Na trasie szlaku znalazło się sześć miejsc - m.in. ponad stuletnia monumentalna hala magazynowa, zaprojektowana przez Hansa Poelziga (twórca słynnej Wieży Górnośląskiej), fabryka drożdży, która swoją architekturą nawiązuje do średniowiecznych zamków, czy zakłady przetworów ziemniaczanych, czerpiące w swej stylistyce z secesji.
Luboński Szlak Architektury Przemysłowej jest wspólną inicjatywą miasta Lubonia, Ośrodka Kultury w Luboniu, Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz lubońskich firm do dziś funkcjonujących w dawnych fabrykach.
– Historia Lubonia jest nierozerwalnie związana z przemysłem. Mam nadzieję, że dzięki szlakowi ponad stuletnie fabryki staną się atrakcją turystyczną. Szczególnie, że nasze miasto jest bardzo atrakcyjnie położone nad Wartą, w sąsiedztwie Wielkopolskiego Parku Narodowego – mówi Mateusz Mikołajczak, zastępca burmistrza Lubonia.
Luboński Szlak Architektury Przemysłowej będzie można zwiedzać w grupach 20-osobowych z przewodnikiem (dr Izabella Szczepaniak, historyczka, regionalistka i miłośniczka Lubonia) w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Pierwsza okazja już 26 września, o godz. 10. Specjalny autobus rusza spod Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Bilety w cenie 15 zł (normalny) lub 12 zł (ulgowy - dzieci szkolne, studenci i emeryci) można rezerwować drogą mailową: [email protected] lub telefonicznie: 61 813 00 72 i 500 287 325 (Ośrodek Kultury w Luboniu).
Film o historii zakładów Luvena i Hali Poelziga
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?