Luboński Szlak Architektury Przemysłowej - odkryj zapomniane...

  Luboński Szlak Architektury Przemysłowej - odkryj zapomniane dziedzictwo [ZDJĘCIA]

  ZSN

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Hala Poelziga wewnątrz
  1/8
  przejdź do galerii

  Hala Poelziga wewnątrz ©Marcin Baranowski, Regina Górniaczyk

  Pod Poznaniem powstał Luboński Szlak Architektury Przemysłowej. - Jest on odpowiedzią na potrzeby wielu współczesnych turystów, którzy szukają miejsc nietuzinkowych, jakich nie można znaleźć w najpopularniejszych przewodnikach - wyjaśnia Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.
  Na trasie szlaku znalazło się sześć miejsc - m.in. ponad stuletnia monumentalna hala magazynowa, zaprojektowana przez Hansa Poelziga (twórca słynnej Wieży Górnośląskiej), fabryka drożdży, która swoją architekturą nawiązuje do średniowiecznych zamków, czy zakłady przetworów ziemniaczanych, czerpiące w swej stylistyce z secesji.

  Luboński Szlak Architektury Przemysłowej jest wspólną inicjatywą miasta Lubonia, Ośrodka Kultury w Luboniu, Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz lubońskich firm do dziś funkcjonujących w dawnych fabrykach.

  – Historia Lubonia jest nierozerwalnie związana z przemysłem.
  Mam nadzieję, że dzięki szlakowi ponad stuletnie fabryki staną się atrakcją turystyczną. Szczególnie, że nasze miasto jest bardzo atrakcyjnie położone nad Wartą, w sąsiedztwie Wielkopolskiego Parku Narodowego – mówi Mateusz Mikołajczak, zastępca burmistrza Lubonia.

  Luboński Szlak Architektury Przemysłowej będzie można zwiedzać w grupach 20-osobowych z przewodnikiem (dr Izabella Szczepaniak, historyczka, regionalistka i miłośniczka Lubonia) w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Pierwsza okazja już 26 września, o godz. 10. Specjalny autobus rusza spod Muzeum Narodowego w Poznaniu.

  Bilety w cenie 15 zł (normalny) lub 12 zł (ulgowy - dzieci szkolne, studenci i emeryci) można rezerwować drogą mailową: infolubon@gmail.com lub telefonicznie: 61 813 00 72 i 500 287 325 (Ośrodek Kultury w Luboniu).

  Film o historii zakładów Luvena i Hali Poelziga
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo