Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Los okazał się sprawiedliwy

Jacek Portala
Solidarnie za w pełni sprawiedliwy uznali podział łupów i ostateczny układ sił w czołowej ósemce tegorocznego cyklu Grand Prix, trenerzy, a w latach siedemdziesiątych, wybitni żużlowcy - Marek Cieślak (Atlas Wrocław) i Zenon Plech (Polonia Bydgoszcz). Pierwszy z nich jest selekcjonerem biało-czerwonych, a Jason Crump, od kilku lat, podopiecznym najlepszego obec- nie trenera na świecie w klubie ze stolicy Dolnego Śląska.

Jason Crump (Australia - 159 punktów). Od premiery tegorocznych mistrzostw świata w Pradze, aż do siódmej rundy batalii o Wielką Nagrodę Skandynawii na torze w szwedzkiej Malilli, rudowłosy Australijczyk regularnie walczył w finałach. Sześć razy "Ginger" zameldował się na podium, a trzykrotnie (Leszno, Kopenhaga, Cardiff) na jego najwyższym stopniu. Australijczyk, trzykrotny indywidualny mistrz świata, pobił także dotychczasowy rekord wszech czasów Szweda Tony’ego Rickardssona. W piętnastoletniej historii cyklu Grand Prix odniósł 21 zwycięstw!

Tomasz Gollob (Polska - 144 punkty). Dziesięć lat, od momentu dramatycznych wydarzeń i ciężkiej kontuzji poprzedzającej finałowy turniej o Wielką Nagrodę Danii w Vojens, najsłynniejszy polski żużlowiec, po raz drugi w karierze został wicemistrzem świata. "Chudy" triumfował w Malilli w ekstremalnie trudnych warunkach atmosferycznych i we włoskim Terenzano. Na podium kapitan biało-czerwonych był jeszcze w Lesznie (drugi) oraz trzeci w finałowych wyścigach na torach Kopenhagi i Daugav-pils. Bydgoszczanin jest cierpliwy i niebywale konsekwentny w pościgu za wymarzonym złotym medalem indywidualnego światowego championatu.

Emil Sajfutdinow (Rosja - 139 punktów). Dwudziestolatek z Saławatu miał wymarzony debiut. Agresywny, pozbawiony kompleksów, nawet w najbardziej karkołomnych sytuacjach na torze. Nieustannym natarciem na całej długości i szerokości toru, następca legendarnego Igora Plechanowa, potrafi zadręczyć nawet najbardziej utytułowanego i doświadczonego rywala. Przez młodzieńczą brawurę stracił kilka cennych punktów, ale w najbliższych dwóch - trzech latach powinien sięgnąć po mistrzowską koronę, jeśli nieprzeciętny talent rozwinie w sferze taktycznej. Wygrał trzy rundy - w Pradze, Goeteborgu i Krsko.
Greg Hancock (USA - 121 punktów). Amerykański weteran i mistrz świata sprzed dwunastu lat, ani myśli o sportowej emeryturze. Triumfował w Dau-gavpils. Drugi na podium w Kopenhadze, a czwarty w finałach w Lesznie i w Cardiff.

Andreas Jonsson (Szwecja - 116 punktów). Mistrz świata juniorów (2000) nie zdobył jeszcze medalu w Grand Prix. Wcześniej nękany kontuzjami. Teraz kapitan Polonii Bydgoszcz jeździ rozważniej, ale... mniej błyskotliwie. Wygrał ósma rundę w Vojens, a w Lesznie był trzeci.

Nicki Pedersen (Dania - 110 punktów). Zdetronizowany król. Kontuzja (nie startował w Dau-gavpils), wykluczenia za faule, złożyły się na słabszy wynik wielkiego wojownika, zdobywcy Grand Prix Polski w Bydgoszczy. Finisz tegorocznego cyklu potwierdził, że w przyszłym roku, będzie walczył o czwarty tytuł mistrza świata.
Rune Holta (Polska - 99). Jak w dwóch poprzednich latach, dzięki determinacji rzutem na taśmę, zapewnił sobie awans do przyszłorocznego wyścigu o medale. "Rysiek" dwukrotnie stanął na drugim stopniu podium (Vojens i Krsko), a w Bydgoszczy został sklasyfikowany na czwartym miejscu. Chyba trochę kokietuje włodarzy z Benfield Sports International Speedway wycofaniem się z elity. Przecież w Bydgoszczy, jak lew walczył o każdy punkt.

Kenneth Bjerre (Dania - 98). Drugi z debiutantów, który przebojem wdarł się do elity. Niezwykle waleczny filigranowy jeździec czeskiej Jawy, musi jednak ustabilizować formę. Wyszedł z cienia kapitana reprezentacji, Hansa Andersena. Trzy razy ścigał się w wielkim finale - w Daugavpils (drugi), Vojens (trzeci) i Malilli (czwarty).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski