Liga Mistrzów: Liverpool za burtą. Awans Juventusu, FC Basel i Monaco

Hubert Zdankiewicz
Mocno rezerwowy Arsenal rozgromił 4:1 Galatasaray w ostatniej jesiennej kolejce Ligi Mistrzów. Mimo to wyszli z grupy z drugiego miejsca.

W końcu z Wojciechem Szczęsnym w bramce (Polak leczył ostatnio kontuzję), ale w mocno rezerwowym składzie wystąpił we wtorek Arsenal w Stambule. Brak kilku gwiazd (m.in. Alexisa Sancheza i Santiago Cazorli) nie przeszkodził im jednak w odniesieniu efektownego zwycięstwa, bo już do przerwy prowadzili z Galatasaray 3:0 (wygrali 4:1). W trzeciej minucie Sinana Bolata pokonał Lukas Podolski. Autorem dwóch kolejnych bramek (w tym jednej rzadkiej urody), był Aaron Ramsey.

Zwycięstwo nic jednak ekipie Arsene'a Wengera nie dało. Nawet awansu, bo ten zapewniła sobie w poprzedniej kolejce, pokonując 2:0 Borussię Dortmund. Wyprzedzenie ekipy Juergena Kloppa było jednak dużo trodniejszym zadaniem, bo przy remisie w bezpośrednich meczach (w Dortmundzie to Borussia wygrała 2:0), w ostatecznym rozrachunku liczyły się szczegóły.

- Chcemy pierwszego miejsca w grupie, by spokojnie usiąść i zaczekać na kogo trafimy w losowaniu - mówił przed meczem z Anderlechem Bruksela Klopp.

Borussii wystarczał do tego remis, bo nawet w przypadku zwycięstwa Arsenalu obie ekipy zrównały by się punktami, a bilans bramek BVB był wyraźnie lepszy (+10, Kanonierzy +4). By awansować z pierwszego miejsca Anglicy musieli by zatem wygrać co najmniej siedmioma bramkami i liczyć, że Niemcy co najwyżej zremisują. Scenariusz z pogranicza science fiction.

Choć Borussia zremisowała 1:1. W 58. minucie do siatki trafił Ciro Immobile, wyrównał jednak tuż przed końcem Aleksandar Mitrović. W składzie BVB zabrakło Łukasza Piszczka. Jakub Błaszczykowski pojawił się na boisku w 84. minucie.

W środę poznamy dwie ostatnie drużyny, które awansują do 18 finału. W grupach F i H wszystko jest jasne. W grupie E o jedno miejsce walczą aż trzy drużyny: AS Roma, CSKA Moskwa i Manchester City, podobnie w grupie G: Schalke 04, Sporting Lizbona i Maribor.

Po dwie najlepsze drużyny z ośmiu grup awansują do 1/8 finału LM, zaś kluby z trzecich pozycji wystąpią w 1/16 finału Ligi Europejskiej. Losowanie par obu rozgrywek odbędzie się 15 grudnia w Nyonie. Zespoły, które zajmą pierwsze miejsca w grupie będą rozstawione.

Wyniki wtorkowych meczów 6. kolejki piłkarskiej Ligi Mistrzów:

grupa A
Olympiakos Pireus - Malmoe FF 4:2 (1:0)
Juventus Turyn - Atletico Madryt 0:0 (0:0)

FC Liverpool - FC Basel 1:1 (0:1)
Real Madryt - Łudogorec Razgrad 4:0 (2:0)

tabela:

1. Real Madryt 6 6 0 0 16-2 18 - awans
2. FC Basel 6 2 1 3 7-8 7 - awans
3. FC Liverpool 6 1 2 3 5-9 5 - LE
4. Łudogorec Razgrad 6 1 1 4 5-14 4

grupa C
AS Monaco - Zenit St. Petersburg 2:0 (0:0)
Benfica Lizbona - Bayer Leverkusen 0:0 (0:0)

tabela:

1. AS Monaco 6 3 2 1 4-1 11 - awans
2. Bayer Leverkusen 6 3 1 2 7-4 10 - awans
3. Zenit St. Petersburg 6 2 1 3 4-6 7 - LE
4. Benfica Lizbona 6 1 2 3 2-6 5

grupa D
Galatasaray Stambuł - Arsenal Londyn 1:4 (0:3)
Borussia Dortmund - Anderlecht Bruksela 1:1 (0:0)

tabela:

1. Borussia Dortmund 6 4 1 1 14-4 13 - awans
2. Arsenal Londyn 6 4 1 1 15-8 13 - awans
3. Anderlecht Bruksela 6 1 3 2 8-10 6 - LE
4. Galatasaray Stambuł 6 0 1 5 4-19 1

Materiał oryginalny: Liga Mistrzów: Liverpool za burtą. Awans Juventusu, FC Basel i Monaco - Polska Times