Liga Mistrzów: Dortmund zdeklasował Ajax i awansował do 1/8 finału

JAC
Zanim rozpoczęły się środowe spotkania 5. kolejki Ligi Mistrzów, z Londynu nadeszła informacja, że trener Chelsea Roberto DiMatteo został zwolniony.

We wtorek angielski zespół przegrał na wyjeździe z Juventusem Turyn 0:3 i z dorobkiem siedmiu punktów zajmuje trzecie miejsce w grupie E Ligi Mistrzów i ma niewielkie szanse awansu do 1/8 finału. W ostatniej kolejce musi pokonać duński Nordsjaelland Farum i liczyć na to, że w spotkaniu Szachtara Donieck z Juventusem Turyn nie wygrają Włosi. Di Matteo prowadził Chelsea od 4 marca tego roku, zastępując Portugalczyka Andre Villasa-Boasa. W maju wywalczył pierwszy w historii klubu Puchar Europy. Wieczorem tymczasowym trenerem Chelsea został Rafael Benitez. Umowa ma obowiązywać do końca obecnego sezonu.

A tymczasem w środowy wieczór najwięcej emocji wzbudzały oba pojedynki w grupie D. W Amsterdamie drużyna Ajaxu podejmowała Borussię Dortmund, a w Manchesterze ekipa City grała z Realem Madryt.

Zespołowi Borussii do awansu do następnej rundy LM wystarczał w Amsterdamie remis. Gracze trenera Kloppa nie zamierzali jednak narażać się na nerwy i bardzo szybko objęli prowadzenie po golu Marco Reusa w 8. minucie (strzelił między nogami bramkarza Ajaxu po podaniu Mario Goetze). Dortmundczycy do przerwy zdobyli jeszcze dwie kolejne bramki. Swoją dobrą grę w tym meczu podkreślił Goetze w 36. minucie, a pięć minut potem do siatki trafił też Robert Lewandowski. Po 45 minutach było jasne, że Borussia jest już pewna awansu do 1/8 finału LM. Po przerwie Lewandowski jeszcze raz pokonał bramkarza Ajaxu. Cały mecz rozegrał też Łukasz Piszczek, a od 75. minuty na boisku był Jakub Błaszczykowski.

Mimo zdobycia dwóch punktów nadzieję na dalszą grę mieli także zawodnicy Manchesteru City. Jednak Real Madryt w pierwszym kwadransie zupełnie zdominował gospodarzy. W 10. minucie gola zdobył Karim Benzema, a chwilę potem doskonałą sytuację zmarnował Cristiano Ronaldo. Gracze City po przerwie za wszelka cenę starali się odwrócić losy spotkania. Aguero zdobył gola z rzutu karnego i mecz zakończył się remisem 1:1.

W grupie C remisem 2:2 w St. Petersburgu, piłkarze Malagi przypieczętowali swój awans. Z kolei w Brukseli, Anderlecht (bez Wasilewskiego w składzie) miał ochotę na zwycięstwo z Milanem. Nic takiego się jednak nie stało. Tuż po przerwie prowadzenie gościom dał El Shaarawy. Natomiast ozdobą wieczoru był gol Mexesa zdobyty przewrotką z linii pola karnego. Milan też już jest w 1/8 finału LM.

Awans z grupy B wywalczyły ekipy Schalke i Arsenalu (ze Szczęsnym w bramce).