Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marzec miesiącem świadomości raka jelita grubego. Jak zapobiegać najczęstszemu z nowotworów?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Rocznie w Polsce na raka jelita grubego zapada około 18 tys. osób
Rocznie w Polsce na raka jelita grubego zapada około 18 tys. osób pixabay.com
Nowotwory przewodu pokarmowego stanowią 30 proc. wszystkich nowotworów. Jednym z najczęstszych jest rak jelita grubego, a ryzyko zachorowania na ten nowotwór rośnie po 50. roku życia. Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie zachorowania jest profilaktyka. Szacuje się, że zmniejsza ona śmiertelność z jego powodu o nawet 50-60 proc. NFZ prowadzi programy profilaktyki raka jelita grubego. Sprawdź, z których możesz skorzystać.

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w polskiej populacji. I to zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Rocznie zapada na niego w Polsce około 18 tys. osób. Rozwija się długo, nawet przez kilka lat i może nie dawać żadnych objawów.

Zbilansowana dieta - najprostszy sposób na zdrowie

Wśród czynników ryzyka wymienia się m.in. wiek - szczególnie po 50 roku życia obecność w jelicie grubym polipów o typie gruczolaka, ale również uwarunkowania genetyczne, choroby zapalne jelit, nadmierną masę ciała czy nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Najlepszą formą ochrony przed chorobami jest profilaktyka. W przypadku chorób jelita grubego warto zacząć od stosowania zdrowej i zbilansowanej diety. Tu z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia z portalem „Diety NFZ”, na którym bezpłatnie można wygenerować odpowiedni dla siebie plan żywieniowy.

Badania przesiewowe raka jelita grubego w ramach NFZ.

Kolejnym sposobem na kontrolowanie swojego zdrowia jest przesiewowa kolonoskopia. Chociaż budzi ona mieszane uczucia wśród pacjentów, to jak zapewniają przedstawiciele NFZ, nie trzeba się jej obawiać.

- Kolonoskopia jest badaniem, które pozwala wykryć zmiany i podjąć szybko leczenie. Może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia – mówią przedstawiciele NFZ.

Badanie przesiewowe kolonoskopii finansowane są przez Fundusz. Udział w programie w kierunku wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym mogą wziąć osoby, które nie mają jeszcze objawów sugerujących nowotwór jelita grubego, nie miały wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat i które znajdują się w przedziale wiekowym 50-65 lat lub 40-49 lat – jeśli diagnoza raka jelita została postawiona krewnemu pierwszego stopnia. W Wielkopolsce program realizuje 20 placówek. Ich lista dostępna jest na stronie nfz-poznan.pl.

Kompleksowa opieka onkologiczna w Wielkopolsce

To jednak nie wszystko. Od czerwca 2021 r. pacjenci, u których wykryto ten nowotwór mogą w Wielkopolsce korzystać z kompleksowej opieki onkologicznej w zakresie raka jelita grubego.

Program jest podzielony na trzy moduły. Pierwszy to etap diagnostyki realizowanej zarówno w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, jak i w szpitalu. Moduł drugi to leczenie, w tym m.in. leczenie chirurgiczne, brachyterapia czy leczenie żywieniowe. Ostatni etap programu to monitorowanie efektów po terapii raka jelita grubego. Może się odbywać w ramach opieki specjalistycznej oraz szpitalnej. Na każdym z etapów pacjent może liczyć na opiekę psychologiczną.

– W naszym regionie program KON-JG realizują cztery placówki: Wielkopolskie Centrum Onkologii, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie oraz Centrum Medyczne HCP w Poznaniu – wymienia Mikołaj Woźniak z wielkopolskiego NFZ.

W programie leczonych jest więcej mężczyzn niż kobiet (57 do 43 proc.). Najwięcej, bo co piąty chory w KON-JG to pacjent w wieku od 70 do 74 lat. Obserwujemy również, że liczba chorych znacząco rośnie powyżej 60. roku życia.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski