Linia Plewiska - Ostrów: Konflikt pod wysokim napięciem...

  Linia Plewiska - Ostrów: Konflikt pod wysokim napięciem zażegnany

  Joanna Labuda

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Linia Plewiska - Ostrów: Konflikt pod wysokim napięciem zażegnany

  ©archiwum/Piotr Krzyżanowski

  300 tysięcy zł zamiast 65 milionów zł zapłaci gmina Kórnik Polskim Sieciom Elektroenergetycznym za opóźnienia w budowie linii Plewiska - Ostrów.
  Linia Plewiska - Ostrów: Konflikt pod wysokim napięciem zażegnany

  ©archiwum/Piotr Krzyżanowski

  Po wielu latach konfliktu gmina Kórnik doszła do porozumienia z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. Zamiast odszkodowania w wysokości 65 milionów złotych, którego wcześniej domagała się spółka, Kórnik zapłaci „tylko” 300 tysięcy.

  - Takie rozwiązanie ma dobrze przysłużyć się naszym mieszkańcom, a także dalszym relacjom z PSE - przekonuje Jerzy Lechnerowski, burmistrz Kórnika.

  Spór rozpoczął się w 2005 roku.
  Jak przekonywały wówczas władze PSE, gmina nie wywiązała się z porozumienia i nie uchwaliła planu zagospodarowania przestrzennego, który miał pozwolić na dokończenie budowy linii elektroenergetycznej. W wyniku utrudnień realizacja inwestycji się opóźniła, a PSE poniosło dodatkowe koszty. Oszacowane przez spółkę straty wynosiły 65 mln zł i właśnie takiego odszkodowania PSE zażądało od gminy.

  Mimo że sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia przez sąd, od kilku miesięcy trwały rozmowy dotyczące zawarcia ugody. Jak przekonuje wiceprezes PSE, wypracowane porozumienie satysfakcjonuje obie strony.

  - Najważniejsze, że inwestycję udało się zrealizować, a linia pracuje - mówi Cezary Szwed, wiceprezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych. I dodaje: - Ponieśliśmy pewne koszty, ale udało nam się dogadać. Nie ma sensu kontynuować sporu i wydawać kolejne pieniądze na prawników.

  Z wypracowanej ugody zadowolone są również władze gminy Kórnik, które liczyły się z możliwością przegrania procesu. - To zawsze pewne ryzyko dla obu stron - przyznaje Jerzy Lechnerowski, burmistrz Kórnika. Jego zdaniem, w ten sposób gminie udało się uniknąć kilkuletniego procesu.

  - Dzięki temu nasi mieszkańcy nie będą zmuszeni zeznawać przed sądem - przekonuje.

  Linia elektroenergetyczna, o której mowa, łączy stację Plewiska ze stacją Ostrów nieopodal Ostrowa Wielkopolskiego. Ma 146 km długości i przebiega przez 19 gmin. - To kluczowa linia dla Wielkopolski. Gwarantuje ona podstawowe zasilanie dla Poznania i aglomeracji poznańskiej - zapewnia Marcin Laskowski, dyrektor departamentu inwestycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo