Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marshall McLuhan urodził się 106 lat temu. Kim był i czego dokonał? [GOOGLE DOODLE]

BAZA
MARSHALL MCLUHAN został upamiętniony przez Google, które w 106. rocznicę jego urodzin przygotowało specjalne logo na jego cześć. Dlatego warto wiedzieć kim był i czego dokonał ten kanadyjski naukowiec.

Marshall McLuhan urodził się 106 lat temu. Kim był i czego dokonał? [GOOGLE DOODLE]

W piątek 21 lipca najpopularniejsza wyszukiwarka świata zaprezentowała swoje kolejne wyjątkowe logo, czyli Google Doodle. Tym razem jego bohaterem został Marshall McLuhan, który urodził się dokładnie 106 lat temu - 21 lipca 1911 roku w kanadyjskim Edmonton. Trzeba przyznać, że Google to idealne miejsce na jego upamiętnienie, gdyż to właśnie McLuhan jako jeden z pierwszych dostrzegł wagę informacji i mediów elektronicznych. Chociaż oczywiście o internecie nie było jeszcze wówczas mowy.

To właśnie Marshall McLuhan stworzył popularne dziś pojęcie "globalnej wioski". Badaniami, które przyniosły mu sławę zaczął zajmować się dopiero po II wojnie światowej. Wcześniej studiował literaturę angielską, historię i filozofię na uniwersytecie w kanadyjskiej Manitobie oraz słynnym angielskim Cambridge. Stopniowo jednak jego zainteresowania dryfowały w kierunku reklamy, kina, techniki i generalnie kultury masowej.

W latach 50, ukazała się jego pierwsza książka - poświęcona wpływowi reklamy "Mechaniczna panna młoda: Folklor epoki przemysłowej", zaczął też wydawać współfinansowane przez Fundację Forda pismo "Explorations. Studies in Culture i Communications", w którym ukazywały się teksty badaczy z różnych dziedzin.

Pierwsze badania i publikacje McLuhana nie spotkały się z ciepłym przyjęciem środowisk naukowych, ale ten odbiór z biegiem czasu się zmieniał i na początku lat 60. jego pozycja była na tyle silna, że Uniwersytet w Toronto otworzył Centrum Kultury i Technologii, byle tylko McLuhan nie przeniósł się na inną uczelnię. Była to zresztą zrozumiała inwestycja, gdyż książki Kanadyjczyka takie jak "Zrozumieć media. Przedłużenia człowieka" czy "Środek przekazu jest przekazem" okazywały się bestsellerami i rozchodziły w tysiącach egzemplarzy. Popularność Marshalla McLuhana była tak duża, że wywiad z nim opublikowany został w "Playboyu", a badacz zagrał epizod w wielkim hicie Woody'ego Allena - "Annie Hall". Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie jego przemyślenia były ciepło przyjmowane przez środowisko naukowe. Krytykowano choćby koncepcję mediów jako przedłużenia układu nerwowego, którą stworzył mimo braku wiedzy z dziedziny neurologii.

Co ciekawe, chociaż McLuhan głosił wagę mediów, to zupełnie ignorował komputery, które w czasie jego działalności zdobywały coraz większą popularność i znajdowały kolejne zastosowania. Nie przeszkadzało mu to jednak wygłaszać wykładów na zaproszenie takich firm jak IBM oraz przewidzieć powstania internetu z 30 letnim wyprzedzeniem!

Działalność Kanadyjczyka została brytanie zastopowana przez udar mózgu, którego doznał w 1979 roku. Był po niem częściowo sparaliżowany. Zmarł rok później - 31 grudnia 1980 roku. Jego badania znów stały się popularne dzięki mediom cyfrowym, których działanie zaczęto badać w oparciu o teorie stworzone przez Marshalla McLuhana. Do codziennego użytku wszedł też stworzony przez niego termin "globalna wioska", którym Kanadyjczyk opisywał obalanie przez media barier czasowych i przestrzennych. O tym, że wciąż jest pamiętany świadczy także fakt, że 21 lipca 2017 roku wyszukiwarka Google zmieniła swoje logo właśnie na cześć Marshalla McLuhana.

Marshall McLuhan urodził się 106 lat temu. Kim był i czego dokonał? [GOOGLE DOODLE]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski