Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko Ławica za hałas wyremontuje ludziom domy?

Robert Domżał
Port Lotniczy Ławica zaproponował mieszkańcom Przeźmierowa remont ich domów. Ma to być rekompensata za hałas, jaki dochodzi z rozbudowywanego lotniska.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Poznań: Walczą o pieniądze za hałas na Ławicy
Lotnisko Ławica: Od 28 lutego strefa ograniczonego użytkowania
Ławica: Odszkodowania za hałas mogą przekroczyć 2 mld zł
Odszkodowania za Ławicę mogą przekroczyć miliard złotych!
[b]Ławica będzie płacić za hałas/b]

Na spotkaniu z przedstawicielami PL Poznań Ławica przybyło kilkuset mieszkańców Przeźmierowa. Część z nich wyśmiała propozycje lotniczej spółki, twierdząc, że będą domagać się odszkodowania z tytułu spadku wartości ich nieruchomości.

Od lutego tego roku Przeźmierowo znajduje się w obszarze ograniczonego użytkowania. Rozbudowa lotniska powoduje tylko zwiększenie negatywnego oddziaływania na znajdujące się w pobliżu osiedla mieszkaniowe. Wykonane badania wykazały, że hałas w niektórych domach wynosi nawet 90 dB.

Zarząd Portu Lotniczego Ławica zaproponował jednak mieszkańcom zawarcie ugody. Ma ona polegać na tym, że mieszkańcy zgodzą się na remonty swoich domów. Zakres prac na podstawie badań akustycznych określi Port Lotniczy Ławica.
Spółka wybierze też wykonawcę remontu.

- Zawarcie ugody oznacza dla właściciela nieruchomości minimum formalności, szybkie zaspokojenie roszczeń i brak konieczności ponoszenia kosztów na zabezpieczenie przed hałasem - mówi Piotr Wiatrowski prezes PL Poznań Ławica. Port twierdzi, że nie chce skazywać mieszkańców na długotrwałe i kosztowne procedury sądowe i dlatego proponuje rozwiązanie, które dotąd nie było w kraju stosowane.

- Uważam, że prezes Portu Lotniczego potraktował nas jak baranów. Wygląda na to, że nie rozumie, o co w tej sprawie chodzi. Mówi o remontach, a my żądamy odszkodowania za utratę wartości naszych nieruchomości - mówi Leszek Wardeński ze Stowarzyszenia Nasze Małe Ojczyzny. Właśnie to Stowarzyszenie 14 kwietnia organizuje spotkanie dla mieszkańców, w trakcie którego prawnicy wyjaśnia jak może wyglądać dochodzenie swoich roszczeń na drodze sądowej.
Zdaniem części mieszkańców Przeźmierowa Port Lotniczy łamie prawo, odbierając im możliwość do odpoczynku w domach i w ogrodach.

- Nad naszymi domami przelatują samoloty. Często podchodzą do lądowania po dwa razy. Nie po to nabywaliśmy ziemię, żeby teraz zmieniać lokalizację. Kiedy kupowaliśmy ziemię mówiono nam, że lotnisko będzie stopniowo wygaszane - dodają mieszkańcy.

- Oczekuję rzetelnego podejścia Portu Lotniczego Ławica do problemu. Mój dom stoi blisko pasa startowego. Budynku całkowicie nie da się wygłuszyć.Kiedy dowiadywałem się o możliwość wykupu usłyszałem, że nie ma takiej technicznej możliwości. Metr kwadratowy działki w Przeźmierowie kosztuje nawet 400 zł. Utrata wartości wyniesie nawet 40 procent. Na wartości straci też dom.

Jeżeli Port Lotniczy nie zmieni stanowiska nie pozostanie mi nic innego niż skierować sprawę do sądu - mówi Robert Malinowski z Przeźmierowa.

Jeszcze inni mieszkańcy twierdzą że nie odpowiada im formuła wypłaty odszkodowania polegająca na wynajęciu przez Port Lotniczy firmy, która wymieni okna, zmieni elewację czy strop.
Port Lotniczy zaś twierdzi, że musi tak postąpić ponieważ obowiązuje spółkę dyscyplina budżetowa, kwota jaka zostanie wydana na odszkodowania zmuszą do ogłoszenia przetargu. A wynajęcie jednej firmy ma zminimalizować wydatki Ławicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski