Likwidowanie to pierwszy krok do celu

  Likwidowanie to pierwszy krok do celu

  Monika Kaczyńska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Likwidowanie to pierwszy krok do celu
  Poznań może pochwalić się pierwszymi sukcesami w likwidowaniu nielegalnych reklam. To dobra wiadomość, bo miasto, w którym każde ogrodzenie i co drugi budynek przypomina słup ogłoszeniowy traci na urodzie i prestiżu. I dla miasta, i dla jego mieszkańców ważne jest też, że przepisy prawa działają i reklamy - jeśli są umieszczane - muszą być umieszczane za stosownym pozwoleniem.
  Likwidowanie to pierwszy krok do celu
  Zobacz komentowany artykuł: Poznań: Zdjęto nielegalne reklamy przy ulicy Jana Pawła II

  Jest jednak jeszcze druga strona reklamowego medalu. Poznań jako miasto szczycące się przedsiębiorczością musi liczyć się z faktem, że przedsiębiorcy - i ci najwięksi, i ci zupełnie mali chcą informować o swoim istnieniu i wyróżnić się z otoczenia. Mają do tego prawo i powinni mieć taką możliwość. Jednocześnie zarówno przedsiębiorcy, jak i ich klienci mają prawo do ładu przestrzennego.

  Rolą miasta jest pogodzenie tych dwóch tendencji. I nie da się tego zrobić jedną urzędniczą decyzją. Konieczne są rozmowy i wypracowanie rozsądnego kompromisu. Marzy mi się, żeby plastyk miejski, architekci i urbaniści w porozumieniu z przedsiębiorcami opracowali coś w rodzaju style booka, który klarownie wyznaczyłby granice, w ramach których mogą poruszać się twórcy szyldów, bannerów, billboardów. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby się zareklamować, nie byliby zdani na swoje wyczucie, ewentualnie lepszy lub gorszy gust producentów nośników reklamowych. Mieszkańcy z jednej strony nie cierpieliby z powodu estetycznych zgrzytów, których dziś nie brakuje, z drugiej nie byliby skazani na poszukiwanie szewca czy fryzjera pozbawionego w ramach estetycznej ascezy widocznego szyldu.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo