Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2012. Liczą na "Lalkę", "Dziady" i "Makbeta" [ZDJĘCIA]

Katarzyna Sklepik
Matura z języka polskiego w XX LO w Poznaniu.
Matura z języka polskiego w XX LO w Poznaniu. Bartek Wutke
Od godziny 9, maturzyści piszą egzamin z języka polskiego. Pierwszy dzień matur rozpoczął się obowiązkowym egzaminem, zdawanym na poziomie podstawowym. Przez 170 minut uczniowie rozwiązywać będą arkusz, składający się z dwóch części.

W pierwszej części arkusza znajduje się tekst, do którego maturzyści muszą rozwiązać kilkanaście zadań. Druga część to wypowiedź własna ucznia, na jeden z dwóch tematów, który obrazują fragmenty dzieł literackich. W tej części uczniowie stawiają na te lektury, których treść znają najlepiej.

Aleksander Kubiak, tegoroczny maturzysta z XX Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu chciałby temat z "Makbeta" Williama Szekspira lub "Lalki" Bolesława Prusa. - Nie pogardziłbym też "Świętoszkiem" Moliera. Wykorzystuję tę komedię w prezentacji maturalnej i mam ją przerobioną na wszystkie sposoby - śmieje się maturzysta. Pierwszej części egzaminu się nie boi, bo jak sam przyznaje, takich testów zrobił bardzo dużo.

"Cierpienia młodego Wertera" Johanna Goethego i "Dziady" Adama Mickiewicza to wyśnione przez maturzystów tematy. Dziewczyny skłaniają się bardziej ku "Ludziom bezdomnym" i "Przedwiośniu" Stefana Żeromskiego. Ich koledzy wolą "Dżumę" Alberta Camusa" lub literaturę wojenną: "Opowiadania" Tadeusza Borowskiego i "Inny Świat" Gustawa Herlinga - Grudzińskiego.

Samanta Szukała z poznańskiego XI Liceum Ogólnokształcącego, razem ze swoimi przyjaciółkami obstawa "Jądro ciemności" Josepha Conrada. - Najważniejsze, żeby nie było "Chłopów" Reymonta i "Wesela" Wyspiańskiego - przyznają dziewczyny. - Wszyscy bohaterowie romantyczni też mogą być: Werter, Kordian, Gustaw-Konrad, hrabia Henryk.

Choć nauczyciele języka polskiego nie mogą być w szkole podczas egzaminu z tego przedmiotu to dla swoich uczniów mają garść dobrych rad.

- Po pierwsze, każde polecenie do zadania należy przeczytać dwa razy. Odpowiedź do pytania skonstruować zgodnie z wytycznymi i co najważniejsze, nie szukać drugiego dna - mówi Joanna Szczelińska, nauczycielka języka polskiego. - Poza tym, nad zadaniami z części pierwszej nie można się za długo zastanawiać. Żeby zdążyć z napisaniem wypracowania, uczeń nie może rozwiązywać tych zadań dłużej niż 45 minut.

Lechosław Rybka, dyrektor XX Liceum Ogólnokształcącego przyznaje, że maturą denerwuje się tak samo jak uczniowie. - Choć bardziej przejmujemy się matematyką - śmieje się dyrektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski