Marsz Zwycięstwa przeszedł przez Poznań. Tak kilkaset osób...

  Marsz Zwycięstwa przeszedł przez Poznań. Tak kilkaset osób uczciło zwycięskie Powstanie Wielkopolskie [ZDJĘCIA]

  NM

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Kilkaset osób wzięło udział w Marszu Zwycięstwa, który w sobotnie popołudnie przeszedł ulicami Poznania. W ten sposób uczczono setną rocznicę podpisania
  1/110
  przejdź do galerii

  Kilkaset osób wzięło udział w Marszu Zwycięstwa, który w sobotnie popołudnie przeszedł ulicami Poznania. W ten sposób uczczono setną rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze, który zakończył zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Zobacz zdjęcia ---->
  ©Robert Woźniak

  Kilkaset osób wzięło udział w Marszu Zwycięstwa, który w sobotnie popołudnie przeszedł ulicami Poznania. W ten sposób uczczono setną rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze, który zakończył zwycięskie Powstanie Wielkopolskie.
  Za organizację Marszu Zwycięstwa odpowiadało Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań, które już po raz dziewiąty zorganizowało tę inicjatywę. W poprzednich latach Marsz Zwycięstwa odbywał się m.in. w Kaźmierzu, Gostyniu, Ostrowie Wielkopolskim, czy Gnieźnie.

  Tym razem z okazji setnej rocznicy zakończenia Powstania Wielkopolskiego Marsz Zwycięstwa ponownie wrócił do Poznania i to właśnie w stolicy Wielkopolski uczczono rozejm w Trewirze, który podpisano 16 lutego 1919 roku.
  Na jego mocy Wielkopolska miała pozostać w granicach Polski aż do konferencji pokojowej w Wersalu, na której w czerwcu 1919 roku ustalono powojenny ład. Na mocy ustaleń z Wersalu Wielkopolska pozostała w granicach Polski. To nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie zwycięskie Powstanie Wielkopolskie i korzystny dla Polski rozejm w Trewirze.

  - Przyszedłem tutaj, bo chcę żeby pamięć o Powstaniu Wielkopolskim była żywa. Wszyscy pamiętają datę wybuchu powstania, ale wiele osób zapomina o dacie podpisania rozejmu, który też był bardzo ważny - opowiada Kamil, jeden z setek uczestników sobotniego Marszu Zwycięstwa, który o godzinie 16 wystartował z Placu Wolności.

  Uczestnicy przeszli ulicami Paderewskiego, Stary Rynek, Półwiejską, Królowej Jadwigi, aż pod pomnik Powstańców Wielkopolskich.

  Zobacz zdjęcia z marszu:

  Przypomnijmy, że już 27 grudnia w całym Poznaniu hucznie obchodzono 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Sami kibice Lecha, którzy organizują Marsz Zwycięstwa, tamtego dnia po raz kolejny zaprezentowali powstańczą iluminację, odpalając ponad 3500 biało-czerwonych rac.

  Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia:

  Białe i czerwone race dla uczczenia 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Kibice Lecha Poznań przygotowali niezwykłą iluminację - zobacz wideo:

  źródło: RUPTLY

  POLECAMY:
  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo