Mała firma, mały ZUS. A i tak od nowego roku wyższe składki ZUS. Gdzie płacić najlepiej?

Agnieszka Moryc/AIP
Krzysztof Kapica / Polska Press
Tylko nieliczni przedsiebiorcy zapłacą tzw. mały ZUS (mała firma, mały ZUS) od stycznia 2019 roku. Jednak składki przedsiebiorców i tak będą wyższe niż obecnie. Prognozowane składki ZUS dla przedsiębiorców w 2019 r. wzrosną o 65,89 złotych miesięcznie. W skali roku każdy przedsiębiorca będzie musiał zapłacić o 790,68 złotych więcej, nie uwzględniając stawki zdrowotnej (jej wysokość nie jest jeszcze znana, zostanie ogłoszona w styczniu 2019 r.). Po uwzględnieniu składki zdrowotnej miesięczna wysokość składek na ZUS wyniesie około 1320 złotych, czyli ponad 100 złotych więcej niż w 2018 r.

Mała firma, mały ZUS. Polski rząd z dumą informuje o wspieraniu mikro przedsiębiorców. Zgodnie z propozycją rządu, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których średnie miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności płacy minimalnej (w 2018 r. - 5 250 zł), będą mogły płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne. Obecnie przedsiębiorcy, niezależnie od wielkości przychodu, płacą taką samą składkę ZUS. Sprawdziliśmy jak nowe obniżone składki wypadają na tle Wielkiej Brytanii.

Nowy ZUS dla małych firm: mimo obniżki składek Polacy płacą wyższe składki niż Brytyjczycy

Mała firma, mały ZUS. Rosnące przeciętne wynagrodzenie wpływa na wzrost składek na ZUS. Prognozowane składki ZUS dla przedsiębiorców w 2019 r. wzrosną o 65,89 złotych miesięcznie. W skali roku każdy przedsiębiorca będzie musiał zapłacić o 790,68 złotych więcej, nie uwzględniając stawki zdrowotnej (jej wysokość nie jest jeszcze znana, zostanie ogłoszona w styczniu 2019 r.). Po uwzględnieniu składki zdrowotnej miesięczna wysokość składek na ZUS wyniesie około 1320 złotych, czyli ponad 100 złotych więcej niż w 2018 r.

Polski rząd szacuje, że z obniżki składek ZUS dla małych firm skorzysta około 175 tys. mikroprzedsiębiorców. Eksperci podkreślają wadliwość przyjętej metodologii - kryterium przychodowe oznacza bowiem, że z obniżonej składki nie skorzystają np. właściciele małych sklepików, których miesięczny przychód przekroczy kwotę 5 250 złotych.

Samozatrudnieni w Wielkiej Brytanii płacą niższe składki na ubezpieczenie

Jak na tle polskiego systemu wygląda Wielka Brytania? Kraj, który kojarzy się z wolnością biznesową, przejrzystym prawem i prostymi podatkami przyciąga od lat wielu przedsiębiorców z całego świata. Wg szacunków Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigi Emilewicz ponad 60 tys. Polskich przedsiębiorców prowadzi biznes w Wielkiej Brytanii i ta liczba stale rośnie.

Mała firma, mały ZUS. W Wielkiej Brytanii wysokość stawek ubezpieczenia społecznego (tzw. NIN - National Insurance Number) jest zależna od sytuacji finansowej firmy, więc przedsiębiorcy, którzy mają nieregularne przychody nie muszą się obawiać, że nie zarobią na wysoką składkę ZUS. Przedsiębiorcy, którzy nie osiągneli zysku (po opłaceniu wszelkich kosztów prowadzenia działalności) w kwocie min. 6205 funtów (około 29 400 złotych) nie płacą w ogóle składki na ubezpieczenie. Brytyjskie państwo wychodzi z prostego założenia - nie zarabiasz wystarczająco - nie musisz płacić. Tutaj pojawia się pierwsza zasadnicza różnica pomiędzy Wielką Brytanią i Polską - niestety na zdecydowaną korzyść Wielkiej Brytanii.

Przedsiębiorcy, których roczny zysk wynosi pomiędzy 6 205 funtów (około 29 400 złotych) a 8 424 funtów (około 40 000 złotych) płacą 2,95 funtów tygodniowo (około 14 złotych) składki na ubezpieczenie społeczne. W skali miesiąca daje to składkę na poziomie 56 złotych! W przypadku, gdy roczny zysk wynosi więcej niż 8 424 funty (do progu 46 350 funtów) przedsiębiorca płaci składkę w wysokości 9-proc. od nadwyżki powyżej kwoty 8 424 funtów. Zarabiający powyżej 46 350 funtów (około 220 tys. zysku w roku) muszą zapłacić dodatkowe 2-proc. od nadwyżki ponad 46350 funtów.

Firma w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania jest niezwykle popularnym kierunkiem dla programistów, grafików, blogerów, branży e-commerce oraz firm z branży nowych mediów. Przedsiębiorcy wybierają Wielką Brytanię nie tylko ze względu na niższe składki na ubezpieczenie społeczne, ale także przez wysoką kwotę wolną od podatku oraz proste i przejrzyste prawo.

Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności w Wielkiej Brytanii jest spółka limited (odpowiednik polskiej sp. z o.o.). Prowadzenie spółki limited wiąże się z szeregiem korzyści. Przede wszystkim prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii jest łatwe – nie ma biurokracji, którą znamy z polskich urzędów, większość spraw można załatwić online bezpośrednio lub korzystając z usług wyspecjalizowanego biura księgowego.
Spółka limited pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych każdego roku. Dzieje się tak, ponieważ dyrektor spółki może skorzystać z wysokiej kwoty wolnej od podatku (aktualnie 11 850 funtów, czyli około 58 tysięcy złotych), mniejszych obciążeń na ubezpieczenie społeczne.

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami dotyczącymi budżetu domowego oraz małego biznesu. Naprawdę warto!

Mała firma, mały ZUS. Dodatkowo można wypłacać środki ze spółki bez podatku korzystając z dywidendy, kilometrówki czy zwrotów kosztów delegacji. To wszystko na zdecydowanie prostszych zasadach niż w Polsce, bez konieczności udowadniania każdego wydatku. Dyrektor spółki limited płaci składkę na ubezpieczenie od zarobków powyżej 8424 funtów w skali roku w wysokości 12-proc. nadwyżki ponad kwotę 8424 funtów. Przy zarobkach powyżej 46350 funtów (około 220 tys. złotych) płaci dodatkowe 2-proc. dd nadwyżki ponad tę kwotę. Przyjęte rozwiązania czynią z brytyjskiego systemu ubezpieczeń niezwykle sprawiedliwy społecznie i pomagający rozwijać przedsiębiorczość wśród obywateli.

Pracownicy „Biedronki” nie chcą pracować w niedziele

Wideo

Materiał oryginalny: Mała firma, mały ZUS. A i tak od nowego roku wyższe składki ZUS. Gdzie płacić najlepiej? - Strefa Biznesu

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
b
No właśnie jest napisane, że nie skorzystają właściciele małych sklepów! ;)
P
Poldek
Niech mnie nie rozśmieszają!
Wielka ustawa!
Dla kogo?
To niech i rolnicy płacą takie same składki , a nie tylko 200 zł na miesiąc!
n
nowy typ niewolnika
Czy ktoś jeszcze ma chęć zakładać "działalność" przy obecnym żydofiskalizmie, inwigilacji, żydoustawodawstwie ?!??
Przecież od wielu lat jasno widać, że drobne działalności są niszczone! Promowane i sponsorowane są tylko korporacje-globalistów. Pacynki pilnują poleceń...
"Ktoś" trzyma w ręku cały mit "wolnego rynku" - ktoś w TelAvivie, Waszyngtonie, Londynie - "ktoś" ma wgląd w pliki JPK, e-paragony, e-przelewy, e-karty zdrowia, gps, itd....
Dodaj ogłoszenie