Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokomotywa w Rataje Parku?! Dlaczego nie? To świetny pomysł

Bogna Kisiel
Perspektywa Pracownia Projektowa
Będzie można wypocząć i aktywnie spędzić czas. Projektantki przedstawiły pomysły na spory, bo prawie 16-hektarowy, fragment Rataje Parku. Wśród nich znalazły się place zabaw, park linowy, tor rowerowy. Będą też lokomotywy, bo zaproponowano odtworzenie torowiska i skansen Średzkiej Kolei Powiatowej.

Przełom - to adekwatne do tego co stało się podczas wczorajszego posiedzenia doraźnej komisji do spraw Rataje Parku.

- Mogliśmy zobaczyć projekty budowlane parku, na które czekaliśmy całe lata - mówi Adam Pawlik, radny PiS i szef komisji. I podkreśla, że niestety nie wszystkie grunty można było objąć projektowaniem, ale tylko te należące do miasta.

Architekci przygotowali rozwiązania dla dwóch obszarów. Pierwszy to teren między osiedlami Rzeczypospolitej a Jagiellońskim, a właściwie dwa kształtem przypominające buty, które zajmują ok. 10 ha. Zajęła się nim Pracownia Architektury Krajobrazu „Trzy małe drzewka”. Natomiast Perspektywa Pracownia Projektowa zaplanowała zagospodarowanie ok. 6 ha w okolicy os. Polan.

- Pierwszy z tych projektów został sfinansowany przez Radę Osiedla Rataje, drugi z budżetu miasta - wyjaśnia A. Pawlik. - Prezydent Maciej Wudarski obiecał, że na początku 2016 r. urząd przygotuje wniosek o dofinansowanie z UE realizacji tych projektów.

Dzięki temu można byłoby przeprowadzić prace budowlane w latach 2017-2018. Trudno dziś określić koszty tej inwestycji. - Może to być ok. 10 mln zł. Wszystko zależy od tego co wybierzemy z propozycji architektów - dodaje A. Pawlik.

Plac z fontanną

Natalia Maćków z pracowni „Trzy małe drzewka” projektując stanęła przed nie lada wyzwaniem. Raz, że musiała zmierzyć się z dwoma obszarami w kształcie przypominającymi but. Dwa - na tym terenie już istnieją pewne obiekty np. wybieg dla psów czy siłownia zewnętrzna.

- W sąsiedztwie wybiegu na psów przewidziałam strefę zabaw dla czworonogów, gdzie znalazłyby się różnego rodzaju przeszkody, równoważnie, które trzeba pokonać - tłumaczy N. Maćków. - Strefa dzieci i seniorów to oferta dla maluchów oraz ich dziadków - mówi N. Maćków. - Obok placu zabaw znalazłyby się urządzenia do rehabilitacji dla osób starszych. Teren byłby ogrodzony.

Młodzież, ale tak naprawdę osoby w każdym wieku, z pewnością docenią możliwości parku linowego czy wieży ze zjeżdżalnią. Z kolei miłośnicy nieco mocniejszych wrażeń mogliby poszaleć w skateparku czy na torze rowerowym, poćwiczyć na urządzeniach typu street workout czy sprawdzić swoje umiejętności na parkourze.

- Dopełnieniem siłowni byłoby boisko - mówi N. Maćków. I dodaje: - Integracji służyłby plac z fontanną. Tutaj można byłoby także organizować imprezy osiedlowe.

Ogrody zmysłów

Angelika Korczyńska z pracowni Perspektywa podzieliła „swój” fragment Rataje Parku na siedem stref tematycznych. Zaproponowała m.in. odtworzenie torów Średzkiej Kolei Powiatowej.

- I wzbogacenie go o skansen - mówi A. Korczyńska. - Na odtworzonym torowisku stanęłaby lokomotywa z tendrem i wąskotorowa.

Wzdłuż torów pojawią się stylizowane elementy - szlabany kolejowe, zapory, znaki kolejowe i tablice z nazwami stacji. Powstałyby też dwie wyspy stylizowane na stacje kolejowe z miejscami do siedzenia, tablicami informującymi i o historii kolei średzkiej oraz interaktywne urządzenia zabawowe. Będą też nowe trasy piesze i rowerowe.

- W centrum, sercu parku znalazłyby się główne atrakcje - podkreśla A. Korczyńska. W tym kompleksie przewidziano m.in. interaktywny plac zabaw, siłownię zewnętrzną, polanę piknikową, dydaktyczną ścieżkę sensoryczną (różne typy nawierzchni, bryły o zróżnicowanych formach), boiska wielofunkcyjne, zespoły boisk i urządzenia street workout, ogrody zapachowe, które mają oddziaływać na nasze zmysły. I tak proponuje się ogród traw (zmysł słuchu); krzewów owocowych (smak); roślin okrywowych, płożących (wzrok).

A. Korczyńska przewidziała też terenowy park rowerowy z torem przeszkód.

Konstrukcje stalowe

Lidia Dudziak, radna PiS uważa, że przedstawione projekty są bardzo ciekawe.

- Bardzo podoba mi się pomysł z pociągiem w parku. Jest rewelacyjny - dodaje Michał Grześ, radny PiS. - Obawiam się jednak, czy zbyt często nie wykorzystujemy drewna. Rozumiem, że to ekologiczny materiał, ale z troską myślę też o przyszłym budżecie i wydatkach na remonty.

Projektantki zapewniły, że konstrukcje są w większości stalowe. Drewno proponuje się wykorzystać np. na siedziska ławek czy poziome belki pergoli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski