Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łuk elektryczny zamiast głośnika? Uczeń z Poznania nie takie rzeczy potrafi!

Anna Jarmuż
Krzysztof Kruszka
Krzysztof Kruszka Marek Zakrzewski
1 kwietnia wszyscy zwiedzający Centrum Nauki Kopernik będą mogli obejrzeć niezwykłe pokazy, przygotowane przez laureatów konkursu "Fizyczne Ścieżki" - uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Wśród nich znalazł się Krzysztof Kruszka, uczeń Technikum Energetycznego w Poznaniu, który opowie i pokaże, że łuk elektryczny z powodzeniem może zastąpić głośnik.

Zakwalifikowałeś się do konkursu "Fizyczne ścieżki“, organizowanego przez Instytut Problemów Jądrowych w Świerku i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Co zamierzasz zaprezentować?
Krzysztof Kruszka: Na konkurs zakwalifikowały się dwie moje prace. Nazwałem je transformator Tesli [nazwa pochodzi od nazwiska znanego fizyka Nicola Tesli - przyp. red.] i głośnik plazmowy bezmembranowy. Podczas występu zaprezentuję jednak tylko jeden z nich. Zdecydowałem się pokazać, jak łuk elektryczny może zastąpić głośnik.

Jak działa to urządzenie?
Krzysztof Kruszka: Klasyczny głośnik wykorzystuje membrany, czyli cienkie folie, płytki lub blaszki, drgające pod wpływem fal dźwiękowych. W moim głośniku tę funkcję pełni łuk elektryczny. Dźwięk powstaje dzięki wyładowaniu, zachodzącemu pomiędzy dwiema elektrodami z materiału przewodzącego prąd elektryczny.

Czym skonstruowany przez Ciebie "głośnik“ różni się w praktyce od klasycznego, znajdującego się, na przykład, w magnetofonie?
Krzysztof Kruszka: Mój wynalazek jest w stanie przekazywać bardzo wysokie dźwięki o dużo lepszej jakości.

A czym jest transformator Tesli?
Krzysztof Kruszka: Urządzeniem, które wytwarza napięcie elektryczne. Przedmioty, które znajdą się w polu jego oddziaływania, na przykład żarówka czy grzałka elektryczna, działają bezprzewodowo. Nie muszą być podłączone do prądu.

Kiedy odbędzie się konkurs?
Krzysztof Kruszka: W sobotę w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Uczestnicy zmierzą się ze sobą w trzech kategoriach: praca naukowa, pokaz zjawiska fizycznego i esej. W niedzielę w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się pokaz dla publiczności. Najlepsi pojadą na 10-dniowe praktyki do Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej w Rosji.

Czy brałeś już udział w tego typu konkursach?
Krzysztof Kruszka: W zawodach "Fizyczne ścieżki“ startuję po raz pierwszy. Natomiast, od czterech lat biorę udział w Olimpiadzie Innowacji Technicznych.

A jak zaczęła się Twoja przygoda z elektroniką?
Krzysztof Kruszka: Rozpocząłem ją dawno temu. Na samym początku wykonywałem proste obwody elektryczne, później coraz bardziej skomplikowane. Z czasem zainteresowałem się również chemią. Z biegiem lat moja pracownia wzbogaciła się o kolejne skonstruowane przeze mnie urządzenia, takie jak palniki spirytusowe, piecyki elektryczne, chłodnice, zasilacze i lampę plazmową. Wiedzę pozyskiwałem z Internetu i pism popularno-naukowych.

Jakie są Twoje plany na przyszłość?
Krzysztof Kruszka: Zamierzam studiować Elektrotechnikę na Politechnice Poznańskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski