Liga Europy: Borussia remisuje z Liverpoolem, zwycięski...

Liga Europy: Borussia remisuje z Liverpoolem, zwycięski Grzegorz Krychowiak

Michał Skiba (AIP)

Polska

Polska

To był udany powrót Jürgena Kloppa do Dortmundu. Liverpool zremisował z Borussią 1:1 i jest w dobrej sytuacji przed rewanżem na Anfield. 90 minut w barwach BVB rozegrał Łukasz Piszczek. Sevilla odniosła swoje pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie. Grzegorz Krychowiak grał pełne 90 minut
    Powiedzieć, że kibice Borussii ciepło przyjęli Jürgena Kloppa, to nic nie powiedzieć. - Ten szum wokół mojej osoby mi nie przeszkadza, zawsze to lepiej niż wylądować na Korei Północnej - śmiał się przed meczem trener Liverpoolu.
    Obecny menedżer klubu z Anfield w Dortmundzie jest żyjącą legendą. Dwukrotnie zdobywał mistrzostwo Bundesligi, raz Puchar Niemiec i dwukrotnie Superpuchar Niemiec. W Lidze Mistrzów raz dotarł do finału, zapisując w pamięci kibiców wielkie mecze z Malagą, czy Realem Madryt.

Kloppa na Signal Iduna Park zastąpił Thomas Tuchel, trener, który zaszczepił w Borussii atak pozycyjny. To była gra dotychczas piłkarzom Borussii nieznana. - Mają dobrego menadżera. Ja z kolei nie uważam, że powinienem myśleć o tym, żeby wygrać dzisiaj 5:0 po to, aby ludzie mogli mówić: „O! Zobaczcie, co on potrafi”. Nie potrzebuję tego. Przyjedźmy na stadion, dobrze się zaprezentujmy, sprawdźmy, co możemy ugrać, wróćmy do domu i następnie zaprośmy Borussię na Anfield – powiedział Klopp.
    Przed pierwszym gwizdkiem fani BVB i Liverpoolu odśpiewali hymn klubu z Anfield: You"ll Never Walk Alone. Na Signal Iduna Park były to ostatnie chwile uprzejmości między oboma klubami.

Borussia atakowała i prowadziła grę, Liverpool biegał i starał się zatruwać życie Weindenfellera grą z kontrataku. Na prowadzenie gospodarze mogli wyjść już w 17. minucie. Mocno zakotłowało się pod bramką The Reds, a piłkę sprzed pustej bramki wybijał Mamodhou Sakho. Niemcy atakowali, próbowali, a prowadzenie objęli goście. Niestety, przy sporym udziale Łukasza Piszczka. W 36. minucie Polak najpierw przegrał pojedynek biegowy z Divockiem Origim, potem pechowo blokował strzał Belga, co uniemożliwiło Weidenfellerowi dobrą interwencję. Klopp na gola zareagował bardzo żywiołowo. - Nie mam pojęcia jak się zachowam, to są emocje, które nie zawsze potrafię skontrolować - ostrzegał przed meczem Klopp.

BVB naciskało, ale skutek był żaden - Liverpool skonstruował w tym meczu pięć akcji, z których wyciskał maksimum zagrożenia. Tylko dzięki interwencji Weindenfellera Borussia nie przegrywała do przerwy 0:2. Niemiec w świetny sposób obronił w sytuacji sam na sam z Divockiem Origim.
    Tuż po przerwie Borussia wykorzystała największą słabość Liverpoolu w tym sezonie - bronienie się przed stałymi fragmentami gry. W 47 minucie BVB świetnie wykorzystało rzut rożny, zamieniając go na gola. Mimo obecności w polu karnym czterech obrońców Liverpoolu, Matsa Hummelsa w polu karnym próbował kryć głowę niższy Adam Lallana. Niemiec nie miał problemu ze skuteczną główką. Mimo że Borussia cały czas pilnowała piłki, to Liverpool miał znowu groźniejsze sytuację. Na posterunku znowu czujny był Weindenfeller, który świetnie spisał się, broniąc strzały Clyne'a i Phillipe Coutinho.

Rewanż zapowiada się pasjonująco. Trudno uwierzyć, że w jedenastym meczu Ligi Europy w tym sezonie Liverpool zremisował siódmy raz i wciąż jest w grze o półfinał tych rozgrywek.
    ***
    Sevilla wykonała duży krok w kierunku półfinału. Piłkarze Unaia Emery'ego wygrali swój pierwszy wyjazdowy mecz w tym sezonie. Do tej wygranej przyczyniła się solidna gra Grzegorza Krychowiaka, który na samym początku spotkania uchronił swój zespół przed stratą bramki.

Liga Europy: Wyniki 1/4 finału
    Borussia Dortmund - Liverpool FC 1:1 (Hummels 48 - Origi 36) ; Athletic Bilbao - Sevilla 1:2 (Aduriz 48 - Kołodziejczak 56, Iborra 83) ; Sporting Braga - Szachtar Donieck 1:2 (Eduardo 89 - Rakitskiy 45, Ferreyra 75) ; Villarreal - Sparta Praga 2:1 (Bakambu 3, 63 - Brabec 45)