Łyżwiarstwo szybkie: Niewypał drużynowy w Kołomnie

Jan Szymański nie będzie dobrze wspominał występu w rosyjskiej Kołomnie
Jan Szymański nie będzie dobrze wspominał występu w rosyjskiej Kołomnie Fot. Archiwum Głosu Wlkp.
Polscy panczeniści nie będą dobrze wspominać piątkowego występu w drużynie na MŚ w Kołomnie. Zamiast walczyć o medale zajęli ostatnie miejsce.

Ósme miejsce w zawodach drużynowych mistrzostw świata w podmoskiewskiej Kołomnie to wynik grubo poniżej oczekiwań, bo przecież Polacy to brązowi medaliści ostatnich igrzysk w Soczi. W piątek wygrali Holendrzy przed Norwegami i Kanadyjczykami.
Biało-czerwoni w Kołomnie wystąpili w składzie: mistrz olimpijski z Soczi na 1500 m Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański (AZS AWF Poznań).

Rozczarowanie jest tym większe, że przed rywalizacją w drużynówce reprezentanci Polski zrezygnowali z udziału w zmaganiach indywidualnych na dystansie 1500 m, bowiem postanowili oszczędzać siły na ostatnią konkurencję drugiego dnia mistrzostw.
Podopieczni Wiesława Kmiecika biegli w ostatniej parze z Koreańczykami, więc znali wyniki pozostałych ekip. Od początku klasyfikowani byli na ósmej lokacie, tylko jeden międzyczas dawał im siódmą pozycję, a więc dużo poniżej swoich możliwości. Ostatecznie do zwycięzców Holendrów, którzy wywalczyli złoto już po raz ósmy, stracili 7,76 sekundy.

Nieco lepiej od kolegów wypadła w piątek Natalia Czerwonka, która zajęła 17 miejsce w wyścigu na 1000 m. Zwyciężyła Holenderka Jorein ter Mors. Na 1500 m wygrał Rosjanin Denis Juskow, a na 5000 m wśród kobiet Czeszka Martina Sablikova. W sobotę w rosyjskiej Kołomnie kolejne biegi, ale już bez udziału Szymańskiego.

MŚ na dystansach w Kołomnie

bieg drużynowy mężczyzn 1. Holandia 3.40,04 (Jan Blokhuijsen, Douwe de Vries, Arjan Stroetinga)
2. Norwegia 3.41,26 (Havard Bokko, Simen Spieler Nilsen, Sverre Lunde Pedersen)
3. Kanada 3.43,28 (Jordan Belchos, Ted-Jan Bloemen, Benjamin Donnelly)