Jacek Kmiecik
Obrońca RB Lipsk, Benjamin Henrichs odbija piłkę rękami w polu karnym w 90+2. minucie meczu z Manchesterem City screen Polsat Sport Premium PAP/EASTNEWS
Brytyjskie media i kibice w mediach społecznościowych dyskutują o sytuacji z drugiej minuty doliczonego czasu gry w środowym meczu Ligi Mistrzów RB Lipsk – Manchesteru City (1:1): obrońca gospodarzy Benjamin Henrichs w polu karnym obronił rękami lecącą w jego stronę piłkę. Futbolówka trafiła go w rękę i/lub w ramię. Ale sędzia Serdar Gözübüyük z Holandii nie zareagował na to zdarzenie w żaden sposób.

Eksperci w studio zaskoczeni, że VAR nie sprawdzał spornej sytuacji

Powtórka tej sytuacji nie została pokazany w transmisji, lecz został zauważony na antenie BT Sport. Eksperci w studio Rio Ferdinand, Owen Hargreaves i Sean Wright-Phillips byli zaskoczeni, że VAR nie sprawdził tego momentu.

Sporna sytuacja z drugiej minuty doliczonego czasu gry meczu Ligi Mistrzów RB Lipsk – Manchester City (1:1) screen Polsat Sport Premium

Korespondent The Athletic z Manchesteru City, Sam Lee, przesłał dalej post użytkownika Twittera z komentarzem „Czy nie jest za późno, aby to dać?”:

„Nie ma mowy, żeby ten facet odepchnął piłkę jak blokiem siatkarskim i nie został nawet sprawdzony przez VAR”.

Guardiola sygnalizował zagranie ręką, a po meczu nie chciał tego komentować

Podczas meczu trener „The Citizens”, Josep Guardiola zasygnalizował sędziom rękę, ale po końcowym gwizdku w krótkim wywiadzie odmówił dyskusji o rzucie karnym:

– Nie widziałem tego momentu, więc nie mogę się wypowiedzieć. Ale wiem, co się stało

– stwierdził szkoleniowiec mistrza Anglii.

Obrońca RB Lipsk, Benjamin Henrichs w walce o piłkę ze skrzydłowym Manchesteru City, Jackiem Grealishem AP/EASTNEWS

Na konferencji prasowej Guardiola wyjaśnił, że według jego informacji sędzia VAR (Pol van Boekel) sprawdził na monitoringu przebieg zdarzenia, ale postanowił nie interweniować, bowiem nie dotrzegł błędu sędziego głównego. Tak rzeczywiście mogło się zdarzyć – w przypadku cichej kontroli, bez przerywania meczu, widzowie nie są informowani o kontroli sytuacji przez VAR.

Wątpliwości jednak pozostały, bo sutuacja jednak budzi kontrowersje

Czy w 92. minucie było umyślne zagranie ręką zawodnika RB Lipsk i czy Manchesterowi City należał się rzut karny?