Made In Chicago: Historia splata się ze współczesnością

  Made In Chicago: Historia splata się ze współczesnością

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Made In Chicago: Historia splata się ze współczesnością
  1/15
  przejdź do galerii

  Made In Chicago: Historia splata się ze współczesnością ©Paweł F. Matysiak

  Niedziela to ostatni dzień trwającego w Poznaniu XI Festiwalu Made In Chicago.
  Nie mają powodów do narzekań bywalcy trwającego w Poznaniu XI Festiwalu Made In Chicago. Mogą być bowiem uczestnikami interesujących wydarzeń, czego dowodem były dwa koncerty, jakie sobotniego wieczoru odbyły się w CK Zamek. Najpierw usłyszeliśmy i zobaczyliśmy projekt grupy Flesh and Bone. Powstałego pod wpływem tego co lider grupy, znakomity perkusista Mike Reed zobaczył podczas wiecu neonazistów, gdy zespół występował w Czechach Pod wpływem tamtych wydarzeń powstała niezwykle ekspresyjna muzyka wzbogacona tekstem o sztuce, rasie oraz poliityce. Szczególnie podobać mogła się niezwykle żywiołowa gra sekcji dętej.

  Zaraz potem przeżyliśmy połączenie historii ze współczesnością. Koncert kierowanej przez Rajiva Halma grupy Supreme Love nawiązywał do płyty pod takim właśnie tytułem nagranej pół wieku temu przez Johna Coltrane’a. Pół wieku po premierze rzecz została wzbogacona przez niezwykle ekspresyjny taniec. Był to ponad godzinny pokaz stepowania w wykonaniu sześcioosobowej grupy tanecznej. Owacja jaką zgotowała publiczność była jak najbardziej uzasadniona. Było to jedno z najciekawszych wydarzeń w dziejach całego festiwalu.

  Niedziela jest ostatnim dniem festiwalu Made In Chicago. Przyniesie trzy koncerty plenerowe na Starym Rynku. Najpierw zagrają uczestnicy warsztatów, jakie przez kilka ostatnich dni odbyły się pod kierunkiem saksofonisty Grega Warda. Potem słuchać będziemy kierowanej przez grającego na instrumentach perkusyjnych Juana Pastora grupy Chinchano. Zespół ten łączy tradycyjną harmonię jazzu północnoamerykańskiego z rytmami z Ameryki Środkowej i Południowej.

  Finałem będzie koncert Three Ellas. Trzy wybitne wokalistki Dee Alexander, Spider Saloff i Frieda Lee oddadzą w nim hołd wielkiej Elli Fitzgerald.

  Program festiwalu
  • Koncert warsztatowy - Stary Rynek, Scena Quadro, Stary Rynek, 22 maja, godzina 17
  • Chinchano - Stary Rynek , Scena Quadro, 22 maja, godzina 18.30
  • Three Ellas - Stary Rynek, Scena Quadro, 22 maja, godzina 20


  Wstęp wolny.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo