Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski pion PZ PK przedstawił zarzuty osobom, które kupowały poświadczające nieprawdę „paszporty covidowe”

PLK
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne domena publiczna
Na polecenie Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejne 3 osoby – pracowników służby zdrowia wykonujących zawód lekarza, pielęgniarki oraz położnej w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej uzyskującej poświadczające nieprawdę „paszporty covidowe”. Zatrzymani to klienci, którzy kupowali nieprawdziwe potwierdzenia szczepień.

Są to już kolejne czynności w tej sprawie, wcześniej na polecenie prokuratora zatrzymano organizatora przestępczego procederu, osobę która wprowadzała dane do systemu teleinformatycznego e – zdrowie oraz osoby wyszukujące klientów zainteresowanych uzyskaniem zaświadczeń o szczepieniach.

Usłyszeli zarzuty
Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanym osobom zarzuty m.in. płatnej protekcji, wręczenia korzyści majątkowych i skłonienia do poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej kwalifikowane z art. 230a § 1 kk, art. 229 § 3 kk, art. 271 § 3 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych po 10 tysięcy złotych oraz zawieszenie w czynnościach służbowych.

Sprzedawali „paszporty covidowe”
W toku śledztwa prokuratorzy ustalili, że członkowie grupy przestępczej wyszukiwali osoby niezaszczepione oferując im zaświadczenia potwierdzające zaszczepienie. Następnie wprowadzali dane „klienta” do systemu e – zdrowie. W wyniku wprowadzenia danych osobowych i potwierdzenia przeprowadzenia szczepienia przez uczestniczącego w przestępstwie pracownika punktu szczepień „klienci” uzyskiwali tzw. „paszporty covidowe” upoważniające np. do wjazdu do niektórych państw czy też zwolnienie z obowiązku odbycia kwarantanny . Za taką usługę klient płacił od tysiąca do 1,5 tysiąca złotych.

Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubelski pion PZ PK przedstawił zarzuty osobom, które kupowały poświadczające nieprawdę „paszporty covidowe” - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski