Lista powstańców wielkopolskich już dostępna. Teraz możesz...

  Lista powstańców wielkopolskich już dostępna. Teraz możesz sprawdzić, czy Twoi przodkowie uczestniczyli w Powstaniu Wielkopolskim

  Nicole Młodziejewska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne "Gniazdo" nie zamierza zamykać bazy na tym etapie. Jak mówią autorzy projektu, wciąż liczą
  1/7
  przejdź do galerii

  Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne "Gniazdo" nie zamierza zamykać bazy na tym etapie. Jak mówią autorzy projektu, wciąż liczą na uwagi i uzupełnienie danych osobowych spisanych powstańców, ale też na zgłoszenia nowych, nieujętych w spisie uczestników Powstania Wielkopolskiego. ©Grzegorz Dembiński

  W sobotę w poznańskim ratuszu odbyło się uroczyste uruchomienie bazy on-line „Lista Uczestników Powstania Wielkopolskiego”. Znajduje się na niej ponad 87 tys. nazwisk.
  Lista uczestników Powstania Wielkopolskiego znajduje się stronie powstancywielkopolscy.pl została stworzona przez wolontariuszy Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo". Obejmuje ona ponad 87 tysięcy nazwisk.

  - Każdy zainteresowany może sprawdzić, czy jego przodek brał udział w tym wielkim, zwycięskim zrywie narodowym – mówi Olga Tylińska z Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo".

  Zasada „działania” spisu jest następująca: za pomocą internetowej wyszukiwarki można sprawdzić, czy konkretna osoba, która miała związek z Powstaniem Wielkopolskim, jest na liście – a na niej zamieszczane jest imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, data zgonu i miejsce pochówku, oddział i stopień lub status społeczny. Do tego podane jest źródło, na którym oparł się autor wpisu.

  Tworzenie bazy trwało 3 lata. Pracowało nad nią ponad 40 osób. W bazie znajduje się ponad 87 tys. nazwisk uczestników i uczestniczek Powstania Wielkopolskiego. Nie tylko tych biorących bezpośredni udział w walkach, ale także tych, którzy przyczynili się do ostatecznego zwycięstwa, czyli sanitariuszek, kucharek, lekarzy, działaczy, księży, osób zajmujących się aprowizacją, wspomagających powstanie finansowo i w inny sposób. Do stworzenia bazy wykorzystano prawie 650 źródeł.

  - Wszyscy biorący udział w powstaniu, nie tylko ci walczący na polu bitwy z karabinem, armatą, czy innym orężem, ale również wszyscy, którzy wspierali działania powstańców i swoją pomocą doprowadzili do zwycięstwa zasługują na wyróżnienie - mówi Wojciech Jędraszewski, prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo".

  Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne "Gniazdo" nie zamierza zamykać bazy na tym etapie. Jak mówią autorzy projektu, wciąż liczą na uwagi i uzupełnienie danych osobowych spisanych powstańców, ale też na zgłoszenia nowych, nieujętych w spisie uczestników Powstania Wielkopolskiego.

  Strona internetowa, na której znajduje się baza uczestników powstania, została przetłumaczona na cztery języki (polski, angielski, niemiecki i francuski).

  Uroczystości towarzyszył koncert fortepianowy w wykonaniu prof. Andrzeja Tatarskiego. Zabrzmiały utwory autorstwa I.J. Paderewskiego, F. Chopina, M. Wodpola i A. Wrońskiego.

  Zobacz:
  Młodzież poszła do bojuRoman Karczewski (w pierwszym rzędzie, z lewej, z nogą na stopniu) wśród kolegów z frontuBohater bitwy pod Kcynią urodził się

  Kadry wolności. Powstanie Wielkopolskie w kolorze. Zobacz niezwykły projekt [ZDJĘCIA]

  17

  Fot. Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych, koloryzacja zdjęcia Mikołaj Kaczmarek


  Zobacz:
  Nie zmarnujmy szansy, tej. Zobacz film "Tutaj" Tymoteusza Górskiego:  POLECAMY:
  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Proszę o pomoc,

  Andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

  błagam o pomoc

  pomagam.pl/andrzejkulis

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo