Matka bez kary za zabicie noworodka

  Matka bez kary za zabicie noworodka

  Barbara Sadłowska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Poznański Sąd Okręgowy umorzył dzisiaj postępowanie wobec oskarżonej o dzieciobójstwo Agnieszki B. W kwietniu ubiegłego roku okaleczone ciało noworodka znalazły dzieci bawiące się w parku we wsi Manieczki. Mieszkająca w pobliżu 17-letnia Agnieszka uspokajała je wówczas, mówiąc, że to nic takiego. Zakopała znalezisko i z tego powodu miała zeznawać jako świadek.
  Jednak już podczas pierwszego przesłuchania nastolatka przyznała, że to było jej dziecko. Została aresztowana i spędziła w celi prawie trzy miesiące. Podczas przesłuchań opowiadała, jak 15 marca zwolniła się z dwóch ostatnich lekcji w szkole, bo bolał ją brzuch. Dziecko urodziło się, gdy nikogo nie było w domu. Początkowo Agnieszka mówiła, że w szoku zapakowała dziecko - nie wiedząc, czy żywe i jakiej jest płci - do reklamówki i wyniosła w krzaki. Jednak z każdym kolejnym przesłuchaniem dodawała bądź zmieniała okoliczności. Powiedziała, że to był chłopczyk o ciemnych włosach...

  Kiedy podczas rozprawy prokurator oskarżył ją o to, że doprowadziła do uduszenia dziecka, nakrywając je kołdrą, a potem wkładając do reklamówki, Agnieszka B. kiwnęła głową. Na pytania najczęściej odpowiadała kiwnięciem głowy: - Tak. Nie.
  Sąd ustalił, że Agnieszka zaszła w ciążę tuż przed śmiercią swojej matki, która przez kilka lat ciężko chorowała. Nikomu o tym nie powiedziała. Nie chciała martwić ojca. Jej starsza siostra zaszła w ciążę i ojciec, ciesząc się, że zostanie dziadkiem, martwił się też o finanse rodziny.

  Na początku procesu Agnieszka chciała dobrowolnie poddać się karze, ale sąd nie zgodził się, bo nie wykluczał zmiany kwalifikacji czynu z dzieciobójstwa, popełnionego w szoku porodowym - na zabójstwo. Zadecydować miała o tym druga opinia biegłych. Podczas wczorajszej rozprawy biegli zdecydowanie stwierdzili, że oskarżona pod wpływem porodu miała całkowicie zniesioną poczytalność. Ich opinia przekonała prokuratora, który wnioskował o umorzenie postępowania. Adwokat Agnieszki B. , składając identyczny wniosek dodał:

  - Wielokrotnie rozmawiałem z oskarżoną w areszcie i w mojej kancelarii. Wiem, że śmierć tego noworodka będzie na niej ciążyła przez wiele lat - powiedział adwokat Błażej Robaszyński.
  Agnieszka w "ostatnim słowie" nie chciała niczego wyjaśniać. Płakała.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo