Lotnisko Ławica: Spadkobiercy przedwojennego właściciela mogą odzyskać majątek

Krzysztof M. Kaźmierczak
Lotnisko Ławica: Spadkobiercy przedwojennego właściciela mogą odzyskać majątek
Lotnisko Ławica: Spadkobiercy przedwojennego właściciela mogą odzyskać majątek Grzegorz Dembinski
Najgorętszy po 1989 roku w Wielkopolsce i jeden z najdłuższych w najnowszej historii regionu majątkowy spór prawdopodobnie zbliża się do finału. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który daje podstawy do odzyskaniu majątku spadkobiercom przedwojennego właściciela znacznej części gruntów na lotnisku Ławica.

Sprawa jest skomplikowana i długotrwała. Spór sięga korzeniami okresu przedwojennego. W latach dwudziestych ubiegłego wieku Mateusz Foksowicz kupił wielohektarowe grunty na Ławicy. Plany budowy na tym terenie osiedla mieszkaniowego pokrzyżowała wojna, a po niej rękę na nieruchomości położyły komunistyczne władze. W 1948 roku Foksowiczowi zabrano ziemie powołując się na dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego o reformie rolnej.

Od czasu zmiany ustroju w 1989 roku spadkobiercy przedwojennego właściciela wciąż starają się o zwrot tego majątku. Problem w tym, że na tej nieruchomości znajduje się obecnie Tor Poznań oraz część lotniska Ławica.

W 1991 roku wojewoda uznał, że część ziemi (182 ha) nie podlegała nacjonalizacji z tytułu PKWN. Spadkobierców wpisano wtedy od ksiąg wieczystych Ławicy, ale władze miasta podjęły sądowe starania, by to zakwestionować. Udało im się to w 2010 roku. Tyle, że w następnym roku minister rolnictwa ostatecznie rozstrzygnął, że władze PRL nie miały prawa zabrać 182 hektarów ziemi na Ławicy prawowitemu właścicielowi.

Spadkobiercy przedwojennego właściciela walczą o swoje prawa od 24 lat

Stanowisko ministra miasto Poznań zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i uzyskało tam korzystne dla siebie rozstrzygnięcie: uchylenie ministerialnej decyzji. Jak dowiedzieliśmy się, zmienił je jednak Naczelny Sąd Administracyjny w wyniku kasacji ministra rolnictwa i reprezentanta części spadkobierców.

- Sędzia z NSA stwierdził, iż decyzja ministra rolnictwa zasługuje na uznanie, gdyż wyjątkowo starannie zbadał on i wyjaśnił okoliczności świadczące o rażącym naruszeniu prawa przy wydawaniu decyzji z 1948 roku- powiedział nam obecny na ogłoszeniu wyroku w stolicy Wojciech Lassota-Foksowicz, jeden ze spadkobierców.

Wyrok NSA oznacza, że WSA w Warszawie będzie musiał skorygować swoje stanowisko na korzystne dla starających się o zwrot gruntów na Ławicy. Spadkobiercy będę mogli następnie ponownie uzyskać wpisy do ksiąg wieczystych nieruchomości i zakwestionować przeprowadzoną w 2011 roku przez wojewodę wielkopolskiego komunalizacje tej ziemi. Kolejnym krokiem może być jej odzyskanie lub (co bardziej prawdopodobne gdyż teren został zabudowany) uzyskanie wielomilionowego odszkodowania.

- To oczywiście może jeszcze potrwać, ale po takim werdykcie NSA nie można już będzie dłużej kwestionować naszych praw majątkowych. Są one niepodważalne - uważa Wojciech Lassota-Foksowicz.

O stanowisko w sprawie werdyktu NSA i jego konsekwencji bezskutecznie pytaliśmy wczoraj w Urzędzie Miasta Poznania, którego pełnomocnik prawny był na ogłoszeniu wyroku w Warszawie.

- Chętnie odpowiemy na pytania, ale dopiero wtedy, gdy nasz radca prawny otrzyma pisemne uzasadnienie wyroku - stwierdził Rafał Łopka, z biura prasowego UMP.

Czy miasto będzie dalej prowadziło sądową batalię czy też podejmie rozmowy ze spadkobiercami i spróbuje się z nimi porozumieć dowiemy się zatem najwcześniej za miesiąc, gdyż tyle czasu trwa zwykle przygotowanie przez NSA uzasadnienia wyroku.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Wideo

Komentarze 38

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Poznańczyk

Ile jeszcze takich rzetelnych artykułów w Głosie przeczytamy.
Redaktor Każmierczak dokonuje rzetelnej analizy,ale prosimy o więcej. Ile Poznaniaków będzie ta zabawa wojewody i Grobelnego
kosztować.jak dotrzeć do dokumentów,kto podjął bezprawne decyzje,niech siedzi w kiciu. Czy będzie uczciwe rozstrzygnięcie i wyrok sądu. Wpisy na Forum świadczą o tym,że niektórzy mają dowody na bezprawie Grobelnego.
Prosimy Głos i red. Każmierczaka o dotarcie do nich i przedstawienie czytelnikom. PRO PUBLICO BONO.Dziękujemy

B
BABCIA bez antenki

SZYBKO SEKCIE WATYKANSKIEJ ODDAJIA .

G
Gość

z Osiedla Piastowskiego.

P
Pomoge

Jestes strona w innym postepowaniu podobnym do opisanego w artykule powyżej? Napisz [email protected] Pomoge.

P
Pomoge

Jeśli komuś z Twojej rodziny zabrano kiedyś ziemie w podobny sposob do tego opisanego w artykule napisz [email protected] Pomoge.

J
JA WIEM

NAPISZ DO MNIE NA [email protected] ,JESTEM STRONA W INNYM POSTEPOWANIU NIEOPODAL LOTNISKA.

r
rudy burek

dodać jeszce że automobilklub wspónie z miatem (Rychem) prowadza tam złoty interes - giełdę samochodowa przynosząca po 0,5 mln zł miesięcznie i to jest przyczyna ich zachowania

I
Iwona J

skutkuje czasem niekorzystnymi dla miasta i mieszkańców konsekwencjami. Bardzo to przykre, że osoby , partie , urzędy publiczne, którym powierzamy nasz wspólny majątek ( tak , jeszcze wspólny) , zawodzą. A jeśli pokusić się o opinię na temat roszczeń majątkowych Państwa Foksowiczów , to tylko napiszę, że Polska została zrujnowana przez wojnę, zawirowania polityczne itd., a co za tym idzie - gospodarcze. Nie tylko Państwo Foksowicz stracili majątek, ale mieli to szczęście, że majątkiem tym była ziemia, która na ogół nie ulega degradacji. Po wojnie panowała niesamowita bieda i trudny do opanowania chaos . Prawie wszyscy zaczynali od nowa, wzajemnie sobie pomagając . Szkoda, że zapał i najczęściej szlachetne relacje ówczesnej społeczności, wymierają. A nawiasem , w pięknym , podpoznańskim miasteczku znajduje się skwer, który powinien należeć do naszej rodziny - służy miastu i jego mieszkańcom - nie zamierzam tego zmieniać.

G
Gość

Takie były plany od połowy lat 80-tych. Lotnisko na Ławicy miało być lotniskiem Aeroklubu, port lotniczy na Krzesinach, a wojsko miało się wynieść do Powidza. Tak pisano w "Gazecie Poznańskiej" i w "Expressie". Co (a raczej kto) spowodowało zaniechanie tych planów to byłoby do ustalenia przez zespół "archiwum X".

b
bezprawie

a dlaczego wojewoda, który przeprowadził bezprawna komunalizację nie siedzi w mamrze?? on jako urzędnik państwowy, złamał prawo!!

H
H. J . Jagiełłowie

Żądamy zwrotu ziem które były w posiadaniu naszego pradziadka.

o
obserwator

31... nie obrażaj ludzi, jak jsteś taki ciekawski to poszukaj w archiwach tam jest wszystko, a Pelagia trafiła w sedno a jeśli cię to zabolało to znaczy że jesteś z układu

s
spadkobierca

dziwna jest Pańska ostatnia wypowiedź, świadcząca o braku rozeznania w sprawie, nie ukryqamy swojego nazwiska. Nikt z nas nie poniewiera Rycha za 1948 rok tylko za obecne jego działanie w tej sprawie, gdyż zachowuje się jak utrwalacz władzy ludowej naciskając na wszystkie postępowania mając wyłącznie na celu przedłużenie ostatecznego rozwiązania, a takie działania są szkodą na mienie wspólne Poznania. Pańska uwaga abyśmy zamilkli dyskwalifikuje Pana z dalszej dyskusji.

31 węzłowy Burke

Nie bredź, Pelagio. Jeśli pytam to jest istotny powód. Jasne ? A na otrzeźwienie polecam prasę przedwojenną na ten temat. Ale tytułów nie podam ; prześledź sobie prasę a potem zabieraj głos. . 31

w
wiciu

archiwum :glosu wielkopolskiego ,gazety poznanskiej ,wprost ,gazeta wyborcza,archiwum akt nowych , i byc może bibloteka raczynskich to miejsca gdzie można znaleźć duzo informacji na powyższy temat. A męczyc czlowieka ? do pisania pamiętników?

Dodaj ogłoszenie