Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małgorzata Ostrowska: Myśl o powstaniu napawa mnie dumą

Cyprian Łakomy
Małgorzata Ostrowska została ambasadorką naszej akcji. Pamiątkową pocztówkę wyślę swojej siostrze żyjącej w Szwajcarii
Małgorzata Ostrowska została ambasadorką naszej akcji. Pamiątkową pocztówkę wyślę swojej siostrze żyjącej w Szwajcarii Adrian Wykrota
Do grona ambasadorów naszej akcji dołączyła Małgorzata Ostrowska, która opowiedziała nam, z czym kojarzy się jej powstanie wielkopolskie.

Jej drapieżny głos znamy z największych hitów Lombardu, płyt solowych oraz albumu „Historia podwodna” Lecha Janerki. Małgorzata Ostrowska obecna jest na polskiej scenie od ponad trzech dekad. Poproszona o to, by zabrać głos w sprawie powstania wielkopolskiego, nie wahała się ani chwili.

DOŁĄCZ DO AKCJI NA FACEBOOKU: CHWALIMY SIĘ POWSTANIEM!

Choć urodzona w Szczecinku, Ostrowska od lat związana jest z Poznaniem. To tu żyje i pracuje. A historię bohaterskiego zrywu z grudnia 1918 uważa za chlubę regionu.

- Słysząc słowa „powstanie wielkopolskie”, czuję dumę. To przecież jeden z nielicznych zwycięskich zrywów w historii naszego narodu. Bo choć powstań było w dziejach Polski wiele, to niewiele z nich zakończyło się sukcesem. Dlatego właśnie powstanie wielkopolskie od lat kojarzy mi się z wygraną sprawą i daje poczucie przynależności do wspólnoty Polaków - mówi wokalistka.

Małgorzata Ostrowska postanowiła dać wyraz swojej dumie z powstania i zostać ambasadorką akcji „Chwalimy się powstaniem. Pozdrowienia z Wielkopolski”. Piosenkarka ma już pomysł, do kogo mogłaby wysłać dołączoną do „Głosu Wielkopolskiego” pocztówkę i tym samym rozpropagować wiedzę o zrywie sprzed 97 lat.

- Kartkę z „Głosu Wielkopolskiego” chętnie wyślę mojej siostrze, która na stałe mieszka w Szwajcarii. Nie obraca się ona w środowisku polonijnym, tylko właśnie szwajcarskim. Uważam więc, że to najwyższy czas, by o bohaterstwie powstańców dowiedział się świat. Jeśli ktokolwiek na Zachodzie interesuje się naszą historią, to zapewne jedynym zrywem, o jakim słyszał jest powstanie warszawskie. Najwyższa pora to zmienić i sprawić, by ludzie wiedzieli, czym było powstanie z grudnia 1918 roku - mówi Małgorzata Ostrowska.

Udział w naszej akcji mogą wziąć również wszyscy czytelnicy „Głosu Wielkopolskiego”, którzy chcieliby podzielić się swoją dumą i wiedzą na temat powstania. 16 i 17 grudnia do wydania papierowego dołączone zostaną pocztówka i koperta z tekstami po polsku i angielsku. Z kolei ze strony www.gloswielkopolski.pl pobrać będzie można darmową papeterię do wiadomości e-mail.

Na portalu Facebook uruchomiliśmy też specjalną stronę, na której informujemy o naszej akcji i zachęcamy czytelników do podzielenia się wspomnieniami o członkach swoich rodzin, którzy walczyli w powstaniu wielkopolskim.

DOŁĄCZ DO AKCJI NA FACEBOOKU: CHWALIMY SIĘ POWSTANIEM!

- Mój pradziadek Józef Talarowski, wraz z grupą innych powstańców, odbił armatę z jednostki wojskowej przy ul. Solnej i przy jej udziale zdobył Ławicę. Pozyskano w ten sposób kilka aeroplanów. Zaborcy nie zdążyli ewakuować lotniska, wskutek czego po zdobyciu samolotów i wyzwoleniu powstała pierwsza w nowej Polsce jednostka lotnicza - chwali się nasz czytelnik, Rafał.

Czy masz w swojej rodzinie podobną historię? Podziel się nią z innymi i pochwal się powstaniem, wysyłając pamiątkową pocztówkę!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski