18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mapy Parków Krajobrazowych w "Głosie Wielkopolskim"

Karolina Koziolek
Od poniedziałku 14 października w „Głosie Wielkopolskim” będziemy publikować kolekcję map parków krajobrazowych Wielkopolski. Oprócz samych map znajdą się tam informacje dotyczące położenia i krajobrazu parku, jego walorów przyrodniczych, kulturowych i turystycznych. Znajdziecie tam Państwo nie tylko informacje o atrakcjach turystycznych, ale także jak z nich najlepiej korzystać.

- Mapom będą towarzyszyły informacje o osobliwościach turystycznych, które znaleźć można w każdym z trzynastu parków krajobrazowych Wielkopolski. Wymienię tylko kilka z nich: w Powidzkim Parku Krajobrazowym mamy na przykład kolejkę wąskotorową, w Rogalińskim Parku Krajobrazowym istnieją dogodne warunki do rozwoju turystyki konnej, są tam stadniny i szlaki konne. Z kolei walory Sierakowskiego Parku Krajobrazowego podziwiać można korzystając z systemu ścieżek nordic walking– opowiada Piotr Basiński z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Mapom będą towarzyszyły także informacje dotyczące ścieżek dydaktycznych dostępnych w poszczególnych parkach. – Chodzi nam o to,by nasi goście wędrowali świadomie. Nie tylko przyjeżdżali spędzać czas w parku, ale również dowiadywali się czegoś o przyrodzie, a w przyszłości bardziej ją doceniali i szanowali – tłumaczy Piotr Basiński.

Dla zainteresowanych parkami krajobrazowymi znajdą się również informacje w pigułce w trzech kategoriach: o tym co warto zobaczyć, co warto odwiedzić oraz co warto przeżyć.

Idea jaka towarzyszy dziś tworzeniu i zarządzaniu parkami krajobrazowymi to idea zrównoważonego rozwoju. Chodzi o to, by elementy przyrodnicze, ekonomiczne oraz społeczne uzupełniały się. – Park krajobrazowy to coś innego niż rezerwat. Tutaj ważna jest przyroda, ale także to, co wytworzył człowiek: dwory, pałace, stare młyny, czyli walory kulturowe – tłumaczy Piotr Basiński. –Zależy nam, aby chronić walory parków, ale równocześnie udostępniać je społeczeństwu poprzez turystykę edukacyjną – dodaje.

Od 14 października w „Głosie Wielkopolskim” będziemy publikować mapy parków krajobrazowych, gdzie znajdą Państwo wiele cennych informacji , które mamy nadzieję, zachęcą Państwa do odwiedzin Wielkopolskich Parków Krajobrazowych . Mapy będą ukazywać się w poniedziałki, środy i czwartki (ostatnia 9 listopada) wg harmonogramu:

  • 14.10 Rogaliński Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Promno
  • 16.10 Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka
  • 17.10 Lednicki Park Krajobrazowy
  • 21.10 Powidzki Park Krajobrazowy
  • 23.10 Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy
  • 24.10 Sierakowski Park Krajobrazowy
  • 28.10 Park Krajobrazowy im. gen. D. Chłapowskiego

    • 30.10 Pszczewski Park Krajobrazowy
    • 04.11 Przemęcki Park Krajobrazowy
    • 06.11 Nadwarciański Park Krajobrazowy
    • 07.11 Dolina Baryczy
    • 09.11 Nadgoplański Park Tysiąclecia

Projekt "Poznajemy parki krajobrazowe Wielkopolski" realizowany jest we współpracy pomiędzy Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, a Polskapresse Sp. z o.o., wydawcą dziennika „Głos Wielkopolski” dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W ramach projektu przygotowane zostanie 13 map parków krajobrazowych Wielkopolski, zawierających część kartograficzną wraz ze stosownymi opisami środowiska przyrodniczego, obiektów dziedzictwa kulturowego oraz elementów turystycznych, zilustrowanymi materiałem zdjęciowym.
Mapy będą następnie dystrybuowane jako dodatek do dziennika „Głos Wielkopolski”, co stwarza wyjątkową okazję do przekazania Wielkopolanom aktualnych, wiarygodnych i dokładnych informacji na temat walorów przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych najpiękniejszych terenów regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski