Łyżwiarstwo szybkie: Siódme miejsce Szymańskiego w Mińsku

Jan Szymański na torze w stolicy Białorusi wypadł najlepiej z polskiej ekipy
Jan Szymański na torze w stolicy Białorusi wypadł najlepiej z polskiej ekipy Fot. Archiwum Głosu Wlkp.
Siódme miejsce Jana Szymańskiego na wielobojowych ME w Mińsku, nie jest jeszcze na miarę jego ambicji, ale widać, że forma poznaniaka idzie w górę.

Warto podkreślić, że panczenista AZS AWF Poznań zajął najwyższe miejsce z całej ekipy biało-czerwonych, a w niedzielnym biegu na 1500 m był trzeci, przegrywając jedynie z Rosjaninem Denisem Juskowem i Belgiem Bartem Swingsem i wygrywając ze Zbigniewem Bródką.

Pierwszy z Polaków był trzeci z czasem 1.47,48. Drugi z czasem 1.48,05 uplasował się na czwartej pozyji z wynikiem 1.48,05. Biało-czerwoni potwierdzili przynależność do światowej czołówki, bo stawka rywali w stolicy Białorusi była bardzo mocna.
Na 1500 m wygrał Rosjanin Denis Juskow (1.45,18) przed Belgiem Bartem Swingsem (1.46,41). Prowadzący w klasyfikacji generalnej Holender Sven Kramer na tym dystansie zajął piąte miejsce 1.48,08. Do finałowej ósemki z ostatniego miejsca wszedł tylko Szymański, bo Bródka zajmował po trzeciej konkurencji dopiero dziesiąte miejsce.

Kramer wygrał bieg na 10 000 m i tym samym przypieczętował tytuł mistrza Europy w wieloboju. Holender uzyskał 13.11,98 oraz w końcowej klasyfikacji 150,102 pkt. Drugie miejsce w biegu na 10000 m zajął Swings (13.15,47), a trzecie Jan Blokhuijsen (Holandia) z czasem 13.22,14. W gronie najlepszych wieloboistów Szymański był siódmy z rezultatem 13.57,27.

Srebrny medal w wieloboju zdobył Swings 150,464, a trzeci był Blokhuijsen 151,176. Na wysokiej, siódmej pozycji uplasował się 26-letni Szymański (154,342). Dziesiąty był Zbigniew Bródka, który po trzech konkurencjach zgromadził 112,756 pkt.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Martina Sablikova, która zdobyła w Mińsku piąty tytuł mistrzyni Europy w wieloboju. Czeszka zgromadziła 161,455 pkt i wyprzedziła Ireen Wüst 163,188 oraz Antoinette de Jong (obie Holandia) 164,043. Sablikova zwyciężyła na trzech dystansach - 1500, 3000 i 5000 m oraz była czwarta na 500 m. W ostatniej konkurencji – biegu na 5000 m – Sablikova wyprzedziła Marije Joling (Holandia) oraz Natalię Woroninę (Rosja).

Polki nie weszły do finałowej ósemki. Luiza Złotkowska ostatecznie zajęła w mistrzostwach dziesiąte miejsce, a Natalia Czerwonka jedenaste.