Lokaty i obligacje będą mniej atrakcyjne

  Lokaty i obligacje będą mniej atrakcyjne

  Łukasz Pałka

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Rada Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej zdecyduje dzisiaj o trzeciej już z kolei obniżce stóp procentowych. Cięcie jest praktycznie przesądzone.
  Bardziej ostrożni mówią o obniżce o 0,5 pkt. proc. Inni obstawiają, że będziemy mięli powtórkę z grudnia, kiedy to obniżka wyniosła 0,75 pkt. proc. Oznacza to, że główna stopa procentowa w naszym kraju spadnie dzisiaj do poziomu 4,25-4,5 proc. Po raz ostatni stopy procentowe w Polsce były na tym poziomie wiosną 2007 roku.

  Nasza gospodarka już bardzo poważnie spowalnia - mówi Krzysztof Wołowicz, analityk makroekonomiczny banku BPS. - Dlatego RPP z pewnością obniży stopy, choć przed większymi cięciami mogą ją powstrzymać obawy o dalsze osłabienie złotego - tłumaczy. Polska waluta wczoraj jednak nieznacznie odbiła, odzyskując po 5-7 groszy do euro i franka szwajcarskiego. Zdaniem analityków umocnienie może być jednak tylko chwilowe i jeszcze w tym tygodniu możemy zobaczyć poziomy 4,5 zł za euro i 3 zł za franka.

  Zdaniem Krzysztofa Wołowicza kolejna obniżka stóp jest potrzebna, by ożywić rynek kredytowy, a tym samym całą gospodarkę. Wiele jednak zależy tu nie tylko od RPP, ale także od postawy samych banków, które wstrzymały udzielanie kredytów nie dlatego, że są one drogie, ale dlatego, że boją się o kondycję finansową przedsiębiorstw.

  Na razie dane makroekonomiczne pokazują, że nasza gospodarka zwalnia. W grudniu produkcja przemysłowa była niższa o 4,4 proc. w porównaniu z końcem 2007 roku. Wolniej rosną wynagrodzenia w przedsiębiorstwach. W ubiegłym miesiącu ten wzrost wyniósł 5,6 proc., podczas gdy w listopadzie - 9,8 proc. Drastycznie spada także eksport - w listopadzie odnotowaliśmy jego zmniejszenie aż o 10 proc., licząc rok do roku.

  RPP, podejmując decyzję o obniżce stóp procentowych, nie będzie dzisiaj musiała obawiać się o inflację. Na razie wzrost cen wyraźnie spowolnił. W grudniu jego poziom wyniósł 3,3 proc., a analitycy oczekują, że do połowy roku jego wskaźnik może spaść nawet do 1,5 proc. Takie przewidywania pozwalają prognozować, że poza dzisiejszą obniżką czekają nas jeszcze jedna lub dwie - do poziomu około 3,5 proc.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo