MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marcinek świętuje 95. urodziny. Nadszedł czas wspomnień [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
Marcinek świętuje 95. urodziny. Nadszedł czas wspomnień
Marcinek świętuje 95. urodziny. Nadszedł czas wspomnień archiwum
I LO, czyli popularny Marcinek, obchodzi jubileusz 95-lecia. Z tej okazji, 10 maja odbędzie się zjazd absolwentów i wychowanków szkoły.

I LO w Poznaniu to jedna z najlepszych szkół średnich w Wielkopolsce. Jej absolwentami są znane osobistości. O popularnym Marcinku mówi się, że jest kuźnią medyków i prawników.

- Kiedy chodziłem do Marcinka było to jeszcze liceum męskie (dziewczyny pojawiły się tam w 1967 roku, przyp. red.) - wspomina Wojciech Kruk, prezes Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i absolwent I LO. - W szkole nawiązałem wiele przyjaźni. Z niektórymi z tych ludzi mam kontakt do dziś.

Absolwenci Marcinka są rozsiani po całym świecie. Wśród nich są nazwiska znanych sportowców, lekarzy, inżynierów, prawników i artystów. Marcinka skończyli m.in. aktorka Katarzyna Bujakiewicz, reżyser filmowy Filip Bajon, założyciel chóru "Poznańskie Słowiki" Stefan Stuligrosz czy poseł Tadeusz Dziuba. Teraz, absolwenci I LO będą mieli okazję spotkać się na jubileuszu z okazji 95-lecia szkoły oraz 25-lecia istnienia Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego.

Uczniowie, którzy opuścili mury Marcinka, czas nauki wspominają z rozrzewnieniem.

- Jestem dumnym absolwentem. Wiele z tego, co otrzymałem w liceum przydało mi się w życiu. Zawdzięczam to nauczycielom - mówi Wojciech Fibak, tenisista i biznesmen. - Z domu rodzinnego wyniosłem wartości patriotyczne. Szkoła jeszcze bardziej wzmocniła we mnie te ideały. Dziś jestem ambasadorem Marcinka w świecie. Gdziekolwiek jestem wspominam, jak wiele wyniosłem z tej szkoły.

We wspomnieniach absolwentów nie brakuje też szkolnych anegdot.

- Z sentymentem przywołują pamięć o moim profesorze od geografii. Kiedy opowiadaliśmy głupoty, machał ręką i mówił: abyś pękł. Powiedzenie to weszło potem do szkolnego słownika - mówi Wojciech Kruk.

Z kolei Wojciech Fibak wspomina, że kiedy rozpoczynał karierę tenisową, jego nauczycielki mówiły, że "się zmarnuje", bo mógł być z niego profesor historii lub polonista.
Wychowankowie i absolwenci szkoły spotkają się w sobotę 10 maja. O godz. 15 odbędzie się msza św. w kościele św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej. Następnie goście przejadą do szkoły, gdzie na 16.30 zaplanowano część oficjalną. Jednym z punktów programu będzie widowisko pt. "Jacy jesteśmy - zamiłowania, pasje i talenty uczniów i wychowanków Marcinka".
- Chcemy pokazać absolwentom szkoły, jaki dziś jest Marcinek i jacy są jego uczniowie - mówi Alina Chojnacka, dyrektorka I LO.

Pewna część widowiska poświęcona zostanie absolwentom. Dawni uczniowie Marcinka będą mogli też wypić kawę i zjeść ciastko w murach szkoły. Zadbają o to uczniowie, którzy przywitają swoich starszych kolegów. Drzwi szkoły zostaną otwarte o godz. 12.

- W ten sposób absolwenci będą mogli poczuć atmosferę, która towarzyszyła im za czasów szkolnych - tłumaczy Alina Chojnacka. - Mamy nadzieję, że wystarczy nam miejsc dla gości. Z doświadczenia wiemy, że takie imprezy cieszą ogromnym zainteresowaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski