Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małgorzata Musierowicz. Świetna obserwatorka świata młodych

Cyprian Łakomy
Małgorzata Musierowicz podczas spotkania autorskiego z czytelniczkami. Pisarka zaczynała karierę jako ilustratorka książek
Małgorzata Musierowicz podczas spotkania autorskiego z czytelniczkami. Pisarka zaczynała karierę jako ilustratorka książek Archiwum Polska Press Grupy
Małgorzata Musierowicz i jej książki z serii "Jeżycjada" wychowały już kilka pokoleń czytelniczek i czytelników.

Data i miejsce urodzenia: 9 stycznia 1945, Poznań, Jeżyce - czytamy na stronie internetowej Małgorzaty Musierowicz. 70-letnia pisarka to dla stolicy Wielkopolski postać szczególna, a jej powieści od lat uchodzą za symbol Jeżyc.

Małgorzata Musierowicz nie jest jedyną znaczącą postacią w swojej rodzinie. Jej wujem był ksiądz Marian Konopiński, kapelan 15. Pułku Ułanów Poznańskich podczas walk nad Bzurą, który zmarł w 1943 r. obozie koncentracyjnym w Dachau. Natomiast o bracie - wybitnym poecie, tłumaczu i krytyku literacki Stanisław Barańczaku piszemy powyżej.

- Wspólnie uczyli się czytać i zawsze łączyła ich bardzo bliska więź - mówi koleżanka Małgorzaty Musierowicz Grażyna Wrońska, dziennikarka Radia Merkury, która razem z pisarką prowadziła w latach 90. cykl audycji "Kto czyta, nie błądzi". - Kiedy do domu przychodziły faksy od Stanisława, ona mu - też faksem - odpowiadała. Więź ta była bardzo serdeczna i miała zabawowo-intelektualny wymiar. Lubili układać dla siebie łamigłówki, pisać limeryki. Zupełnie tak, jakby nie dzieliła ich żadna odległość.

Małgorzata Musierowicz obecnie mieszka poza Poznaniem i nie udziela wywiadów. Do swojego rodzinnego miasta jest jednak bardzo przywiązana.

Małgorzata Musierowicz jest z wykształcenia i zawodu graficzką

- Zawsze odpowiadał jej klimat Poznania. Nigdy nie była zwolenniczką nowych mieszkań na blokowiskach. Zamiast nich, wolała domy z duszą. Natomiast wędrówki po ulicach Jeżyc zawsze dostarczały jej materiału do przemyśleń, które później przekuwała w powieści - wspomina Grażyna Wrońska.

Małgorzata Musierowicz jest z wykształcenia i zawodu graficzką.

Jak doszło do tego, że zaczęła pisać książki dla młodzieży?

- Wydawnictwo Poznańskie, z którym współpracowałam, wydawało niewiele książek do ilustrowania. Postanowiłam więc sama coś napisać. Była to powieść dla młodzieży, więc tych ilustracji nie było znów tak wiele - mówiła autorka w 1981 r. w rozmowie z Rozgłośnią Harcerską.

Kultowy cykl "Jeżycjada" obejmuje m.in. powieść "Kwiat kalafiora" (1981), wpisaną na Międzynarodową Listę Honorową im. Hansa Christiana Andersena. Ostatnia z nich - "Wnuczka do orzechów" ukazała się w 2014 roku. Po książki Małgorzaty Musierowicz sięga już kolejne pokolenie czytelniczek.

Mówi się, że za sukcesem autorki stoi umiejętność obserwacji świata i poczucie humoru. - Świat, który przedstawia, jest optymistyczny. Taki, o jakim wszyscy marzymy - uważa Grażyna Wrońska.

Małgorzata Musierowicz. Świetna obserwatorka świata młodych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski