Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marcowa NASZA HISTORIA już w kioskach. Co w numerze?

RED
Marcowa NASZA HISTORIA już w kioskach
Marcowa NASZA HISTORIA już w kioskach
Najnowszy, marcowy numer NASZEJ HISTORII jest już dostępny w kioskach. Nasz magazyn historyczny różni się od wszystkich innych obecnych na polskim rynku tym, że powstaje w aż dziewięciu niezależnych regionalnych wersjach.

W każdej z nich znajdą Państwo zarówno materiały o charakterze ogólnopolskim, jak i zajmującą 30 stron sekcję lokalną— z tekstami o historii naszych miast i regionów. W sekcji wielkopolskiej znajdziecie państwo materiały:

Krzysztof Komeda —  laryngolog i światowa gwiazda jazzu od urodzenia był związany z Wielkopolską. W Poznaniu zagrał swe pierwsze koncerty. Męża wspomina Zofia Trzcińska Komeda, a pisze o nim Katarzyna Sklepik i Marek Zaradniak.

Mostami Poznania, czyli spacerkiem po Wenecji —  Historia miasta zapisana w historii przepraw przez Wartę. Miejsca których już nie ma, a które sprawiały, że mówiono o poznańskiej Wenecji opisuje Krzysztof Smura

Amerykańskie Posen —  Miasteczko założyli farmerzy z Wielkopolski, którzy przybyli tu za chlebem. Do dziś odbywa się tutaj ,,Festiwal ziemniaka’’. Nieprzypadkowo pisze o tym Grzegorz Okoński

Okupacja kulturalna w Wielkopolsce —  Okazuje się, że w czasie wojny nie tylko ,,świnie siedziały w kinie’’ Ludzie łaknęli kultury nawet w trakcie okupacyjnej nocy — a wspomina tamte czasy Stefan Lamęcki

Kup E-WYDANIE poznańskiej Naszej Historii

W wydaniu Naszej Historii warto polecić również teksty z sekcji ogólnopolskiej, a wśród nich:
Cichociemni w akcji. Największe partyzanckie operacje komandosów polskiego Podziemia. “Ponury” i jego 315 towarzyszy broni.

Elżbieta Zawacka „Zo”. Jedyna kobieta żołnierz wśród cichociemnych.

Rzeczpospolita Kampinoska. Jak AK stworzyła w 1944 roku quasi-państwo w Puszczy Kampinoskiej, tuż pod Warszawą.

Agent „Tom”. Trudne karty z dziejów Brygady Świętokrzyskiej. Człowiek, który sprzymierzył się z gestapo przeciwko komunistom.

Generalna Gubernia. Życie codzienne Polaków pod okupacyjnymi rządami Hansa Franka.

Śpij spokojnie, ORMO czuwa. Jak PZPR usiłowała zamienić obywateli w milicjantów.

Marionetki Stalina. Ludzie, którzy nie wahali się denuncjować nawet Bieruta czy Zambrowskiego. Donosiciele idealni, najgorsza agentura w partii.

Murmańczycy. Polskie oddziały interwencyjne walczące u boku aliantów z bolszewikami na północy Rosji.

Ardeny. Ostatnia rozgrywka Hitlera, która stała się Stalingradem Zachodu. Znany brytyjski historyk Antony Beevor kreśli epicki obraz ostatniej wielkiej bitwy rozpoczętej przez III Rzeszę i opisuje bestialstwo, z jakim traktowali się Niemcy i Alianci.

Oskar Schindler — bohater z wieloma skazami. Ten niemiecki przedsiębiorca znany jest z filmu “Lista Schindlera” jako idealista ratujący Żydów przed śmiercią. W rzeczywistości myślał przede wszystkim o zyskach, a pomagając liczył korzyści, jakie mu to daje. Sylwia Arlak

Jak Gorbaczow i Jaruzelski robili politykę Polakami w ZSRR. W 1986 r. Warszawa i Kreml przypomniały sobie o mniejszości polskiej żyjącej w zachodnich republikach Związku Radzieckiego. Paweł Kowal opisuje, w jaki sposób zostali oni wciągnięci w wir ówczesnej polityki.

Burdelmama wszechczasów. Madame Claude prowadziła najsłynniejszą agencję towarzyską w Paryżu. Kto ją w niej odwiedzał? Artykuł “The Times”

Pierwsza kobieta w kosmosie. Portret Anne Francis  — aktorki znanej głównie z filmu “Zakazana Planeta” — pierwszej wysokobudżetowej produkcji z gatunku science fiction, należącej do klasyki gatunku.

Kombinezon (overall) od Coco Chanel, kultowe metalowe krzesło “Tolix”, muzyka mistrza Ennio Morricone, pierwsze perfumy domu mody Balmain i inne ikony świata POP.

Kalendarium, a w nim między innymi: premiera komedii kryminalnej “Vabank” w reżyserii Juliusza Machulskiego, rocznica ukończenia dramatu “Szewcy” i założenia w Łodzi tzw. „Filmówki”.

Trójkąt miłosny. Historia burzliwej miłości Richarda Burtona i Elizabeth Taylor, czyli romans stulecia. Po raz pierwszy spotkali się w Rzymie, na planie “Kleopatry”. On był kompletnie pijany, ona postanowiła otoczyć go opieką. Połączyła ich wzajemna fascynacja i skłonność do nałogów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski