Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majestatyczne drzewa śpią snem zimowym. Zobacz wyjątkowe zdjęcia rogalińskich dębów. Ich historia trwa już kilkaset lat!

AM
Piękne i zielone latem. Budzące grozę zimą. Rogalińskie dęby zachwycają o każdej porze roku.
Piękne i zielone latem. Budzące grozę zimą. Rogalińskie dęby zachwycają o każdej porze roku. Adam Jastrzębowski
Dęby rogalińskie zimą śpią, by na wiosnę obudzić się i znów zachwycać turystów. Są to jedne z najstarszych drzew na terenie naszego kraju. Ich historia trwa już kilkaset lat!

Najsłynniejsze wielkopolskie drzewa można oglądać w Rogalinie, kilkanaście kilometrów na południe od Poznania. Liczące kilkaset lat dęby Lech (6,33 m obwodu), Czech (7,35 m obwodu, martwy od 1992 roku) i Rus (9,15 m obwodu), a także równie wiekowy dąb Edward (6,18 m obwodu) rosną nieopodal pałacu Raczyńskich, a teren który je otacza, to obecnie park krajobrazowy o powierzchni 27 hektarów.

Czytaj też: W Wielkopolsce rośnie dąb starszy od Bartka. Najnowsze badania wskazują, że Rus ma około 800 lat!

Nie są to jedyne okazy dęba szypułkowego w tych okolicach. Gatunek ten występuje tu bardzo licznie. Jak czytamy na stronie rogalińskiego oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu, w 1992 roku zinwentaryzowano tu 1435 egzemplarzy, które w pierśnicy (na wysokości pnia 1,3 m) mają obwód większy od 2 m. Jest to jedno z największych i najcenniejszych skupisk dębów szypułkowych w Europie.

Zimą te piękne, wiekowe drzewa śpią. Choć są pozbawione liści wciąż wyglądają majestatycznie. Z aparatem odwiedził je fotoreporter "Głosu Wielkopolskiego".

Zobacz wyjątkowe zdjęcia rogalińskich dębów:

Historia trzech braci

Lech, Czech i Rus zawdzięczają swoje imiona trzem legendarnym braciom, którzy uznawani są za założycieli trzech słowiańskich krajów. W okolicy, w której rosną wiekowe drzewa mieli oni przeżyć niesamowitą przygodę. Opowiada o niej "Legenda o rogalińskich dębach".

Park pełen pomników przyrody

Trzy słynne dęby rogalińskie, a także ponad 800 innych okazów w Rogalińskim Parku Krajobrazowym mają status pomników przyrody. Oznacza to, że są prawnie chronione. Osoba, która naruszy zakaz niszczenia lub uszkadzania pomnika przyrody podlega karze aresztu albo grzywny.

Swój status zawdzięczają ustawie o ochronie przyrody z 2004 roku.

Pałac w Rogalinie

Nie tylko wiekowe pomniki przyrody, ale też piękny pałac z ogrodem, galerie i mauzoleum zasłużonego wielkopolskiego rodu Raczyńskich przyciągają do Rogalina turystów.

Wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku pałac jest obecnie oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wyposażenie stanowią obiekty ze zbiorów Fundacji im. Raczyńskich, depozytów rodziny Raczyńskich oraz zasobów własnych Muzeum. We wtorki wstęp jest bezpłatny.

Źródła:

  • Muzeum Pałac w Rogalinie: Rogalińskie Dęby (https://rogalin.mnp.art.pl/strona/encyklopedia-rogalinskie-deby),
  • Wielkopolska.travel: Rogaliński Park Krajobrazowy (https://wielkopolska.travel/rogalinski-park-krajobrazowy/),
  • Polska zachwyca: Dęby rogalińskie – Lech, Czech i Rus (https://polskazachwyca.pl/ciekawostki/deby-rogalinskie-lech-czech-i-rus/).

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Tajemniczy wielkopolski zabytek z XIX wieku szuka nowego właściciela. Owiany legendą pałac w Pakosławiu, zbudowany pośrodku urokliwego parku krajobrazowego, został wystawiony na sprzedaż. Jego cena może zaskoczyć! Co więcej, to miejsce niezwykłe. Do dziś mieszkańcy wsi uważają, że po swoich dawnych włościach krąży hrabina i pilnuje dobytku. Pojawia się tu Czarna Dama? Zobacz, jak teraz wygląda pałac, wybudowany dla Emilii Sczanieckiej i poznaj związaną z nim legendę---> Czytaj też: Tajemnice poznańskiej synagogi. Hitlerowcy zrobili z niej pływalnię, teraz popada w ruinę. Zobacz, jak wygląda w środku

Tajemniczy pałac w Wielkopolsce na sprzedaż. To tu pojawia s...

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski