Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MAMA 4 PLUS. Pieniądze z programu Mama 4+: Dla kogo i ile? Czy ojcowie są dyskryminowani?

MIKO
Zdaniem ekspertów, gdyby przepis dawał obojgu rodzicom równe prawo ubiegania się o wsparcie, liczba wniosków złożonych przez mężczyzn byłaby większa
Zdaniem ekspertów, gdyby przepis dawał obojgu rodzicom równe prawo ubiegania się o wsparcie, liczba wniosków złożonych przez mężczyzn byłaby większa Pixabay
Program Mama 4 plus ma pomóc rodzicom, którzy wychowali przynajmniej czwórkę dzieci, ale nie zdołali wypracować sobie najniższej emerytury. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle nie podjęły pracy. Przepisy obowiązują od marca 2019. Wśród 58 tys. zarejestrowanych w ZUS spraw o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego są jednak tylko 172 wnioski mężczyzn. Na blokujące ich przepisy zwraca uwagę "Dziennik Gazeta Prawna".

Świadczenie rodzicielskie Mama 4 plus – kto może je dostać?

Świadczenie, nazywane w skrócie Mama 4+, może dostać matka, która ukończyła 60 lat oraz urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej czworo dzieci, a także ojciec, który ukończył 65 lat oraz wychował co najmniej czworo dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Świadczenie rodzicielskie Mama 4 plus – zdaniem ekspertów przepisy faworyzują matki

Mimo nazwy, z Programu Mama 4 plus mogą więc również skorzystać ojcowie, jeśli spełniają określone warunki. Jednak niewielu z nich ubiega się o to świadczenie. Dlaczego?

Czytaj też: Kto dostanie czternastą emeryturę i na jakich zasadach?

Przez wiele lat dominował w Polsce co prawda tradycyjny model rodziny, w którym ojciec dzieci zarabiał, a matka je wychowywała. Ale były też przecież rodziny, w których te role były odwrócone. Takich sytuacji przepisy jednak nie biorą pod uwagę.

– Przepisy nie traktują równo obojga rodziców, zdecydowanie faworyzują matki. Wygląda na to, że skutecznie zniechęciły one ojców do składania wniosków – wypowiada się dla Dziennika Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

Czytaj też: Pieniądze z programu Mama 4+: dla kogo i ile?

Zdaniem ekspertów, gdyby przepis dawał obojgu rodzicom równe prawo ubiegania się o wsparcie, liczba wniosków złożonych przez mężczyzn byłaby większa.

Świadczenie rodzicielskie Mama 4 plus – jakie warunki trzeba jeszcze spełnić, by dostać wsparcie?

Należy mieszkać w Polsce i mieć tutaj ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 roku życia), a także posiadać polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich UE albo państw członkowskich EFTA i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, lub zalegalizowany pobyt w Polsce.
Trzeba udowodnić, że nie posiada się dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

Czytaj też: Jaka pogoda czeka nas w październiku?

Świadczenie rodzicielskie Mama 4 plus – nieprecyzyjne pojęcie dochodu

I tu eksperci mają zastrzeżenia – zwracają uwagę na to, że pojęcie "dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania" nie zostało doprecyzowane.
Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS, przyznaje w "DGP", że pojęcie to rzeczywiście nie jest zdefiniowane w ustawie o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Osiągane dochody oceniane są więc na tle najniższej emerytury, która od marca 2019 r. wynosi 1100 zł brutto miesięcznie. Taka zasada obowiązuje od początku procesu rozpatrywania wniosków.

Świadczenie rodzicielskie Mama 4 plus – ile pieniędzy dostaniemy?

Wsparcie z programu Mama 4+ przysługuje w wysokości najniższej emerytury. Jeżeli mamy emeryturę lub rentę w wysokości niższej niż najniższa emerytura, to Mama 4+ będzie dopełnieniem do niej. Oznacza to, że kwota jaką dostaniemy będzie równa różnicy pomiędzy najniższą emeryturą, a wysokością pobieranej emerytury albo renty.

Zobacz też:

500 złotych miesięcznie nie wystarczy. Wychowanie dzieci w P...

Kim są "madki"? Najogólniej mówiąc to młode matki, które nie grzeszą inteligencją, ale mają za to fioła na punkcie swoich dzieci. Ich problemy, poziom wiedzy i roszczeniowość budzą czasem osłupienie, czasem oburzenie, ale przeważnie gromki śmiech. Zobacz najlepsze ich teksty znalezione na forach internetowych, Facebooku i ogłoszeniach zebrane z różnych stron na Facebooku Zobacz najlepsze teksty madek ----->

Najlepsze teksty "madek" z forów, Facebooka i ogłoszeń w Int...

Co zrobić, żeby dostać 500+? Zobacz:

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski