Made in Native America: Chcą przybliżyć kulturę Indian

  Made in Native America: Chcą przybliżyć kulturę Indian

  Marcin Idczak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Festiwal kultury i literatury indiańskiej w 2015 roku

  Festiwal kultury i literatury indiańskiej w 2015 roku ©Maciej Urbanowski

  Od piątku do niedzieli (10 do 12 czerwca) odbywać się będzie w Poznaniu III Festiwal Kultur Indiańskich ''Made in Native America''.
  Festiwal kultury i literatury indiańskiej w 2015 roku

  Festiwal kultury i literatury indiańskiej w 2015 roku ©Maciej Urbanowski

  Pierwszego dnia w kinie Muza (od godziny 17) odbędzie spotkanie z Leszkiem Michalikiem, autorem książek o kulturach Indian, duchowości oraz legendach, honorowym członkiem Stowarzyszenia Metysów i Indian Bez Statusu w Kanadzie. Wieczorem przewidziano pokaz filmu.

  Sobota i niedziela to głównie spotkania w Ogrodzie Botanicznym. Od 15 do 18 odbywać się mają między innymi prezentacje potraw Indian różnych plemion Ameryki Północnej - techniki ich przyrządzania, ale także kulturowy i duchowy aspekt ich tworzenia i wykorzystywania.
  Jednym z głównych punktów ma być degustacja zupy ,,Trzy siostry”. Pokazowi będzie towarzyszyła opowieść Jacka Gawrońskiego o kulturowych aspektach indiańskiej gastronomii i pokaz tańców w wykonaniu Radka Kokopelli.

  W niedzielę natomiast zaplanowano „Etnobotaniczną wyprawę za ocean, czyli rośliny użytkowe Indian. Miedzy tradycją a współczesnością” . Odbywać się ma także w ogrodzie w godzinach od 11 do 14.

  Pomysłodawcą festiwalu jest Krzysztof Mączkowski, znany poznański ekolog i miłośnik Indian.

  - Większość naszych wyobrażeń o Indianach jest mocno uproszczona, bo opiera się na fikcyjnych romantycznych postaciach w rodzaju Winnetou, stereotypach z westernów czy ulicznych grajkach - stwierdza. - To tak, jakby wiedzę o II wojnie światowej czerpać z seriali o por. Klossie i czterech pancernych! - dodaje Krzysztof Mączkowski.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :)

  włóczykij (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Howgh.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo