Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Luka w programie Kawka Bis. Nie wszyscy w Poznaniu mogą wymienić kopciucha za darmo

Alicja Durka
Alicja Durka
Zgodnie z zapisami Uchwały Rady Miasta Poznania,  warunkiem otrzymania dotacji jest: wykazanie przez wnioskodawcę, że ogrzewanie niskoemisyjne zainstalowane ponad 10 lat przed dniem złożenia wniosku jest niesprawne i przynajmniej w ostatnim okresie grzewczym wykorzystywane było wyłącznie źródło ciepła na paliwo stałe; jednoczesna trwała likwidacja obu systemów grzewczych oraz zamontowanie nowego proekologicznego systemu ogrzewania.
Zgodnie z zapisami Uchwały Rady Miasta Poznania, warunkiem otrzymania dotacji jest: wykazanie przez wnioskodawcę, że ogrzewanie niskoemisyjne zainstalowane ponad 10 lat przed dniem złożenia wniosku jest niesprawne i przynajmniej w ostatnim okresie grzewczym wykorzystywane było wyłącznie źródło ciepła na paliwo stałe; jednoczesna trwała likwidacja obu systemów grzewczych oraz zamontowanie nowego proekologicznego systemu ogrzewania. Wojciech Wojtkielewicz
Poznański program „Kawka Bis” ma w 2023 i 2024 roku najwyższe dotacje w historii. Mieszkańcy wskazują jednak, że nie każdy będzie mógł z nich w pełni skorzystać.

Z początkiem stycznia ruszyła kolejna edycja programu „Kawka Bis”, w którym można otrzymać dofinansowanie na wymianę tzw. kopciuchów. Miasto przekonuje, by wymienić źródło ogrzewania możliwie jak najszybciej, ale okazuje się, że nie każdy ma taką możliwość. Poznaniacy wskazują na luki w programie.

Piotr, mieszkaniec Poznania chciał namówić rodzinę na modernizację ogrzewania. W budynku zamontowany jest 40-letni piec gazowy oraz kocioł na paliwo stałe. Piec uległ awarii w listopadzie 2022 roku i od tego czasu nie jest używany. W regulaminie programu widnieje jednak zapis, że dopuszcza się udzielenie dotacji na trwałą likwidację podwójnych systemów grzewczych, na przykład węglowo-gazowych lub węglowo-elektrycznych, w przypadku posiadania współpracującego ze źródłem ciepła na paliwa stałe ogrzewania gazowego lub elektrycznego niesprawnego oraz zainstalowanego ponad 10 lat przed dniem złożenia wniosku.

– Taki zapis właściwie wyklucza wsparcie właścicieli 40-50 letnich nieruchomości podłączonych również do przyłączy gazowych i posiadających równolegle kotły na paliwo stałe. Nie mogą oni również skorzystać z programu czyste powietrze, gdzie nadal obowiązuje warunek rocznego zużycia gazu 5,6MWh/rocznie to tylko 500m3 gazu

– wskazuje Piotr, mieszkaniec Poznania.

Zgodnie z zapisami Uchwały Rady Miasta Poznania, warunkiem otrzymania dotacji jest: wykazanie przez wnioskodawcę, że ogrzewanie niskoemisyjne zainstalowane ponad 10 lat przed dniem złożenia wniosku jest niesprawne i przynajmniej w ostatnim okresie grzewczym wykorzystywane było wyłącznie źródło ciepła na paliwo stałe; jednoczesna trwała likwidacja obu systemów grzewczych oraz zamontowanie nowego proekologicznego systemu ogrzewania.

Obserwuj nas także na Google News

W sytuacji rodziny Piotra, przez to, że w ostatnim sezonie grzewczym były wykorzystywane oba źródła ciepła, udzielenie dotacji nie jest możliwe, co w praktyce wyklucza wymianę tzw. kopciucha.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Aby sprawdzić, co zrobić by zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, przejdź do galerii.Przejdź dalej --->

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Ekspert zdradza, co należy z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski