Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magdalena Ogórek odzyskała cenne dzieła sztuki

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Magdalena Ogórek pochwaliła się swoim odkryciem na Twitterze
Magdalena Ogórek pochwaliła się swoim odkryciem na Twitterze Twitter
Syn nazistowskiego generała oddał trzy pamiątki zrabowane z Krakowa w czasie wojny. Na ich trop trafiła Magdalena Ogórek, która szukała innego, bardzo cennego obrazu.

Cenne dzieła sztuki, zrabowane przez Niemców podczas II wojny światowej, wróciły do Krakowa. Historyczne pamiątki przekazał Horst von Wächter, syn nazistowskiego generała Ottona von Wächtera. Dużą rolę w ich odzyskaniu odegrała Magdalena Ogórek, historyk, a także kandydatka na prezydenta Polski w wyborach w 2015 r.

Horst oddał trzy dzieła. Jest wśród nich m.in. gwasz, przedstawiający Pałac Potockich pod Baranami oraz jego okolice z pierwszej połowy XIX w. Wszystko wskazuje na to, że autorem jest Julia Potocka. Ogórek przyznaje, że jest to bardzo cenne źródło ikonograficzne dla krakowskich muzealników.

W zbiorach Horsta była też mapa topograficzna Rzeczypospolitej Obojga Narodów z 1772 roku, przedstawiająca stan polskich granic po I rozbiorze. Mapa nie ma wielkiej wartości, ale wiąże się z nią ciekawa historia. Okazuje się bowiem, że matka Horsta von Wächtera, zrobiła z niej... podkładkę pod kawę. Syn nazistowskiego generała przekazał również rysunek przedstawiający Kraków w czasach renesansu. To była niespodzianka, ponieważ wcześniejsze rozmowy dotyczyły tylko dwóch wspomnianych pamiątek.

Magdalena Ogórek na zrabowane dzieła trafiła przypadkiem. - Podążałam śladem „Walki karnawału z postem” Pietera Brueghela. Chciałam wiedzieć, co się stało z tym obrazem. W ten sposób trafiłam do Horsta Wächtera. Tamtego dzieła nie udało mi się odnaleźć, ale trafiłam na inne - przyznaje Ogórek.

Twierdzi, że Horst z początku był wobec niej bardzo nieufny. - Teraz kontakt jest bardzo dobry. Kiedy padła propozycja przekazania dzieł, był absolutnie na tak - wspomina. Ogórek twierdzi, że jeszcze jeden fakt przekazania pamiątek był dla niej bardzo ważny.

- Horst Wächter powiedział w Krakowie, że zwraca te dzieła po to, żeby inni Niemcy i Austriacy wzięli przykład i poszli w jego ślady - dodaje. Ogórek nie wie, czy Wächter ma jeszcze w swoich zbiorach inne skradzione pamiątki, gdyż jak przyznaje, nie zna zawartości piwnic i strychów Horsta. Udostępnił jej jednak archiwalia rodzinne, które zawierają inne tropy. Będzie je analizowała.

Teraz odzyskane dzieła trafią do konserwatora zabytków. Józef Pilch, wojewoda małopolski, będzie chciał, żeby pozostały w Krakowie. - Zbyt długo znajdowały się w zaciszu domowym, aby ukrywać je przed pasjonatami i turystami odwiedzającymi nasze miasto - przyznaje Pilch.

Historycy sztuki szacują, że w czasie II wojny światowej naziści zrabowali ponad pół miliona dzieł w całej Polsce.

Most Krakusa (obecnie Most Powstańców Śląskich) na Wiśle w Krakowie - widok ogólny. W latach 1903-1913 wybudowano most Krakusa, łączący główną wtedy trasę na południe Krakowa. W latach 1968-1971 wybudowano w jego miejscu most Powstańców Śląskich.

Krakowskie mosty przed wojną [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Magdalena Ogórek odzyskała cenne dzieła sztuki - Gazeta Krakowska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski