Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matejko do konserwacji

Redakcja
Monumentalne dzieło Jana Matejki musi zostać poddane konserwacji.  Obecnie zwinięte w magazynie czeka do zakończenie remontu Galerii Rogalińskiej
Monumentalne dzieło Jana Matejki musi zostać poddane konserwacji. Obecnie zwinięte w magazynie czeka do zakończenie remontu Galerii Rogalińskiej Reprod. Adam Cieślawski
Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowuje się do konserwacji największego obrazu Jana Matejki "Joanna d'Arc".

To prawdziwe wyzwanie dla specjalistów i co ciekawe postępy ich prac będzie można śledzić na żywo w Galerii Rogalińskiej i poprzez stronę internetową. Zanim jednak prace się rozpoczną, trzeba znaleźć kilkaset tysięcy złotych na ten cel.

Monumentalne dzieło o rozmiarach (484x973 cm) powstało w 1886 roku. Jedenaście lat później zostało zakupione przez Edwarda Raczyńskiego od spadkobierców malarza. Przez ponad sto lat obraz został zdjęty ze ściany galerii jedynie 2 razy. Po raz pierwszy w czasie działań II wojny światowej, kiedy zwinięty i ukryty przeczekał okupację i teraz podczas remontu generalnego pałacu i galerii w Rogalinie.

Przypuszcza się, że właśnie po zakupie dzieła wybitny kolekcjoner podjął decyzję o wybudowaniu na terenie rogalińskiej posiadłości osobnego budynku - Galerii Rogalińskiej dla swoich zbiorów. Architektura Galerii została całkowicie podporządkowana prezentacji kolekcji. Wielkość sal została dostosowana do zróżnicowanych rozmiarów obiektów. Największe pomieszczenie stworzone zostało specjalnie dla najznaczniejszego płótna w zbiorach - "Joanny d'Arc" pędzla Jana Matejki.

- Teraz potrzebna jest obrazowi pomoc konserwatorów - mówi Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu. - Są to bardzo kosztowne prace, które przekraczają możliwości budżetowe muzeum, dlatego też poszukujemy przyjaciół, którzy pomogą je sfinansować.

Po raz pierwszy zobaczymy postępy prac na żywo i w internecie

Oprócz konieczności oczyszczenia odwrocia i lica obrazu z zabrudzeń i pociemniałych wtórnych werniksów, największy problem konserwatorski stanowią znaczne deformacje płótna wywołane niewłaściwym stopniem naprężenia płótna na krośnie. Konserwacja obrazu polegać będzie zatem na wymianie dotychczasowego blejtramu na nowoczesne krosno samonaprężające.

Przywrócenie pełnej świetności obiektowi wymaga również wykonania nowej ramy i stylowego podestu dla właściwego zaprezentowania dzieła w wyremontowanej galerii. Projekt wyeksponowania obrazu oparty zostanie na oryginalnej oprawie, znanej z przekazu fotograficznego z 1897 roku.

Prace mają być prowadzone w Galerii Rogalińskiej - opowiada Alicja Podlewska z działu marketingu MNP. Zainteresowani od czasu do czasu będą mogli je podejrzeć. Planowane jest udostępnianie dokumentacji fotograficznej i filmowej z postępu prac na stronie internetowej projektu. Pieniądze zbierane będą w dwojaki sposób. Wraz z serwisem Allegro.pl uruchomimy jesienią specjalne aukcje, a oprócz tego szukamy firm, które zechcą większymi kwotami dotować konserwację obrazu Matejki.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski