MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marek Waszkowiak z dozorem policji i zakazem opuszczania kraju. CBA i prokuratora wydało komunikat w sprawie zatrzymań rektorów

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Adam Jankowski/Marcin Maliński
Wobec Marka Waszkowiaka, byłego prezydenta Konina i rektora Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie, zasądzono nieizolacyjny dozór policji, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł. Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Prokuratura Krajowa wydały oficjalne komunikaty w związku ze śledztwem dotyczącym „nieprawidłowości na prywatnych uczelniach”.

Spis treści

CBA zatrzymało trzech rektorów prywatnych uczelni

6 czerwca miały miejsce kolejne zatrzymania przez funkcjonariuszy CBA, którzy prowadzą „wielowątkowe śledztwo w sprawie m.in. działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie, w zamian za przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych, wystawiali dokumenty, związane z ukończeniem studiów oraz dyplomami MBA, uprawniające do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa”.

Jednym z podejrzanych jest rektor konińskiej WSKM – Marek Waszkowiak. Oprócz byłego prezydenta Konina podejrzani są także Andrzej K., były rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie oraz Waldemar U., rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie.

- Z materiału dowodowego wynika, że osoby te, działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, udzieliły korzyści majątkowej osobie reprezentującej Polską Komisję Akredytacyjną w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznej. Celem przestępczego działania było bezprawne wywieranie wpływu na decyzje dotyczące uczelni wyższych, którymi zarządzali zatrzymani rektorzy. W sprawie przewijają się wątki związane z kontrolami i wnioskami rozpatrywanymi przez Polską Komisję Akredytacyjną wobec tych uczelni wyższych

- informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Środki zapobiegawcze wobec podejrzanych

Funkcjonariusze CBA przeszukali domy i miejsca pracy wszystkich zatrzymanych rektorów. Zabezpieczyli także nośniki danych oraz znalezione dokumentacje.

Jak podaje Prokuratura Krajowa, Marek Waszkowiak przed sądem zmienił uprzednio zaprezentowane stanowisko procesowe. Waszkowiakowi zasądzono nieizolacyjny dozór policji, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenia majątkowego w kwocie 100 tys. zł.

Z kolei Waldemarowi U. ze szczecińskiej uczelni zakazano kontaktowania się z określonymi przez sąd osobami oraz zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji i poręczenia majątkowego w kwocie 50 tys.

Na dwa miesiące do aresztu tymczasowego trafił były rektor częstochowskiej akademii - Andrzej K.

Sprawa jest rozwojowa

CBA zapowiedziało kolejne realizacji w sprawie śledztwa, które rozpoczęło się od wątku dotyczącego handlu dyplomami niepublicznej uczelni wyższej Collegium Humanum. W sprawie tej zebrano obszerny materiał dowodowy.

- To trzecia realizacja procesowa w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym przez funkcjonariuszy Delegatury CBA w Rzeszowie

- czytamy na stronie CBA.

Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się kolejnych zatrzymań.

ZOBACZ TAKŻE

Marek Waszkowiak pozwolił na publikowanie jego wizerunku oraz wydał krótkie oświadczenie:

- Jestem niewinny, złożyłem wyjaśnienia, deklaruję pełną współpracę z prokuraturą

- napisał Marek Waszkowiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Marek Waszkowiak z dozorem policji i zakazem opuszczania kraju. CBA i prokuratora wydało komunikat w sprawie zatrzymań rektorów - Konin Nasze Miasto

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski