Liga Mistrzów: Sensacyjna porażka Bayernu w Mińsku z BATE Borysów

Jacek Pałuba
Zespół BATE Borysów jest samodzielnym liderem grupy F piłkarskiej Ligi Mistrzów. Stało się tak po sensacyjnym zwycięstwie białoruskiej jedenastki w drugiej kolejce tegorocznych rozgrywek z Bayernem Monachium 3:1. Mecze wygrały: Barcelona, Chelsea Londyn, Valencia i Manchester United.

W grupie E doszło do pojedynku Juventusu Turyn z Szachtarem Donieck, który prowadził w tabeli po pierwszej kolejce rozgrywek LM. Mistrzowie Włoch liczyli na trzy punkty, ale niespodziewanie to zespół ukraiński objął prowadzenie w 23. minucie, kiedy Alex Teixeira "kropnął" z kilkunastu metrów w okienko bramki Buffona. Gospodarze bardzo szybko, bo już dwie minuty później, wyrównali. Bonucci strzelił mocno zza linii pola karnego i trafił także w "okienko", a drużyny podzieliły się punktami.

W drugim meczu tej grupy, obrońca trofeum Chelsea Londyn była faworytem w pojedynku z duńskim Nordsjaelland. Prowadzenie gościom dał w 33. min. Juan Mata. Po przerwie goście zdobyli jeszcze trzy gole i wygrali pewnie 4:0.
W grupie F doszło do ciekawego starcia BATE Borysów z Bayernem Monachium, drużyn które wygrały swoje pierwsze spotkania w tej edycji LM. Mecz rozpoczął się od sensacyjnego prowadzenia białoruskiej jedenastki, kiedy pozostawiony bez opieki w polu karnym Pawłow, trafił do siatki. A kiedy w 78. minucie drugiego gola dla gospodarzy zdobył Rodionow, sensacja stała się faktem, bo zespół BATE pokonał Bawarczyków 3:1. Na nic się zdała honorowa bramka Francuza Ribery w doliczonym czasie gry, bo gospodarze odpowiedzieli trzecim golem.

W drugim spotkaniu tej stawki, hiszpańska Valencia poradziła sobie z francuskim Lille, wygrywając 2:0, po dwóch golach Jonasa.

W grupie G wydawało się się, że Spartak Moskwa będzie faworytem w boju z Celtikiem Glasgow. Tymczasem to zespół ze Szkocji objął prowadzenie już w 12. minucie (gola zdobył Hooper). Pod koniec pierwszej części wyrównał Emenike, który strzelił też drugiego gola dla gospodarzy w 48. minucie. Spartak wygrywał więc 2:1 i mógł spokojnie kontrolować wydarzenia na boisku. A tymczasem w 63. minucie czerwoną kartkę obejrzał gracz moskwian Juan Insaurralde i stało się jasne, że gospodarzom będzie bardzo trudno utrzymać korzystny rezultat. Tak też się stało. Kilka minut potem do własnej siatki trafił Kombarow, a w 90. minucie trzeciego gola dla Celtiku zdobył Samaras, dając trzy punkty swojej drużynie.

Drugi pojedynek w tej grupie takich emocji nie przyniósł, bo Barcelona pokonała w Lizbonie Benfikę 2:0. Bramki dla "Barcy" padły po asystach Leo Messiego. Pierwszego gola zdobył Alexis Sanchez, a drugiego - Cesc Fabregas.

W grupie H niespodziewanie rozpoczął się pojedynek rumuńskiego Cluj z Manchesterem United. Gospodarze już w 14. minucie wygrywali 1:0 , ale jeszcze w pierwszej połowie wyrównał głową Robin van Persie, a krótko po rozpoczęciu drugiej połowy, holenderski napastnik dołożył drugą bramkę, a Manchester został samodzielnym liderem tej grupy z kompletem punktów.

Wyniki, tabele

Grupa E
Juventus Turyn - Szachtar Donieck 1:1 (1:1)
Bramki: Bonucci (25) - Alex Teixeira (23).
FC Nordsjaelland - Chelsea Londyn 0:4 (0:1)
Bramki: Juan Mata 2 (33, 82), David Luiz (79), Ramires (89).

Bramki: Jonas 2 (38, 75).
BATE Borysów - Bayern Monachium 3:1 (1:0)
Bramki: Pawłow (23), Rodionow (78), Bressan (90+4) - Ribery (90+1).
1. BATE Borysów 2 6 6:2
2. FC Valencia 2 3 3:2
3. Bayern Monachium 2 3 3:4
4. OSC Lille 2 0 1:5

Grupa G
Spartak Moskwa - Celtic Glasgow 2:3 (1:1)
Bramki: Emenike 2 (41, 48) - Hooper (12), D. Kombarow (71-samob.), Samaras (90).
Benfica Lizbona - FC Barcelona 0:2 (0:1)
Bramki: Alexis Sanchez (6), Cesc Fabregas (55).
1. FC Barcelona 2 6 5:2
2. Celtic Glasgow 2 4 3:2
3. Benfica Lizbona 2 1 0:2
4. Spartak Moskwa 2 0 4:6