Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2012: Język polski był banalny - mówią uczniowie [FILM]

Katarzyna Sklepik
Maturzyści z XX LO w Poznaniu.
Maturzyści z XX LO w Poznaniu.
Egzamin maturalny z języka polskiego już za nami.

Banalna", "Bardzo proste", "Łatwa", "Trafione w punkt" - to komentarze do piątkowego egzaminu maturalnego z języka polskiego, do którego przystąpiło ponad 34,4 tysiąca wielkopolskich maturzystów.

Pierwsi maturzyści zaczęli opuszczać sale egzaminacyjne już po 90 minutach, choć na rozwiązanie zadań mieli 170 minut.

- Temat z "Lalki" i "Ludzi bezdomnych", w którym trzeba było porównać Izabelę Łęcką i Joannę Podborską bardzo mnie ucieszył, bo liczyłam, że coś z "Lalki" będzie - mówi przejęta Samanta Szukała z XI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Ten temat wybrała też Zuzanna Adamowicz z XX Liceum Ogólnokształcącego. Z egzaminu wyszła zadowolona, zwłaszcza z części pierwszej.


Czytaj także:
Matura 2012: Język polski - poziom podstawowy [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]
Matura 2012. Wiemy co było: "Lalka" i "Ludzie bezdomni"
Matura 2012. Liczą na "Lalkę", "Dziady" i "Makbeta" [ZDJĘCIA]
Matura 2012: Egzamin z języka polskiego [ZDJĘCIA]

- Tekst o Wikipedii był bardzo łatwy, a zadania do niego dziecinnie proste - przyznaje Adamowicz. - Wszystko szybko rozwiązałam. Mam nadzieję, że zdobędę dużo punktów.

Z kolei Paulina Bukowska z VI Liceum Ogólnokształcącego postanowiła zmierzyć się z tematem z "Dziadów". - W czwartek miałam przeczucie, że mogą pojawić się "Dziady" Mickiewicza i je jeszcze raz gruntownie powtórzyłam - cieszy się licealistka.

Punktualnie o godzinie 9 rozpoczął się w piątek w całej Polsce maraton maturalny. Na dobry początek uczniowie rozwiązywali zadania i pisali wypracowanie z obowiązkowego poziomu podstawowego z języka polskiego. Ci, którzy zdecydowali się zdawać język polski na poziomie rozszerzonym, przystąpią do egzaminu dopiero w poniedziałek.

- Od tego roku nastąpiła zmiana: poziom rozszerzony z języka polskiego i matematyki, uczniowie zdają następnego dnia, a nie tak jak to było do tej pory, zaraz po napisaniu obowiązkowej części podstawowej - tłumaczy Lechosław Rybka, dyrektor XX Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. - To pozwoli uczniom zrelaksować się przed napisaniem trudniejszego arkusza.

To nie oznacza, że po południu w piątek nie odbywał się już żaden egzamin. Przeciwnie, uczniowie popisywali się "wiedzą o tańcu". W Wielkopolsce takich uczniów było pięcioro, a w całym kraju 92.

W poniedziałek o godzinie 9 uczniowie przystąpią do egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. W naszym regionie zmierzy się z nim 3691 maturzystów. Z kolei o godzinie 14 rozpocznie się egzamin z historii muzyki - rozwiązywać go będzie 38 młodych Wielkopolan. We wtorek kolejny obowiązkowy przedmiot. Tym razem będzie to matematyka na poziomie podstawowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski