Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz równości w sobotę w Poznaniu. Będą "mielić mowę nienawiści" [PROGRAM]

TR
Marsz tradycyjnie wyruszy z Placu Mickiewicza
Marsz tradycyjnie wyruszy z Placu Mickiewicza Grzegorz Dembiński
„Mielimy mowę nienawiści” - to tegoroczne hasło trwających już Dni Równości i Tolerancji oraz Marszu Równości, który w sobotę, 16 listopada, już po raz dziewiąty przejdzie ulicami Poznania.

– Dlaczego chcemy zmielić mowę nienawiści? - mówi Renata Kin ze Stowarzyszenia Dni Równości i Tolerancji. organizatora marszu. - Bo poprzedza agresję. Dlatego trzeba ją zatrzymać. Słyszeliśmy ją podczas głosowania w Sejmie nad związkami partnerskimi, jeszcze głośniej na Marszu Niepodległości. Wolność słowa nie może być parawanem dla nienawiści.

Jak stępić jej ostrze? Jak odebrać tamtej stronie ich język?

– Chcemy zagarnąć takie słowa jak „lesba” czy „Żyd” dla siebie – mówi Renata Kin. – Zmienić ich pejoratywny wydźwięk, by nie były słowami pogardy, a wręcz przeciwnie. Jeżeli sami będziemy tak o sobie mówić, jeżeli nie będziemy się tego wstydzić, a wręcz przeciwnie, mówić to z dumą, to wytrącimy im broń z ręki. Na to jednak trzeba wzmocnić same mniejszości. Mają właśnie pomóc w tym takie dni jak nasze.

Zobacz także: Marsz Równości - niewielu uczestników i bez incydentów [ZDJĘCIA, FILM]

O tym, że taki „słowny” eksperyment przekonuje historia słowa „queer”, negatywnego kiedyś określenia na odmieniec. Dziś istnieje nawet dziedzina akademicka - „queer studies” .

– To świadczy o sile z jaką działali „odmieńcy” – mówi Renata Kin. – Do tego, żeby podobny skutek odniosły „lesby” potrzebne jest jednak wyjście z szuflady. To, że tyle mniejszości wciąż w nich tkwi wynika właśnie z braku tolerancji. Boją się dyskryminacji. Widzą przecież co się dzieje. Niechcący dają poczucie siły tej drugiej stronie. 10 procent Polaków o orientacji homoseksualnej to już nie jest żadna mniejszość. Gdyby te 4 miliony wyszły na ulicę, okazałoby się, jak strasznie mała jest przy nich ta druga strona.

Ilu wyjdzie na ulicę w sobotnim marszu? Nie będzie to tylko marsz mniejszości seksualnych, ale także religijnych, etnicznych. Wezmą w nim udział także niepełnosprawni.

Partnerem marszu jest także stowarzyszenie Projekt:Polska, organizator kampanii Hejt Stop, która polega na zamalowywaniu antysemickich czy rasistowskich haseł na murach.

- W ludziach, którzy malują te napisy, jest nienawiść - mówi Wojciech Nowaczyk, koordynator akcji "Hejt Stop" w Poznaniu. - Chcemy ją zamalować razem z tymi napisami. Nie chcemy, by zarażała przestrzeń publiczną. Tam nie ma dla niej miejsca.

Tegoroczny marsz Równości wyruszy o godzinie 13. z Placu Mickiewicza.

PROGRAM DNI RÓWNOŚCI I TOLERANCJI

13 listopada (środa)

godz. 17.00 - Wystawa zdjęć autorstwa dzieci migrantów romskich pochodzenia rumuńskiego, panel dyskusyjny, Meskal
godz. 19.00 - Spotkanie z hindusami, Shivaz
godz. 20.00 - Warsztaty tańca Bollywood, Shivaz
godz. 21.00 - Przedpremierowy pokaz filmu "Papusza", Kino Rialto

14 listopada (czwartek)

godz. 17.00-18.30 - "Oczyma Palestynek". O sytuacji palestyńskich kobiet - spotkanie z autorką książki - Marcelą Kościańczuk, Meskal
godz. 19.00-21.00 - "Wyzywająca miłość. Chrześcijanie a homoseksualizm" - spotkanie z autorami książki: Cezarym Gawrysiem i Katarzyną Jabłońską oraz z dr Jowitą Wycisk, psycholożką i psychoterapeutką, Meskal

15 listopada (piątek)

godz. 17.00-18.30 - Spotkanie "Projekt Podróż", Zemsta
godz. 19.00-21.00 - Gender w edukacji - spotkanie z dr Iwoną Chmurą-Rutkowską, Magdaleną Janaszek i dr Maciejem Dudą, Zemsta
godz. 21.00 - Drag Party - Pussy Party: prezentacja i konkurs z nagrodami, występy Drag King i Drag Queen's. Goście specjalni: DQ Żaklina i DK Vera Cruz, HaH

16 listopada (sobota)

godz. 13.00 - Marsz Równości. Start: Plac im. A. Mickiewicza
godz. 21.00 - Impreza pomarszowa: Art & Music Club, Soundscrapers & Andżelika Chwyć, Hah, Małe Garbary 6

17 listopada (niedziela)

godz. 12.00 - Tęczowe Rodziny - wspólne śniadanie, spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Akceptacja i innymi gośćmi, Ekowiarnia

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski