Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marihuana legalna? Tak, ale tylko dla chorych

Gabriela Bogaczyk
15.05.2015 krakowjustyna grochowiak z synem adrianem ktorego leczy marihuanan/z justyna grochowiak i adrianfot. joanna urbaniecgazeta krakowska
15.05.2015 krakowjustyna grochowiak z synem adrianem ktorego leczy marihuanan/z justyna grochowiak i adrianfot. joanna urbaniecgazeta krakowska Joanna Urbaniec / Polskapresse
Rząd zastanawia się nad dostępnością marihuany dla polskich pacjentów. Lubelski szpital przy al. Kraśnickiej już od miesięcy prowadzi badania z lekiem na bazie marihuany.

- Rzeczywiście dyskutujemy o tym pomyśle - potwierdza Gabriela Masłowska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości z Lublina. - Jesteśmy jednak dopiero na etapie przymiarek. Na pewno takie przepisy muszą być obwarowane wieloma obostrzeniami. Dlatego z pewnością nie uda się ich wprowadzić w ciągu kilku miesięcy - zastrzega posłanka Masłowska.

Rządowy pomysł zalegalizowania marihuany medycznej z pewnością poprze Joanna Mucha, lubelska posłanka Platformy Obywatelskiej. - Przecież nie różni się ona niczym od morfiny, która od dawna jest podawana pacjentom - podkreśla. I zaraz dodaje: - Torturą ze strony państwa jest to, że pacjenci mają utrudniony dostęp do leków, które dają im jakąkolwiek szansę na poprawę zdrowia.

Rząd już zrobił krok w dobrą stronę. Od marca tego roku minister zdrowia wydaje zgody na refundację leków zawierających marihuanę medyczną, a sprowadzanych z zagranicy w ramach importu docelowego. Warunkiem jest to, że lekarz prowadzący musi udowodnić, że są to leki najlepsze z możliwych dla konkretnego pacjenta. W rezultacie pacjent płaci za nie tylko 3,20 złotych. - Niewątpliwie jest to krok zapewniający większą dostępność do leków zawierających marihuanę dla pacjentów, u których dostępne leczenie jest nieskuteczne. Od 4 marca indywidualni pacjenci złożyli do ministra zdrowia cztery wnioski o wydanie zgody na refundację produktu Bediol - informuje Milena Kruszewska, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Zdrowia.

Na całkowite rozwiązania rządowe w kwestii legalizacji marihuany medycznej czekają chorzy m.in. na stwardnienie rozsiane czy bóle nowotworowe. Z kolei pacjenci z padaczką w tej chwili przechodzą badania kliniczne, mające potwierdzić skuteczność podawania marihuany.

- W naszej placówce kilkunastu chorych z całej Polski przyjmuje od kilku miesięcy lek w formie kapsułki z ekstraktem ze specjalnej odmiany konopi. Podobne badania są prowadzone równolegle za granicą. Muszę przyznać, że wyniki tam uzyskane są bardzo obiecujące. U części chorych na lekoodporną padaczkę stwierdzono zmniejszenie częstotliwości napadów - raportuje dr n. med. Jacek Gawłowicz, zastępca ordynatora oddziału neurologii w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Jak będzie u nas? - Na wyniki musimy jeszcze trochę poczekać. Do każdego eksperymentu trzeba podchodzić ostrożnie - zastrzega Jacek Gawłowicz.

Wybory UMCS. Prof. Michałowski ponownie wybrany na rektora (ZDJĘCIA)
Lubelskie jest piękne! Wspaniałe zdjęcia Wojciecha Grabowskiego
Zespół Szkół Ekonomicznych im. A.i J. Vetterów ma 150 lat (ZDJĘCIA)
Ambasador Województwa Lubelskiego. Pol-Skone, IUNG i prof. Załuska z tytułem (ZDJĘCIA, WIDEO)
Myślisz, że znasz Lublin? Kambodża, Bronx, Pekin... Wiesz gdzie to jest? (UIZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Marihuana legalna? Tak, ale tylko dla chorych - Kurier Lubelski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski