Marian Grześczak nie żyje

  Marian Grześczak nie żyje

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Wczoraj wieczorem zmarł w Warszawie po długiej chorobie Marian Greśczak, poeta, prozaik, tłumacz, autor słuchowisk radiowych, krytyk literacki i dyplomata. 22 marca ukończyłby 76 lat.
  Urodził się w Nochowie koło Śremu. Studiował polonistykę i bohemistykę na UAM. Razem z Ryszardem Daneckim był współzałożycielem poznańskiej grupy literackiej "Wierzbak". Był również jednym z kierowników artystycznych klubu "Od Nowa". Pracował w poznańskich redakcjach w "Wybojach" i w "Tygodniku Zachodnim".

  Po wyjeździe do stolicy współredagował "Tygodnik Kulturalny", "Poezję" ,"Scenę" i do ostatnich chwil życia "Twórczość". Przewodniczył Komisji Zagranicznej Związku Literatów Polskich, a w latach 1996-99 prezesem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Był również członkiem Pen Clubu i Polskiej Akademii Olimpijskiej. W latach 1990-96 był kolejno konsulem w Czechosłowacji i radcą ambasady w Republice Słowacji oraz dyrektorem Instytutu Polskiego w Bratysławie.

  Marian Grześczak był autorem wielu tomików wierszy. Opublikowane w 1960 roku "Lumpenezje" uznano za debiut roku. Jego "Opowiadanie Kasperka" otrzymało w 1986 I nagrodę na światowym konkursie na opowiadanie dla dzieci w Arnsberg w Niemczech. Głośnym echem odbiła się opowiadająca o Poznańskim Czerwcu powieść "Odeseja, odyseja".

  Twórczość Mariana Grześczaka uhonorowano licznymi krajowymi i międzynarodowymi nagrodami. W roku 1999 za całokształt dokonań literackich otrzymał nagrodę ministra kultury, a z okazji Igrzysk Olimpijskich w roku 2004 otrzymał Złoty Wawrzyn Olimpijski za tom "Atena otrząsa oliwki"

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zmarł poeta

  Mikołaj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  Zmarł poeta, a własciwie - Poeta. Wspaniały artysta, wspaniały kolega. Znawca literatury i malarstwa, a także sportu. Świetny tłumacz Ajgiego, Halasa, Holuba, Holana, Sarajlicia.
  Cześć Jego pamięci!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sława !

  asanorth@wp.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Sława i Chwała Mu Na Wieki, Marian Grześczak Wielki

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo