Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Macewy zniszczone przez hitlerowców trafią z Poznania do Swarzędza

Maciej Roik
Ostatnio macewy odkryto nad Jeziorem Strzeszyńskim
Ostatnio macewy odkryto nad Jeziorem Strzeszyńskim Fot. Joanna Członkowska
Zniszczone macewy (żydowskie nagrobki), które podczas II wojny światowej zbezcześcili hitlerowcy, znajdą swoje miejsce w Swarzędzu. Gmina planuje wyeksponować je przy Ośrodku Kultury, w miejscu gdzie przed wojną znajdował się kirkut, czyli żydowski cmentarz.

Do tej pory z Poznania do Swarzędza przewieziono setki kamiennych fragmentów, na których widać hebrajskie i niemieckie napisy. Przez lata zbierano je w mieście i okolicach. Niektóre z nich służyły jako kostka brukowa. Inne montowano jako parapety. O tym jak tragiczne bywały losy nagrobków, świadczą macewy odkryte ostatnio nad jeziorem Strzeszyńskim. Do dzisiaj służą one jako zapora chroniąca łąkę przed wylewami.

- Wszystkie przewiezione do nas fragmenty są ułożone w dwóch garażach i czekają na wyeksponowanie w pobliżu "Swarzędzkiego Centrum Integracji, Tolerancji i Kultury" - zapewnia Adam Zimniak, koordynujący projekt dyrektor wydziału teleinformatyki i zarządzania kryzysowego UMiG w Swarzędzu.

Tak ma się nazywać park przy Ośrodku, do którego ostatecznie trafią macewy, a także stanie obelisk upamiętniający swarzędzkie ofiary II wojny światowej. Choć jego powstanie jest pewne, dokładnego projektu nie ma. Według zapewnień ma być gotowy w przyszłym roku.

- To bardzo delikatny temat dlatego stworzenie spójnego pomysłu musi potrwać. Powstanie lapidarium jest jednak przesądzone - zapewnia Adam Zimniak.

Zdaniem przedstawicieli gminy żydowskiej, to ważny moment. Bo do tej pory zniszczone macewy odnalezione w Poznaniu i okolicach nie miały swojego miejsca (część z nich była przechowywane przy ulicy Głogowskiej w miejscu dawnego cmentarza żydowskiego).

- Do tej pory mieliśmy kłopot z przechowywaniem macew - zaznacza Alicja Kobus, przewodnicząca gminy żydowskiej w Poznaniu. - Dlatego inicjatywa władz Swarzędza to dla nas świetna wiadomość. W ustalanie szczegółów osobiście zaangażuje się naczelny rabin polski - podkreśla.

Dlaczego akurat Swarzędz? Przed wojną na ponad 2,5-hektarowym terenie istniał żydowski cmentarz. Po jej zakończeniu teren przekazano Swarzędzkiej Fabryce Mebli, która zbudowała pracowniczy żłobek.

Po upadku fabryki gmina odkupiła grunt i zdecydowała, że będzie się tam znajdować Ośrodek Kultury. Kłopot był jeden: nieuregulowana kwestia własności. Ostatecznie w marcu gmina zawarła ugodę ze Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

W efekcie te zrzekły się oszczeń do gruntu. W zamian zażądano, aby to miejsce służyło szerzeniu tolerancji.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski