Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2012: Dziś egzamin rozszerzony z języka polskiego

Katarzyna Sklepik
Ściąganie może się źle skończyć. Unieważnieniem egzaminu i rocznym czekaniem na poprawkę
Ściąganie może się źle skończyć. Unieważnieniem egzaminu i rocznym czekaniem na poprawkę Sławomir Seidler/archiwum
Dzisiaj, o godzinie 9, rozpocznie się egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Przystępują do niego uczniowie, którzy wybrali ten przedmiot jako dodatkowy, z którego punkty będą im się liczyć podczas rekrutacji na studia.

W Wielkopolsce rozszerzoną maturę języka polskiego - przez 180 minut - zdawać będzie 3691 uczniów. Po nim, o godzinie 14 rozpocznie się egzamin z historii muzyki. W naszym regionie, na poziomie podstawowym zdawać go będzie 26 maturzystów, a na rozszerzonym - 12.

ZDAJESZ MATURĘ? ZAJRZYJ TU KONIECZNIE!:
EDUKACJA W GŁOSIE WIELKOPOLSKIM - TESTY, ARKUSZE, ROZWIĄZANIA

Jutro przed maturzystami kolejne duże wyznanie: egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Przystąpi do niego 37 245 uczniów z Wielkopolski. Od godziny 9 - przez 170 minut - maturzyści będą rozwiązywać arkusz składający się z zadań zamkniętych, w których uczeń musi zakreślić prawidłową odpowiedź spośród czterech podanych oraz zadań otwartych - tu trzeba rozwiązać zadanie.

Błażej Grzelczyk, nauczyciel matematyki, przyznaje, że egzaminu z tego przedmiotu najbardziej boją się maturzyści. - Obojętnie, czy są to uczniowie, którzy mają piątki i czwórki, czy tacy, którym nauka sprawia trudność, matury z matematyki boją się niemal wszyscy - przyznaje Grzelczyk. - I to nie tylko z braku wiedzy czy umiejętności, czy stresu, ale głównie przez presję środowiska i robienie zbyt dużego szumu wokół matematyki.

TROCHĘ HISTORII...:
JAK PRZEZ LATA ZMIENIAŁ SIĘ EGZAMIN MATURALNY

Według danych CKE podczas zeszłorocznej matury spośród 344 tys. abiturientów, 750 złapano na ściąganiu. Ponad połowa z nich miała ściągi lub oszukiwała podczas egzaminu z matematyki, co automatycznie czyni ją najczęściej ściąganym przedmiotem na maturze. - Nie widzę sensu w ściąganiu, zwłaszcza że można mieć kalkulator i tablice matematyczne - mówi Aleksander Kubiak, maturzysta. - Na egzaminie trzeba się skupić, zadań jest dużo, trzeba je - nawet czasami przy zamkniętych - przeliczyć, więc na ściąganie szkoda czasu.

...I RAD:
JAK PRZEZYĆ EGZAMIN BEZ STRESU
NADMIAR KAWY TO ZŁY POMYSŁ

Jakie są konsekwencje ściągania na maturze? W Polsce abiturient ma automatycznie unieważniany egzamin. Traci także możliwość poprawki w sierpniu i musi czekać rok na kolejną szansę, jednak wyniki z innych przedmiotów nie są anulowane.

Jak wygląda egzamin z matmy?
Arkusz egzaminacyjny z zakresu podstawowego z matematyki składa się z trzech grup zadań:

  • - pierwsza grupa - zawiera od 20 do 30 zadań zamkniętych. Do każdego z tych zadań są podane cztery odpowiedzi, z których jedna jest poprawna. Zadanie jest punktowane w skali 0-1.
  • - druga grupa - zawiera od 5 do 10 zadań otwartych krótkiej odpowiedzi punktowanych w skali 0-2.
  • - trzecia grupa - od 3 do 5 zadań otwartych. Odpowiedzi punktowanych w skali 0-4, albo 0-5, albo 0-6.

Za rozwiązanie wszystkich zadań zdający może uzyskać maksymalnie 50 pkt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski