Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łokieć tenisisty - przyczyny, objawy, leczenie. Jak poradzić sobie ze schorzeniem?

RED
Łokieć tenisisty to schorzenie, które często zdarza się nie u tenisistów, jakby nazwa wskazywała, a u pracowników biurowych.
Łokieć tenisisty to schorzenie, które często zdarza się nie u tenisistów, jakby nazwa wskazywała, a u pracowników biurowych. pixabay
Łokieć tenisisty to schorzenie, które często zdarza się nie u tenisistów, jak wskazywałaby na to nazwa, a u pracowników biurowych. Praca przy biurku, nadmierne korzystanie z komputera i konieczność ciągłego pisania sprzyja rozwojowi choroby. Zaczyna się od przenikliwego bólu po zewnętrznej stronie łokcia, a kończy spadkiem sił w całej ręce, głównie nadgarstka. Poznaj podstawowe objawy i metody leczenia łokcia tenisisty.

Czym jest łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty to schorzenie, z którym możesz mieć problem nie będąc nigdy na korcie tenisowym, lub w jego pobliżu. Okazuje się zresztą, że łokieć tenisisty bardzo rzadko dotyczy osób, grających w tenisa. To stan, powodujący silny, palący ból nad kością po stronie łokcia. Terminem medycznym dla łokcia tenisisty to boczne zapalenia nadłykcia.

W znacznej mierze problem łokcia tenisisty dotyka pracowników biurowych i budowlanych, którzy wykonują powtarzające się czynności chwytania, czy pisania.

Szczególnie jeśli używają nader często kciuka i pierwszych dwóch palców. Prace związane z częstym korzystaniem z mięśni przedramienia, takie jak cięcie mięsa, malowanie, hydraulika lub tkanie są również związane z rozwojem łokcia tenisisty. Łokieć tenisisty może pojawiać się u ludzi w każdym wieku, ale najczęściej zdarza się w przedziale 35-40 lat. To także najczęstszy powód wizyt u lekarza.

W znacznej mierze problem ten dotyka pracowników biurowych i budowlanych, którzy wykonują powtarzające się czynności chwytania, czy pisania.
W znacznej mierze problem ten dotyka pracowników biurowych i budowlanych, którzy wykonują powtarzające się czynności chwytania, czy pisania. red

Objawy łokcia tenisisty, czyli co powinno zwrócić naszą uwagę?

W większości przypadków osoby dotknięte chorobą nie zauważają konkretnego urazu lub traumatycznego wydarzenia, zanim pojawi się stan silnego bólu, który jest już ostatnim stadium schorzenia. Jest to związane z mięśniem i ścięgnami na przedramieniu. Ścięgna łączą mięśnie z kościami. Łokieć tenisisty zwykle zaczyna się od łagodnego bólu i może się pogarszać z czasem.

Łokieć tenisisty jest bólem skierowanym na zewnątrz ramienia, gdzie przedramię napotyka łokieć. Ból pogłębia się, naciskając na zaatakowany obszar, przez podnoszenie przedmiotów, szczególnie przez przedłużenie nadgarstka. Używanie takich narzędzi, jak śrubokręt może pogorszyć obrażenia i spowodować jeszcze większy ból. W zaawansowanych przypadkach nawet proste ruchy stawu łokciowego mogą powodować pieczenie w ręce.

Kiedy możemy odczuwać ból spowodowany schodzeniem łokcia tenisisty?

  • podnosząc coś
  • zaciskając pięść
  • łapiąc jakiś przedmiot np.: rakietę tenisową
  • podnosząc rękę, lub prostując nadgarstek

Łokieć tenisisty jest podobny do innego stanu zwanego łokieć golfisty, który wpływa na ścięgna po wewnętrznej stronie łokcia

Leczenie łokcia tenisisty, jak sobie poradzić z bolesnym schorzeniem?

Celem leczenia łokcia tenisisty jest w pierwszej kolejności złagodzenie bólu i zapobiegnięcie nawrotom objawów. Początkowe leczenie może obejmować stosowanie okładów z lodu do łokcia i stosowanie leków przeciwzapalnych (takich jak ibuprofen) w celu łagodzenia bólu. Także przytrzymywanie zimnego kompresu, takiego jak worek zamrożonego grochu owiniętego w ręcznik, na łokieć przez kilka minut kilka razy dziennie może pomóc złagodzić ból.

Jeśli to nie przynosi skutku pomóc mogą aparaty ortodontyczne lub szyny na nadgarstek wraz z zakresem ćwiczeń ruchowych i innymi formami fizykoterapii. Na łokieć tenisisty często wykorzystywana est również orteza.

Ulgę przyniesie opaska na łokieć tenisisty. Zakłada się ją zwykle 5 centymetrów poniżej stawu łokciowego.

Opaska zmniejsza napięcie mięśnia prostownika palców i uśmierza ból.

Zaleca się stosowanie jej podczas aktywności sportowej. Można ją nosić nawet wtedy, kiedy łokieć tenisisty został już zaleczony. Podczas wykonywania czynności, które narażają łokieć na ryzyko, często pomaga pasek do gry w tenisa, aby zapobiec ponownemu urazowi.

Łokieć tenisisty - leczenie zastrzykami
Zastrzyki kortykosteroidów w okolice łokcia mogą być korzystne w poważniejszych przypadkach łokcia tenisisty.
Łokieć tenisisty to schorzenie, które może trwać kilka tygodni, lub miesięcy, nawet do roku. Leczenie inwazyjne, takie jak zabieg chirurgiczny, będzie zwykle brane pod uwagę jedynie w ciężkich i uporczywych przypadkach łokcia tenisisty, w przypadku których metody nieoperacyjne nie były skuteczne.

Leczenie inwazyjne, takie jak zabieg chirurgiczny, będzie zwykle brane pod uwagę jedynie w ciężkich i uporczywych przypadkach łokcia tenisisty, w przypadku
Leczenie inwazyjne, takie jak zabieg chirurgiczny, będzie zwykle brane pod uwagę jedynie w ciężkich i uporczywych przypadkach łokcia tenisisty, w przypadku których metody nieoperacyjne nie były skuteczne. pixabay

Przy leczeniu łokcia tenisisty powinno się:

  • przestać robić ćwiczenia, które obciążają mięśnie i ścięgna
  • unikać czynności ręcznie wykonywanych, takich jak np. podnoszenie, dopóki ból w ramieniu nie minie
  • zmienić sposób wykonywania tych ruchów

Przy łokciu tenisisty warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Fizjoterapia przy łokciu tenisisty obejmuje metody terapii manualnej – jak masaże, które łagodzą ból i rozluźniają mięśnie, a także przyczyniają się do lepszego przepływu krwi do ramienia.

Czy łokieć tenisisty można leczyć domowymi sposobami?

Jeśli ból jest miarowy, nie nasila się i trwa stosunkowo krotko możemy łokieć tenisisty zaleczyć domowymi sposobami. Pierwsze kroki w leczeniu łokcia tenisisty zmniejszają stan zapalny i odprężają podrażnione mięśnie i ścięgna. Lód i kompresja mogą również pomóc zmniejszyć stan zapalny i ból. Gdy stan zapalny ustąpi, możesz rozpocząć delikatne ćwiczenia, aby wzmocnić mięśnie przedramienia i zapobiec nawrotom. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem lub terapeutą, aby ustalić, kiedy jesteś gotowy do rozpoczęcia ćwiczeń terapeutycznych.

Ćwiczenia na łokieć tenisisty

Zwiększenie siły uchwytu poprzez budowanie mięśni przedramienia może poprawić zdolność wykonywania codziennych czynności.

  • połóż przedramię na stole
  • trzymaj w dłoni zwinięty ręcznik lub małą kulkę
  • ściskaj ręcznik i staraj się tak przytrzymać go przez 10 sekund
  • zwolnij i powtórz 10 razy. Powtórz z drugą ręką

Ćwiczenia z hantlami:

  • usiądź na krześle, a w dłoni pionowo trzymaj 2-kilogramowego hantla
  • niech ciężar hantli pomoże obrócić ramię na zewnątrz, obracając dłoń w górę
  • obróć rękę z powrotem w przeciwnym kierunku, aż twoja dłoń skierowana będzie w dół
  • powtórz 20 razy
Łokieć tenisisty to schorzenie, które często zdarza się nie u tenisistów, jakby nazwa wskazywała, a u pracowników biurowych.

Łokieć tenisisty - przyczyny, objawy, leczenie. Jak poradzić...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski