe odżywianie zwierząt, przekarmianie ich, zamykanie wybiegów, brak edukacji, dotyczącej ochrony gatunków, gigantyczny wzrost kosztów weterynaryjnych. W trakcie kontroli pomieszczenia, w których udziela się pomocy weterynaryjnej, były brudne i źle zorganizowane. Zoo nie ma procedury na wypadek ucieczki zwierząt - dodaje Grześ.

Poznańskie zoo ma dwa lata na usunięcie wskazanych uchybień. Jeśli tego nie zrobi, to przestanie być członkiem tego międzynarodowego stowarzyszenia. Co to oznacza w praktyce?

- Po 150 latach Poznań może zostać miastem bez ogrodu zoologicznego. Stracimy zoo, będziemy mieć zwierzyniec – przewiduje Grześ.

Prezydent: Będziemy się starali poprawić elementy, budzące wątpliwości EAZA

Zdaniem Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, część wypowiedzi radnego Grzesia nie jest adekwatna do sytuacji w zoo.
- Mam szacunek do załogi ogrodu i jego dyrektorki za to, że uskuteczniają pionierski program, związany z przyjmowaniem zwierząt, na przykład z cyrków, które tu znalazły azyl. To nie są działania standardowe - mówi prezydent Jaśkowiak. - Są zalety i wady takiej polityki. Jeśli są pewne zastrzeżenia co do jakości opieki w zoo, to należy je wypełnić. Będziemy się starali poprawić elementy, które budzą wątpliwości EAZA.

Prezydent Poznania podkreśla, że poznańskie zoo ma nadal status ogrodu zoologicznego.

Co na to poznańskie zoo?

Władze ogrodu zoologicznego wyjaśniają, że proces oceny nie jest jeszcze zakończony, a wszelkie dokumenty są tajne. Dyrektor Ewa Zgrabczyńska w związku z zarzutami prosiła o odtajnienie raportu oraz odwołań od decyzji, jednak nie uzyskała takiej zgody.

- Możemy jedynie potwierdzić, że dyskusja ze stowarzyszeniem obejmuje aspekt naszej współpracy z organizacjami prozwierzęcymi oraz azylowanie i pomoc zwierzętom takim jak uratowane tygrysy - zauważa Małgorzata Chodyła, rzecznik poznańskiego zoo.

Rzeczniczka dodaje, że zoo nie może komentować publicznie tej sprawy pod groźbą kary ze strony organizacji. Zaznacza jednak, że wielu rzeczy, o których wspomniał radny Grześ, w raporcie nie ma.

- Z ogromnym ubolewaniem zauważamy, że po blisko 40 interpelacjach dotyczących zoo pan radny nadal nie zauważa ogromnych sukcesów poznańskiego zoo, wzrostu frekwencji, wkładu w pomoc instytucjom, państwowym oraz przeciwdziałania przemytowi i cierpieniu zwierząt egzotycznych. Od czasów "słonia Ninio" pan radny deprecjonuje wkład poznańskiego zoo w ocalanie gatunków zagrożonych wyginięciem - podkreśla rzecznik.

Małgorzata Chodyła tłumaczy też, że przynależność do stowarzyszenia EAZA jest dobrowolna, związana jest z nią opłata wysokiej składki rocznej, zależnej od frekwencji, jak również nie ma ona nic wspólnego ze statusem zoo, bo o spełnianiu kryteriów i przepisów w tym zakresie decyduje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. W związku z wątpliwościami co do rezultatu kontroli, przedstawiciele zoo złożyli oficjalną prośbę o ponowną kontrolę oraz apelację.

Zobacz też:

Początki zoo w Poznaniu sięgają 1871 roku. Jednak oficjalnie Towarzystwo Akcyjne Ogród Zoologiczny zostało założone dopiero trzy lata później. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zoo przeżywało prawdziwy renesans. W 1923 roku placówka przystąpiła do nowo powstałego Towarzystwa Ochrony Żubra (udało się dzięki temu ocalić ten gatunek od zagłady). A na Powszechną Wystawę Krajową, która odbywała się w stolicy Wielkopolski w 1929 roku, na Jeżycach wybudowano nowe pawilony i obiekty, natomiast inne adaptowano do nowych potrzeb. W czasie PeWuKi ogród odwiedziło aż 700 tysięcy gości! Przed wybuchem II wojny światowej w poznańskim zoo mieszkało 1184 zwierząt z około 300 gatunków. Zapraszamy na niezwykłą podróż do lat 20. i 30 XX wieku. Przejdź dalej i zobacz, jak wtedy wyglądało zoo --->

Zoo w Poznaniu przed wojną wyglądało pięknie. Przenieś się w...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski