Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łowcy meteorytów szukali skarbów na poznańskim Morasku [FILM]

Joanna Żabierek
Aby znaleźć ukryte po ziemią meteoryty, bardzo przydatne  są  wykrywacze metali.
Aby znaleźć ukryte po ziemią meteoryty, bardzo przydatne są wykrywacze metali. fot. glos tv
Żelazny pręt, puszki, gwoździe, stare śruby - czasami robimy za śmieciarzy, śmieje się Geoffrey Notkin, wyciągając z plastikowego kubła kolejne znaleziska. W sumie w rezerwacie przyrodniczo-astrologicznym na Morasku tego typu skarbów znalazł około 200.

Geoffrey Notkin i Steve Arnold, znani jako Łowcy Meteorytów, przyjechali do Poznania w poszukiwaniu kosmicznych kamieni. W Parku Meteorytów na Morasku oraz w Pułtusku, dokąd zamierzają się udać pod koniec tygodnia, kręcony będzie kolejny odcinek emitowanego w Discovery Science programu "Metorite Men", czyli Łowcy Meteorytów.

- To tylko część naszej pracy, mówi o programie Steve Arnold, nie braliśmy udziału w żadnym castingu, to stacja Discovery uznała, że to, co robimy, jest ciekawe i po prostu postanowiła towarzyszyć nam w naszych wyprawach.

Obaj uważają swą pasję za fascynującą, choć przede wszystkim to ciężka fizyczna praca, niekiedy w bardzo trudnych warunkach.

- Jak dotąd najtrudniej było chyba w Chile, pojechaliśmy tam zimą - opowiada Geoffrey. - Musieliśmy ubierać się w grube kombinezony, rękawice, przemierzać kilometry w śniegu, czasem sprzęt odmawiał posłuszeństwa. Było strasznie zimno, ale to chyba jedyne miejsce, gdzie nie było insektów. Co innego w Szwecji, tam komary były wszędzie, z kolei w Rosji widziałem największe w swoim życiu muchy, które na dodatek boleśnie gryzły.

- Ja w Rosji bardziej bałem się kierowców, dodaje Steve.

Łowcy Meteorytów zostaną w Poznaniu do piątku. Nowoczesny sprzęt, którego używają do pracy, pozwala mieć nadzieję, że znajdą tu coś unikalnego.

Z zainteresowaniem poszukiwaniom przyglądają się naukowcy.

- Trzeba pamiętać, że w meteorytach najważniejsze są zawarte w nich informacje, niezwykle cenne dla naukowców, podkreśla prof. geologii na UAM Andrzej Muszyński. - Meteoryty pozwalają nam lepiej zrozumieć wszechświat - dodaje.

Czytaj także:
Majówka: Jak spędzić długi weekend

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski