Spis treści
Brak ciągłego i wystarczająco długiego odpoczynku nocnego prowadzi do poważnych schorzeń. Zbyt krótki sen może skutkować rozwojem cukrzycy typu 2, chorób serca, otyłości, a także depresji. Dbanie o higienę snu ma równie istotny wpływ na nasze zdrowie, jak odpowiednia dieta czy ruch.
Zasady zdrowego snu
Temperatura ciała i otoczenia ma ogromny wpływ na szybkość zasypiania i jakość snu. Im bardziej schłodzimy pomieszczenie, w którym śpimy – najlepiej do temperatury między 15 a 19 stopni Celsjusza – tym większa szansa na lepszy sen.
Przed udaniem się do łóżka warto pamiętać nie tylko o przykręceniu kaloryfera i przewietrzeniu pomieszczenia, ale także o unikaniu korzystania z urządzeń elektronicznych przez co najmniej dwie godziny przed zaśnięciem.
Ekrany emitujące niebieskie światło hamują produkcję melatoniny odpowiedzialnej za przygotowanie organizmu do snu i podnoszą poziom kortyzolu, hormonu stresu – pobudzającego nasz organizm do działania.
Warto także pamiętać, że spanie przy zapalnym świetle źle wpływa na nocny odpoczynek zaburzając wytwarzanie melatoniny. Dlatego okna powinny być szczelnie zasłonięte, a lampy i lampki nocne – zgaszone.
Dowiedz się więcej:
Dlaczego warto spać nago?
Chcąc poprawić jakość snu, możemy zdecydować się na kładzenie się do łóżka bez piżamy. Spanie nago niesie za sobą wiele korzyści. W galerii przedstawiamy najciekawsze plusy płynące ze zrezygnowania z noszenia nocnych okryć.
Zobacz w galerii: plusy zdrowotne spania nago
Ze spania bez ubrania powinny zrezygnować osoby, które:
- przechodzą infekcję,
- mają skłonności do alergii skórnych,
- lunatykują,
- śpią ze swoimi pupilami,
- nocują poza domem np. w hotelu.
Do chodzenia bez piżamy nie powinny się także zmuszać osoby, które krępuje spanie nago oraz te, które zazwyczaj mają w sypialni bardzo niską temperaturę.
Źródła:
- Influence on Human Sleep Patterns of Lowering and Delaying the Minimum Core Body Temperature by Slow Changes in the Thermal Environment Sleep
- Association between weight gain, obesity, and sleep duration: a large-scale 3-year cohort study Sleep and Breathing
- Self-soothing behaviors with particular reference to oxytocin release induced by non-noxious sensory stimulation Frontiers in Psychology
Zobacz:
Lubisz spać nago? Sprawdź, jakie są korzyści zdrowotne ze sp...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Katastrofa śmigłowca pod Kijowem. Zginęło kierownictwo MSW Ukrainy