Łyżwiarstwo szybkie: Jan Szymański dwunasty w Calgary

Jan Szymański w sobotę wystartuje w wyścigu drużynowym. W I rundzie rywalem Polaków będą Włosi (relacja w TVP Sport o godz. 22) Fot. Archiwum Głosu Wlkp.
Panczenista AZS AWF Poznań, Jan Szymański, w inauguracyjnym występie w tym sezonie na Pucharze Świata zajął dwunaste miejsce w wyścigu na 5000 m. W zawodach na olimpijskim torze w kanadyjskim Calgary zwyciężył Holender Sven Kramer.

26-letni poznaniak osiągnął wynik o prawie trzy sekundy gorszy od swego rekordu życiowego. Rywalizację w parze z Holendrem Erikiem Janem Kooimanem rozpoczął w dobrym tempie, ale na ostatnich trzech okrążeniach wyraźnie osłabł z sił. Tydzień wcześniej Szymański ustanowił na tym samym torze rekord Polski w biegu na 3000 m. Tego dystansu nie ma jednak w programie pierwszych zawodów PŚ w sezonie.

Drugie miejsce zajął w piątkowym wyścigu Holender Jorrit Bergsma, a trzecie Kanadyjczyk holenderskiego pochodzenia Ted-Jan Bloemen.

W innych wyścigach Artur Waś zajął siódme miejsce na 500 m (wygrał Rosjanin Paweł Kuliżnikow), a Aleksandra Goss - 15, Luiza Złotkowska - 16, a Urszula Włodarczyk - 21 w wyścigu dywizji B na 3000 m. Najlepszy wynik na tym dystansie osiągnęła w dywizji A Czeszka Martina Sablikova.