Lotnisko Ławica za hałas wyremontuje ludziom domy?

Robert Domżał
Port Lotniczy Ławica zaproponował mieszkańcom Przeźmierowa remont ich domów. Ma to być rekompensata za hałas, jaki dochodzi z rozbudowywanego lotniska.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Poznań: Walczą o pieniądze za hałas na Ławicy
Lotnisko Ławica: Od 28 lutego strefa ograniczonego użytkowania
Ławica: Odszkodowania za hałas mogą przekroczyć 2 mld zł
Odszkodowania za Ławicę mogą przekroczyć miliard złotych!
[b]Ławica będzie płacić za hałas/b]

Na spotkaniu z przedstawicielami PL Poznań Ławica przybyło kilkuset mieszkańców Przeźmierowa. Część z nich wyśmiała propozycje lotniczej spółki, twierdząc, że będą domagać się odszkodowania z tytułu spadku wartości ich nieruchomości.

Od lutego tego roku Przeźmierowo znajduje się w obszarze ograniczonego użytkowania. Rozbudowa lotniska powoduje tylko zwiększenie negatywnego oddziaływania na znajdujące się w pobliżu osiedla mieszkaniowe. Wykonane badania wykazały, że hałas w niektórych domach wynosi nawet 90 dB.

Zarząd Portu Lotniczego Ławica zaproponował jednak mieszkańcom zawarcie ugody. Ma ona polegać na tym, że mieszkańcy zgodzą się na remonty swoich domów. Zakres prac na podstawie badań akustycznych określi Port Lotniczy Ławica.
Spółka wybierze też wykonawcę remontu.

- Zawarcie ugody oznacza dla właściciela nieruchomości minimum formalności, szybkie zaspokojenie roszczeń i brak konieczności ponoszenia kosztów na zabezpieczenie przed hałasem - mówi Piotr Wiatrowski prezes PL Poznań Ławica. Port twierdzi, że nie chce skazywać mieszkańców na długotrwałe i kosztowne procedury sądowe i dlatego proponuje rozwiązanie, które dotąd nie było w kraju stosowane.

- Uważam, że prezes Portu Lotniczego potraktował nas jak baranów. Wygląda na to, że nie rozumie, o co w tej sprawie chodzi. Mówi o remontach, a my żądamy odszkodowania za utratę wartości naszych nieruchomości - mówi Leszek Wardeński ze Stowarzyszenia Nasze Małe Ojczyzny. Właśnie to Stowarzyszenie 14 kwietnia organizuje spotkanie dla mieszkańców, w trakcie którego prawnicy wyjaśnia jak może wyglądać dochodzenie swoich roszczeń na drodze sądowej.
Zdaniem części mieszkańców Przeźmierowa Port Lotniczy łamie prawo, odbierając im możliwość do odpoczynku w domach i w ogrodach.

- Nad naszymi domami przelatują samoloty. Często podchodzą do lądowania po dwa razy. Nie po to nabywaliśmy ziemię, żeby teraz zmieniać lokalizację. Kiedy kupowaliśmy ziemię mówiono nam, że lotnisko będzie stopniowo wygaszane - dodają mieszkańcy.

- Oczekuję rzetelnego podejścia Portu Lotniczego Ławica do problemu. Mój dom stoi blisko pasa startowego. Budynku całkowicie nie da się wygłuszyć.Kiedy dowiadywałem się o możliwość wykupu usłyszałem, że nie ma takiej technicznej możliwości. Metr kwadratowy działki w Przeźmierowie kosztuje nawet 400 zł. Utrata wartości wyniesie nawet 40 procent. Na wartości straci też dom.

Jeżeli Port Lotniczy nie zmieni stanowiska nie pozostanie mi nic innego niż skierować sprawę do sądu - mówi Robert Malinowski z Przeźmierowa.

Jeszcze inni mieszkańcy twierdzą że nie odpowiada im formuła wypłaty odszkodowania polegająca na wynajęciu przez Port Lotniczy firmy, która wymieni okna, zmieni elewację czy strop.
Port Lotniczy zaś twierdzi, że musi tak postąpić ponieważ obowiązuje spółkę dyscyplina budżetowa, kwota jaka zostanie wydana na odszkodowania zmuszą do ogłoszenia przetargu. A wynajęcie jednej firmy ma zminimalizować wydatki Ławicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
eryk
No tak, głupi mieszkańcy, dlaczego kupowali ziemię... Bo mieszkają w Polsce pajacu. Budowali się i pozwolono im się budować, uzyskali wszystkie zgody. Jeśli bierze się pod uwagę tak gigantyczną rozbudowę, należy to wszystko robić z wieloletnim wyprzedzeniem, zostawiając pasy zakazu budowy. Nikt, nigdy i nigdzie nic takiego nie zrobił. Bo u nas w Polsce robi się wszystko odwrotnie. Najpierw się buduje a potem, upssss, zastanawia co by tu teraz wymyślić, żeby tylko nie zapłacić. Jak można było dopuścić w ogóle to tak kontrowersyjnej rozbudowy w tak tragicznej lokalizacji???. Wystarczy mieć odrobinę wyobraźni, żeby móc przewidzieć konsekwencje takich wyborów władzy. Skoro wyobraźni brak, to niech wyskakują z kasy. Lotnisko ławica to totalne badziewie, dobrze, że Berlin jest tak blisko.
m
maciek
Baranem to ty jesteś koleś. To, że lotnisko się rozbudowuje w centrum Poznania to zasługa tylko i wyłącznie SPEC ustawy, która utorowała sobie drogę przekrętami. Lotnisko owszem, ale nie w tej lokalizacji. Każdy to wie, że budować ogromny port w środku miasta to skazywać tysiące ludzi na porażający hałas i nieuniknioną katastrofę lotniczą. A pan prezes Wiatrowski niech spieprza na drzewo z tymi swoimi pomysłami. Ja mieszkam w Poznaniu i mam dość źle wydawanych pieniędzy, najpierw badziewny stadion z wiecznie brązową trawą, teraz badziewne lotnisko. Lotnisko miało być w Krzesinach, a to co zrobiono z Krzesinami to już w ogóle paranoja. Jak hałas zaczął wychodzić daleko poza Marlewo, to na nagle paru kolesi się przebudziło - pewnie nad ich chatą latają. Niech się teraz pan wojewoda poci, oby jak najwięcej pozwów było, tak dla ławicy nie dla hałasu.
M
Myślący Krzysztof
Uwielbiam, jak wypowiadają się ludzie, którzy nie mają pojęcia o sprawie... Przecież w myśl planów zagospodarowania przestrzennego lotnisko miało zostać przeniesione do Krzesin i to już kilka lat temu. Okazuje się jednak, że lotnisko zostaje, zasłaniając się specustawą, mimo że już teraz hałas jest uciążliwy dla mieszkańców. A w założeniu, lotów ma być w 182 w ciągu dnia, plus 16 w nocy. Łatwo policzyć, że w ciągu dnia samolot będzie przelatywał, co około 5 minut, w nocy co pół godziny. Dudnienie przelatującego samolotu często przekracza 100dB. Jak żyć w takich warunkach? Żadne odszkodowania, nie pokryją faktu, że mieszkańcy Przeźmierowa, nie będą mogli spokojnie wypocząć w swoich ogrodach. A już w ogóle nikt nie myśli o zagrożeniu życia, zdrowia i stratach materialnych, gdyby chociaż jeden samolot spadł na tak gęsto zaludniony teren.
k
krzysztof
nie rozumiem na jakie wygaszanie lotniska liczyli mieszkańcy? przepraszam za określenie ale prezes lotniska nie musi z nich robić baranów, bo już nimi są jak myśleli, że Poznań będzie stać w najbliższych latach na budowę zupełnie nowego lotniska międzynarodowego. Powinni też brać pod uwagę fakt, że żyjemy w czasach, kiedy rynek lotniczy dynamicznie się rozwija - coraz więcej ludzi lata. Logiczne było kilkanaście lat temu, że coraz więcej ludzi będzie latało właśnie z Ławicy. Dlaczego więc kupowali ziemię w tej części Poznania? To była głupota...
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie