Łyżwiarstwo szybkie: Rekordy i... odległe lokaty Szymańskiego

Jan Szymański po pierwszych dwóch startach w PŚ może mieć mieszane uczucia
Jan Szymański po pierwszych dwóch startach w PŚ może mieć mieszane uczucia Fot. Archiwum Głosu Wlkp.
Jan Szymański (AZS AWF Poznań) bije od początku sezonu rekordy życiowe i Polski, ale na razie nie pozwala mu na to zajmowanie wysokich lokat w Pucharze Świata. Na torze w Salt Lake City poznański panczenista ustanowił dwie życiówki.

W piątkowym biegu na 1500 m w drugich w tym sezonie zawodach PŚ brązowy medalista igrzysk w Soczi zajął dziewiąte miejsce. Zwyciężył Holender Kjeld Nuis 1.42,14 przed Joey Mantią 1.42,45 i Shani Davisem (obaj USA) 1.42,90.

Polak z czasem 1.44,46 pobił rekord życiowy o 0,11 setnych sekundy. Konrad Niedźwiedzki (AZS AWF Katowice) był szesnasty 1.45,36. W grupie B startował Zbigniew Bródka (Błyskawica Domaniewice). Mistrz olimpijski z Soczi nie jest w najwyższej formy, tym razem był siódmy z rezultatem 1.46,10. W sobotę Szymański pobił kolejny rekord życiowy. W wyścigu na 1000 m osiągnął czas 1.09,34. Tym rezultatem pobił dotychczasowy swój swój najlepszy rezultat o 58 setnych sekundy.

Mimo świetnego czasu podopieczny Wiesława Kmiecika zajął w grupie B dopiero 11. miejsce. Wyprzedził pozostałych polskich reprezentantów, Zbigniewa Bródkę i Konrada Niedźwiedzkiego, który został zdyskwalifikowany. Szymański przegrał natomiast korespondencyjny pojedynek z Piotrem Michalskim (Górnik Sanok), który w grupie A z czasem 1.09,13 zajął 19.miejsce. Wygrał Rosjanin Paweł Kuliżnikow przed Nuisem i Holendrem Gerbenem Jorritsmą. Dzień wcześniej Kuliżnikow pobił rekord świata na 500 m wynikiem 33,98. Michalski był szósty w grupie B.