Linia energetyczna Plewiska - Piła. Już iskrzy, choć słupy nie stoją

Robert Domżał
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Dziewięć firm chce stawiać liczącą 113 km linię energetyczną 400 kV Plewiska - Piła Krzewina. Mieszkańcy gminy Dopiewo protestują. Boją się utraty wartości działek, świecących kul i hałasu.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne chcą modernizować linię, którą od roku 1965 przesyłają energię z Plewisk do Piły. W zależności od przebiegu, a wariantów jest sześć, może ona liczyć nawet 113 km długości. Nowa linia przetnie gminy: Kaczory, Chodzież, Ujście, Czarnków, Połajewo, Oborniki, Rokietnica, Poznań, Tarnowo Podgórne, Dopiewo oraz Komorniki.

- Boimy się, że obok naszych domów wyrosną pięćdziesięciometrowej wysokości słupy, a na przewodach pojawią się świecące kule. One nie tylko migają, ale też wydają uciążliwy dźwięk. Kule będą niezbędne ze względu na bliskość lotniska Ławica - wyjaśnia Mariusz Ostrowski z Dąbrowy.

Przeciwko budowie nowej linii protestuje on od kilku lat. W gminie Dopiewo odbywały się już spotkania z mieszkańcami. Wtedy ustalali oni z prezesem PSE, że jeśli linia osadzona zostanie na słupach jednoosiowych, nie wyższych jak 50 metrów, świecące kule nie będą konieczne. Później jednak zmienił się szef Polskich Sieci Elektroenergetycznych, a temat jakby zszedł na plan dalszy.

W tym roku jednak PSE ogłosiło przetarg na budowę nowej linii z Plewisk do Piły Krzewiny, a kilka dni temu otwarte zostały oferty.

- Odnosimy wrażenie, że plany PSE są przejawem rabunkowej gospodarki przestrzenią wokół Poznania. Ich realizacja spowoduje dewastację terenów przeznaczonych w gminie Dopiewo pod zabudowę mieszkaniową - uważa Katarzyna Pankiewicz ze Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Dopiewo. Stowarzyszenie żąda unieważnienia przetargu, bo jego zdaniem nie spełnia warunków wymaganych od takiej procedury.

Linia w ogniu krytyki
Zainteresowani budową już po lekturze dokumentów przetargowych zwracają uwagę na to, że wytyczenie kolejnej linii przez gminę może doprowadzić do jej "pocięcia". Oprócz linii energetycznych przez teren gminy przebiega autostrada A2, linia kolejowa Warszawa - Berlin i zachodnia obwodnica Poznania. Niektórzy sugerują, by odcinki nowej linii osadzić na tych samych słupach co linia Plewiska - Eisenhuttenstadt. Taką możliwość PSE odrzuca. Obawy dotyczą też utraty wartości działek budowlanych. Mieszkańcy zauważają, że kiedy nabywali ziemię w Dąbrowie, nikt ich nie uprzedził o możliwości zamiany niskich słupów energetycznych na wyższe.

- Dlatego nie wpuścimy na teren gminy żadnego wykonawcy. Nie chcemy powtórzenia sytuacji Kamionek - zapowiada Mariusz Ostrowski.

Zagrożenia wydają się być realne i dlatego, że PSE w dokumentacji przetargowej zamieściło nieaktualne mapy. Są one tak stare, że nie ma na nich oddanej do użytku 11 lat temu autostrady A2 a także niektórych osiedli mieszkaniowych. To zdaniem firm kolejny argument, by linię poprowadzić po śladzie linii, która istnieje od roku 1965.

Cena nade wszystko
Spośród dziewięciu firm, jakie chcą wybudować linię, najtańsze jest konsorcjum IDS Energetyka, Enprom HVL. Chce ono wybudować linię za 248,76 mln zł. Najdroższa jest oferta Elektrobudowy - 377 mln zł. Decydującym przy wyborze kryterium wycenianym na 99 proc. jest cena. Zamówienie nie ogranicza się do wykonania dwutorowej napowietrznej linii elektroenergetycznej. Wykonawca ma też rozebrać istniejącą linię o długości ok. 87,3 km, a wcześniej wykonać projekt nowej linii. Ponadto musi pozyskać niezbędne do budowy pozwolenia. Wykonawca musi też pozyskać prawa do dysponowania gruntami na cele budowlane i uzyskania służebności przesyłu. To wszystko ma wykonać w 72 miesiące.

Jak mówi Beata Jarosz, rzecznik prasowy PSE, przetarg zostanie rozstrzygnięty w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Twierdzi też, że mieszkańcy nie muszą się niepokoić, bo spółka zleciła wykonawcy przeprowadzenie konsultacji społecznych.

- Chcemy rozmawiać z wszystkimi zainteresowanymi, czyli zarówno mieszkańcami, jak i samorządami, czy stowarzyszeniami - mówi Beata Jarosz.

Również ostateczny wybór trasy, jaką pobiegnie linia należy do wykonawcy. Ma ona omijać tereny mocno zurbanizowane, obszary objęte ochroną, a jednocześnie w przyszłości jej eksploatacja nie powinna być zbyt kosztowna.

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Paaablo
PSE chce właśnie wytyczyć nową linię w innym miejscu. Ludzie którzy kupowali tam domy lub ziemię sprawdzali przebiegi linii energetycznych, gazowych, ropociągów, autostrad i czego tam jeszcze nie wymyślą. Brali pod uwagę czy w pobliżu przebiegająca linia kolejowa będzie obsługiwała pociągi dużych prędkości, czy w pobliżu będą jakieś zakłady lub wysypiska. Teraz nagle komuś się odwidziało i próbuje władować słupy po 70 m. Ciekawe czy ty byś protestował jakby pod domem nagle wyrósł ci zakład segregujący odpady. Zapraszam na Obodrzycką miało nie śmierdzieć a w zależności od kierunku wiatru jest albo guma do żucia albo zgniłe mięso.
p
planista D
Szczepan zastanów się co piszesz. To jest linia 400 kV a nie 110 lub linie SN lub nN. Takie inwestycje powinny być planowane z poszanowaniem ładu przestrzennego. Jeżeli od wielu lat planowany przebieg linii naniesiony był w istniejących dokumentach planistycznych oraz powielany w kolejnych nowszych o większej precyzji planowania a nagle zmienia się koncepcję przebiegu to nie jest to w porządku zwłaszcza w stosunku do prawa własności, które stanowi najwyższe podobno dobro w praworządnym państwie jakim jest Polska. Poza tym tekst "Podobnie jak cwaniaki i naiwniaki (bo są tam jedni i drudzy) z okolic Ławicy czy Krzesin kupili przed laty tanie działki i nagle wielce zdziwieni i oburzeni, że na lotnisku latają samoloty a do największej w Wielkopolsce stacji energetycznej w Plewiskach przyłączane są nowe linie" jest totalnie nie na miejscu. Linie do Plewisk -i nie tylko przecież w okolicy są także inne GPZ -teoretycznie mogłyby zbiegać się z wszystkich kierunków. Przysłowiowy zwykły obywatel nie jest w stanie przewidzieć, nawet jeżeli linia jest już w odległych planach, konkretnego wariantu jej przebiegu. Więc jeżeli TY potrafisz i nie jesteś ani tak Ciemny ani tak cwany proszę podziel się z nami swoją wiedzą jasnowidza i może nawet będziesz tym ciemnym obywatelom doradzał - zastanów się, takie zdolności mogą się przydać nawet w archiwum x.
s
stop400kV
Najbardziej niedorzeczne jest to że w studium jest miejsce na tą linie - nikt nie mówi żeby jej nie budować, ale nie po nowej trasie - to chore! Niech sobie biegnie obok obwodnicy gdzie nikomu nie przeszkadza a nie wchodzi w osiedla domów których nawet nie ma na mapie PSE. Zamierzam podjąć ostrą walkę przeciwko planowanej nowej trasie i nie odpuszczę tak łatwo. Sprzeciw społeczny to podstawa w tej sprawie! Zrobię wszystko co w mojej mocy żeby właśnie jak napisał niżej elektryk bronić swojej niepodległości. Kupiłem drogo ziemię, nie szukałem jej tydzień czy dwa tylko zjeździłem wszystkie okolice poznania omijając szerokim łukiem lotniska, wysypiska i innych uciążliwych sąsiadów i w gminie posprawdzałem wszystko co możliwe i co? PSE z d*** naniosło nową trasę na mapę gdzie nawet nie ma 300 domów z mojej mieściny! KARY GODNE! Przyłącz się do akcji dywersyjnej na stop400kV[małpa]tlen.pl
110kV?
W artykule mowa o likwidacji starej 220 i budowie nowej 400, a na zdjęciu słupy... sto dziesiątki. Co za lipa w głosie, ostatnio już dno totalne.
a
arleta
Cwana -Polak potrafi,tak,tak...
E
Elektryk
Niestety mili państwo fakt jest taki że chcemy mieć prąd. Aby go mieć trzeba go jakoś przesyłać. Ponieważ każdy broni swego gruntu jak niepodległości to ustawodawca zrobi taką ustawę, że zabierze ziemię siłą i rzuci parę groszy, ewentualnie po latach batalii dopłaci z łaską różnicę tym którzy będą mieć siłę walczyć. Brzmi niedorzecznie? Być może dla większości tak, ale de facto inaczej nie da się infrastruktury zbudować. Polska ma za mało wolnej przestrzeni na tego typu inwestycje więc inaczej się nie da. A wszelkie protesty mają w zasadzie ten sam mianownik" "Budujcie u nich, nie u nas". Sprawiedliwości społecznej nie ma i nie będzie, kuriozalnym przykładem są wszyscy szczekacze którzy narzekali na korki na A1 w letnie wakacje. No to teraz będą za tzw. darmo czyli reszta zapłaci za czyjeś dojazdy nad morze. Życie...
a
alex
Opowiadasz bzdury. Co jeszcze ludzie mają przewidywać? Może, że za x lat za płotem powstanie lądowisko UFO ?
Są plany zagospodarowania, jest planowanie przestrzenne, są dokumenty urbanistyczne uwzględniające różne plany rozwojowe - to jest jedyne źródło, do którego można się odwoływać. Jeśli nie ma tam informacji o istotnych zmianach, planach czy nowych inwestycjach, to nikt niczego nie musi przewidywać i może po prostu protestować.
S
Szczepan
W Poznaniu jest cała zgraja głupich ludzi, którzy głośno domagają się likwidacji wszystkiego - lotniska, Toru Poznań, wysypiska, oczyszczalni ścieków. Ludziom przeszkadzają też linie kolejowe, drogi, tramwaje. Tylko nikt z nich nie bierze do wiadomości, że w 90% przypadków albo obiekty te powstały zanim się wprowadzili, lub też można było z dużym prawdopodobieństwem przyjąć że one powstaną. Chyba można ogarnąć umysłem to, że skoro w Plewiskach jest główna rozdzielnia prądu na cały region to znaczy, że będą od niej odchodzić też główne linie energetyczne. Tam linia już jest, tylko że PSE chce ją przebudować na 400 kV co wiąże się z koniecznością postawienia nowych konstrukcji nośnych. Z ekonomicznego i planistycznego punktu widzenia nie ma powodu, żeby budować linię po nowym śladzie, a co za tym idzie karczować lasy, przecinać kolejne wsie, wykupywać grunty itp.
a
alex
Widzisz kochany - różnica polega na tym, że nikt się nie domaga likwidacji istniejących linii WN (tak jak inni domagają się likwidacji lotnisk czy toru Poznań), ale nikt nie uprzedzał i nigdzie nie było nigdy mowy o zamianie istniejących słupów 30m na słupy 70m z błyskającymi i szczekającymi bączkami.
Jeśli nie dostrzegasz różnicy tzn. żeś ślepy.
s
szypa
I miej tu zaufanie do organów władzy. Po co komu studium zagospodarowania gminy, po co miejscowe plany skoro przyjdzie jeden z drugim taki buc i powie, że budujemy tu linię. Takie działania to listek figowy demokracji i wpływu obywatela na otaczającą rzeczywistość. Nie dziwię się więc, że tak wielu z nas opuszcza ten kraj będący tylko miejscem do kręcenia wałków jeżeli nie wałów. Czas z tym skończyć i wypieprzyć ludzi obecnej władzy od koryta są za bardzo skorumpowani przez gigantów i w samej rzeczy są oni przedstawicielami zagranicznych koncernów. Po co więc wogóle wybory w tym kraju ?
Q
Q
Autor nie wspomniał ze właśnie do Sejmu weszła Spec Ustawa która reguluje sposób nabywania gruntów m.in pod linie energetyczne. Wzorowana na Spec Ustawie drogowej zakłada w istocie : 1. Wojewoda wydaje Decyzje 2. Z mocy Ustawy zabieramy właścicielowi grunt 3. Przychodzi Rzeczoznawca i wycenia. 4. Płacimy odszkodowanie zgodne z wycena .
Czyli mówiąc wprost jeżeli Rzeczoznawca wyceni Twój dom na złotówkę a Ty uznasz ze Twój dom jest wart 5 złotych to zapomnij bo od momentu wydania Decyzji przez Wojewodę ten dom NIE JEST JUŻ TWÓJ .
S
Szczepan
Podobnie jak cwaniaki i naiwniaki (bo są tam jedni i drudzy) z okolic Ławicy czy Krzesin kupili przed laty tanie działki i nagle wielce zdziwieni i oburzeni, że na lotnisku latają samoloty a do największej w Wielkopolsce stacji energetycznej w Plewiskach przyłączane są nowe linie. No litości, czy wiara naprawdę jest aż tak ciemna, czy tak cwana?
Dodaj ogłoszenie